Sunteți pe pagina 1din 2

PROIECT DE LECIE

Profesor Budeanu Rodica


Gimnaziul Dumitru Matcovschi
Clasa : a V-a
Obiectul: LIMBA I LITERATURA ROMN
Subiectul: Vizit, dup I. L. Caragiale
Tipul lectiei: de nsuire de noi cunotine

OBIECTIVELE:
O1: s citeasc textul ,,VIZIT, de I. L. Caragiale , selectnd fragmente/expresii, care
i-au surprins ;
O2: s argumenteze o prere personal ;
O3: s desprind informatii de detaliu din textul citit ;
O4: s alctuiasc un cvintet pornind de la coninutul textului ;
O5: s lucreze individual, n grup i n perechi ;
O6: s valorifice n enunuri proprii idei, cuvinte, expresii din text.

RESURSE materiale: textul suport, foi pentru scris, pixuri colorate/carioci, fisa jurnalul
cu dubl intrare , stelue .
RESURSE PROCEDURALE: creionul vorbitor , exercitiul de scriere liber,
brainstarmingul ,jurnalul cu dubl intrare, explozia stelar , investigaia comun,
cvintetul;

RESURSE DE TIMP: 45 minute;

LECIA PROPRIU-ZIS
Evocarea
Exerciiu de spargere a gheii(7 min. )
Solicit elevilor s prezinte o ,,nzdrvnie pe care au fcut-o i care a fost sau
nu a fost aflat de ctre prini.
In continuare elevilor li se cere s scrie tot ce le trece prin minte n legtur cu nsuiri
sau defecte pe care le poate avea un COPIL .
Se realizeaz un brainstorming pornind de la rspunsurile elevilor
Anunarea subiectului i a obiectivelor activitaii. (1min. )

Realizarea sensului
Citirea de ctre elevi a textului ,, Vizit , de I. L. Caragiale (5 min. )

Jurnalul cu dubla intrare(7 min. )


Elevii stabilesc o legatur strns ntre text si propria lor experient.

Explozia stelar( 10 minute):


Grupul de elevi va fi mprit n 5 echipe . Tema o reprezint textul Vizita. Se mpart
echipelor steluele pe care ei vor formula ntrebri de baz ncepnd cu cuvintele : Cine?
Ce? Cnd? Unde? De ce?... Fiecare elev din echip va trebui s formuleze cte o
ntrebare.
Se lipesc steluele pe coala de flipchart , se citesc ntrebrile formulate de elevi i se
rspunde la acestea.

Reflecia

Investigaia comun(10 min. )


Pentru a intra n profunzimea textului se propune spre reflecie urmtoarea ntrebare :
Considerai c Ionel , prin comportamentul pe care-l are , d dovad de o persoan
educat ? Argumentai rspunsul !
Se cere elevilor s rspund n scris la intrebare . ncep dezbaterea . Voi adresa ntrebri
pentru a incuraja dezbaterea , voi cere lmuriri , argumente .n baza argumentelor aduse ,
elevii trebuie s cread c fiecare are dreptate .
n finalul dezbaterii le spun elevilor faptul c penru a fi respectai trebuie ca la rndul
nostru s -i respectm pe cei din jur . Solicit elevilor s precizeze ce nsuiri i ce
defecte din cele prezentate de ei n braistorming se potrivesc personajului Ionel.

Extinderea:
Scriere liber : CVINTET (5 min.)
Pornind de la coninutul textului solicit alctuirea unei poezii (cvintet).
Elevii i citesc cvintetele in faa clasei, stnd pe un scaun numit Scaunul autorului.

Tema pentru acasa:

Gsii o alta continuare a textului din momentul n care Ionel iese afar cu
cheseaua de dulcea.

S-ar putea să vă placă și