Sunteți pe pagina 1din 4

PROIECT DIDACTIC

Profesor: Mocanu Valentina


Liceul Teoretic ” Ion Creangă”
Clasa: a VIII-a B
Durata: 45 minute
Data: 05.12. 2022
Disciplina: Limba şi literatura română
Subiectul lecţiei: Textul Functional.INVITATIA
Tipul lecţiei: comunicare şi însuşire de noi cunoştinţe
Competențe specifice:
-Redactarea unor texte funcționale simple care conțin limbaj vizual și verbal
-Manifestarea disponibilității pentru transmiterea în scris a unor idei
Obiective operaţionale:
La sfârşitul activităţii, elevii vor fi capabili:
O1 – să înțeleagă noțiunea de text funcțional-invitația;
O2 – să definească caracteristicile specifice unei invitații;
O3 – să identifice datele pe care trebuie să le conțină invitația;
O4 – să realizeze corect o invitație pe o temă dată;
O5 – să să formuleze opinii şi puncte de vedere proprii referitoare la modul de
redactare şi de prezentare a invitației;

Strategia didactică:

Metode şi procedee: conversaţia, explicaţia, învăţarea prin descoperire,


dezbaterea, problematizarea, analiză, exercițiul.

Forme de organizare: frontală, individuală.

Resurse:
- prezentare PPT
-fișe de lucru;
- videoproiector;
-cunoştinţele însuşite anterior de ei.

Mijloace de învăţământ: fişe de lucru, fișiere audio-video.

Bibliografie:
I. Surse informatice din internet.
II. Molan, V, Didactica disciplinei Limba şi literatura română în
învăţământul primar, Bucureşti, 2001, Editura Miniped.
III. Grigore Adina, Toma Cristina Ipate, Negriţoiu Claudia, Anghel
Augustina, Ionică Nicoleta Sonia, Nicolescu Maria Magdalena, Ghidul
cadrului didactic, Clasa a III –a , Ed. Ars Libri.
SCENARIUL DIDACTIC
Etapele lecției Timp Activitatea profesorului Avtivitatea elevilor Tehnici de
instruire
1.Moment 1 Se asigură condiţiile optime
organizatoric min. desfăşurării activităţii. Frontal
Se pregătesc materialele necesare
lecţiei.
2. Verificarea 10 Se verifică tema prin citirea orală Elevii trec fiecare în fața Frontal
temei pe acasă min. de către elevi, se fac aprecieri, se clasei și recită.
corectează eventualele greşeli.
Conversaţia
De memorat una din frămîntările
de limbă date de profesor la lecția
trecută.
3.Captarea 5 Se realizează cu ajutorul Conversaţia
atenţiei min. proiectiei Elevii citesc.
la videoproiector a unei invitații
model. Este o invitație. Frontal
Elevii citesc în gând iar apoi un
elev va citi cu voce tare.
Profesorul intreabă ce fel de text
este.

4.Anunțarea 1 Se anunţă titlul lecţiei şi Conversaţia


temei și a min. obiectivele. Se scrie titlul lecţiei pe
obiectivelor tabla şi în caietele elevilor: Explicaţia
Invitația
5. Dirijarea Elevii răspund la următoarele
învăţării 20 întrebări:
min. 1.Cine organizează evenimentul? Elevii fac notițe Conversaţia
2. Care este data desfășurării
evenimentului?
3. Care este locul desfășurării
Explicaţia
evenimentului?
4. La ce oră va avea loc acesta?

Se va citi apoi
definiția ,,invitației”.
Se notează în caietele elevilor: Elevii ascultă
Invitația este un text scris prin
care o persoană( sau un grup de
persoane) este chemată la un Exerciţiul
eveniment( spectacol, aniversare,
activitate sportivă).
Invitația conține:
-data Elevii fac notițe în caiete
-locul
-ora
-denumirea
-tipul evenimentului
Explicaţia
Voi prezenta elevilor modele de
invitații precum și modul lor de
realizare.

Apoi voi prezenta Ppoint unde le


explic structura, tipurile invitației
și editarea corectă a invitației.

Pentru a verifica dacă elevii au Observarea


înțeles lecția, vor avea o fișă de sistematică
lucru.

6.Evaluare 7 1. Invitația este un


min. text........................ scris, prin care
se face o ......................... la o
festivitate ( serbare, Elevii rezolvă exerciții
concursexpoziție, etc). Exersare

2.Cui poate fi adresată următoarea


invitație?

Pe data de 21 mai
Ești invitat, ca alături să-mi stai
Ca și anul trecut
Când împreună am petrecut,
La ziua mea onomastică,
Doar n-ai uitat că mă numesc
Costică ! Exercițiul
Te aștept !

Costel Popescu

a)unui coleg
b) unui văr
c) unui prieten
d) unui profesor

3.Încercuiește variantele potrivite


pentru următoarea invitație:

Vă invit cu deosebită plăcere la


aniversarea zilei mele de naștere,
duminică de la ora douăsprezece,
la adresa cunoscută.

aștept cu drag, Andrei !

-unor colegi
-unor prieteni
-surorii
-fratelui
-unor rude
-unor vecini

7. Evaluare Evaluare formativă pe parcursul Elevii răspund Frontală


lecţiei, interevaluare.
Se realizează evaluarea frontală şi
individuală a activităţii elevilor.
8. Încheierea 1 Tema pentru acasă.
activităţii min. Se va realiza prin realizarea de Elevii notează în caiete
către elevi a unei invitații adresată Explicaţia
părinților prin care îi invitați
la ,,Carnavalul Anului Nou”

-Veți respecta tot ce am învățat


Conversaţia
pentru a realiza corect mesajul
invitației.

S-ar putea să vă placă și