Sunteți pe pagina 1din 4

PROIECT DIDACTIC

UNITATEA DE NVMNT: coala Gimnazial Bughea de Jos


PROFESOR: Sandu Robert
DISCIPLINA: Limba i literatura romn
CLASA: a VII-a
DATA: 10.10 2016
Titlul leciei: Mijloacele de mbogire a vocabularului- Derivarea
TIPUL LECIEI: actualizarea cunotinelor
COMPETENE SPECIFICE: 2.3 3.4 1.4
OBIECTIVE DE INVARE:
01: s defineasc mijloacele de mbogire a vocabularului;
02 :s identifice cuvintele derivate n textele date;
03: s diferenieze sufixul de prefix;
04 : s recunoasc tipurile de prefix i de sufix;
05: s construiasc cuvinte derivate pornind de la sufixe i prefixe date;
STRATEGII DIDACTICE
METODE I PROCEDEE: conversaia, explicaia, exerciiu. R.A.I.
RESURSE MATERIALE: manualul, caietul elevului, tabla ,fie de lucru;
FORME DE ORGANIZARE: individual, frontal i pe grupe;
EVALUARE: aprecieri verbale pe tot parcursul leciei ;
CONDIII DE REALIZARE:
LOCUL-sala de clas
TIMPUL-50 min
BIBLIOGRAFIE:
Crciun, Corneliu, Metodica predrii limbii i literaturii romne n gimnaziu i
liceu, Editura Emia, Deva, 2007;
Parfene, Constantin, Metodica studierii limbii i literaturii romne n coal, Editura
Polirom, Iai, 1999

Pamfil ,Alina, Limba i literatura roman n gimnaziu.Structuri didactice


deschise, Editura Paralela 45, Bucuresti
Manualul pentru clasa a VIII-a , Editura HUMANITAS, Bucureti, 2000.

Scenariu didactic
Secvenele
leciei

Activitatea profesorului

Activitatea
elevilor

Moment
organizatoric
2min.
Verificarea
temei
i reactualizarea a
cunotinelor
dobndite
anterior
5min.
Captarea
ateniei
7 min.

Pregtirea materialelor necesare lectiei

Elevii se
pregtesc pentru
lecie
Elevii prezint
tema i
corecteaz
eventualele
greeli.
Elevii rspund la
ntrebri.

Anuntarea
subiectului
lectiei 1 min.
Dirijarea
nvrii

Elevii i noteaz
titlul leciei n
caiete.
Pornind de la un exemplu Mihai locuiete pe Elevii vor spune
strdua cea noua. Voi porni la analiza cum s a format
cuvntului strdu.
acest cuvnt, care
Voi deschide un dialog cu elevii privind este sufixul,
derivatele.
rdcina etc.
*ce reprezinta derivarea?
*ce sunt sufixele?
Elevii rspund la
*ce sunt prefixele?
ntrebrile prof.
*ce sunt derivatele parasintetice?
Prezinta modul
*Cum se clasic sufixele i prefixele?
cum au rezolvat
Propune elevilor rezolvarea catorva exercitii exercitiile din fisa
din fia de lucru pentru a demonstra c si-au de lucru.
nsusit notiunile despre cuvintele derivate.
In timpul lucrului profesorul va urmri
activitatea elevilor, intervenind acolo unde
este cazul cu explicaii i completri.
Rezolv ex. din
Cere elevilor s si prezinte produsul, face fia de lucru.
corecturi acolo unde este cazul.

Conversai Frontal
a

Pentru a m asigura c elevi au neles vom

R.A.I

10 min.

10 min.

7min.
Asigurarea

Verifica tema, face aprecieri cu privire la


calitatea rezolvarii sarcinilor date.
Profesorul adreseaz elevilor cteva ntrebri
cu privire la poezia Lacul de Mihai Eminescu.

Vom avea o scurt discuie cu privire la


mijloacele de mbogire a vocabularului. Cum
se clasific?...Cte mijloacele sunt?.. De ce
vocabularul limbii romne are nevoie s se
mbogeasc?
Astzi ne vom ocupa de Mijloacele de
mbogire a vocabularului. Derivarea

Elevii rspund la
ntrebrile prof.

Elevii rspund la

Resurse
procedura
le
Conversai
a

Forme de
organizare

conversai
a

activitate
frontal

activitate
frontal

Conversai Frontal
a
Individual

Explicaia Frontal
Conversai Individual
a
Pe grupe

Exerciiu

Individual

reteniei i a
transferului
7 min.

Tema pentru
acas
1min.

aplica metoda R.A.I


Fiecare elev i va adresa colegului o ntrebare
legata de lecia de astzi. Exemplu:
Construiete o propoziie n care s ai un
cuvnt format cu sufixul ete? O propoziie
cu un derivat parasintetic?
Cum se clasific prefixele?
Propun ca tem pentru acas exerciiile 4 si 6
de la pagina 26 a manualului.

ntrebrile
colegului.

Isi noteaza tema


pentru acasa.

FISA DE LUCRU DERIVAREA, CLASA a VII-a


EXERCITIUL NR. 1
Explicati cum s-au format urmatoarele cuvinte derivate:
cetatenie ........................................................................................................................................
a desperechea ...............................................................................................................................
morarita ........................................................................................................................................
neinfrumusetat ..............................................................................................................................
olteneste ........................................................................................................................................
a reinarma .....................................................................................................................................
EXERCITIUL NR. 2
Completati tabelul de mai jos cu urmatoarele cuvinte:
rasuflare, prenume, decolorare, bogatas, incredere, luptator, fricos, a rescrie, neadevar
Cuvinte derivate cu prefix

Cuvinte derivate cu sufix

Derivate parasintetice

EXERCITIUL NR. 3
Subliniati doar cuvintele derivate cu prefix:
inainte, intinerit, inveselire;
a recuceri, remorca, religie;
dezordine, a dezerta, dezechilibru;
impodobit, imbraca, imbarcare
EXERCITIUL NR. 4
Identificati diminutivele din textele urmatoare si grupati-le conform tabelului de mai jos:

Diminutive
micsorarea

care

arata Diminutive
simpatia

care

arata Diminutive care


printr-o metafora

s-au

obtinut

Piticii stateau pe scaunele la o masuta. In farfurioare era ciorbita de vacuta cu perisoare.


O painica rumenita, inconjurata de lingurite, furculite, cutitase si paharele, era in mijloc.
Intr-un coltisor erau cornulete si minciunele.
Mama, care zambind facuse gropite in obraz, il privi pe baietel si ii spuse cu duiosie:
- Murdarel mai esti, dragutul mamicai!
EXERCITIUL NR. 5
Indicati cate un augumentativ de la urmatoarele substantive: baiat, casa, copil, lada.
........................................................................................................................................................

S-ar putea să vă placă și