Sunteți pe pagina 1din 2

PROIECT DE ACTIVITATE

Disciplina: În lume poveștilor


Descrierea colectivului: colectivul este format din patru elevi cu deficiențe mintale severe,
profunde și/ sau asociate
Subiectul lecției: - ,,Deșertăciune’’ de Edmondo de Amicis
Tipul lecţiei: lecție de comunicare/însușire de noi cunoștințe
Resurse temporale: 45 minute

Obiective generale:
- povestirea, pe bază de întrebări, a unui fragment de poveste audiat/ fragment de text citit
-exerciţii de alcătuire de propoziţii care răspund la întrebările: „Ce face ?”; „Cum este ?”;
„Cine ... ?”; „Ce ... ?”

Obiective operaționale:- la sfârșitul orei elevii vor fi capabili să:


O1.- să își amintească cunoștințele însușite anterior
O2.- să asculte cu atenție textul citit
O3.- să alcătuiască propoziţii care răspund la întrebările: „Ce face ?”; „Cum este ?”; „Cine ... ?”;
„Ce ...’’
O4.- să povestească un fragment de text citit
O5.- să participe activ și cu interes în cadrul activității

ORGANIZAREA ŞI DESFĂŞURAREA LECŢIEI

ETAPELE ACTIVITATEA PROFESORULUI ACTIVITATEA


LECŢIEI ELEVILOR
Organizarea Notarea absenţelor şi pregătirea Se pregătesc pentru lecţie.
clasei materialului pentru lecţie.
Verificarea Întreb elevii despre ce am discutat în ora Elevii răspund întrebărilor.
cunoştinţelor trecută.
Captarea atenției Astăzi vom citi textul ,,Deșertăciune’’ de Elevii sunt atenți și răspund
și anunțarea Edmondo de Amicis.
obiectivelor Vom povesti textul citit și vom alcătui
propoziții.
Desfășurarea Scriu titlul lecției și autorul pe tablă.
activității Citesc textul lecției.
Pun întrebări referitoare la conținut:
- Care este titlul lecției?
- Cine este autorul povestirii?
Voi continua cu adresarea unor întrebări Elevii răspund la întrebări
pentru înțelegerea textului:
- Cu cine s-a plimbat Enrico?
- Cum era îmbrăcat Votini?
- Cine stătea pe bancă lîngă băieți?
- Ce face domnul Votini?
- Ce spune domnul Votini băieților?
Alcătuim propoziții cu cuvintele: băiat,
plimbare, umilit, trist. Elevii alcătuiesc propoziții
Fixarea Este important să fim atenți la detalii Elevii răspund la întrebare
cunoștințelor atunci când mergm pe stradă ?
Încheierea Fac aprecieri colective și individuale
activitătii asupra participării elevilor la activitate.

S-ar putea să vă placă și