Sunteți pe pagina 1din 2

PROIECT DE ACTIVITATE

C.S.E.I. NEGREȘTI
Propunător: Chitic Doina
CLASA: a X-a
DATA: 6 .XI. 2019
DISCIPLINA: Educație pentru sănătate
Descrierea colectivului: Colectivul este format din opt elevi cu deficiențe mintale severe,
profunde și/ sau asociate
Subiectul: - Rolul educației fizice și sportive în dezvoltarea armonioasă a organismului
Tipul lecţiei: Formare de priceperi și deprinderi
Resurse temporale: 45 minute

Obiective generale:- Utilizarea limbajului specific educației pentru sănătate


- Dezvoltarea unor comportamente de protejare a sănătății personale și a mediului

Obiective operaționale: - la sfârșitul orei elevii vor fi capabili :


O1.- să își amintească cunoștințele însușite anterior
O2.- să recunoască activitățile sportive din imagini
O3.- să cunoască importanța activităților sportive asupra dezvoltării armonioase a organismului
O4.- să participe activ și cu interes la lecție

ORGANIZAREA ŞI DESFĂŞURAREA LECŢIEI

ETAPELE ACTIVITATEA PROFESORULUI ACTIVITATEA


LECŢIEI ELEVILOR
Organizarea Notarea absenţelor şi pregătirea materialului pentru Se pregătesc pentru lecţie.
clasei lecţie.
Verificarea Ora trecută am discutat despre controlul Elevii răspund
cunoştinţelor stomatologic periodic.
Întreb elevii despre ce am discutat în ora trecută.
Captarea atenției Privim câteva imagini. Ce activități sportive Elevii ascultă textul și
și anunțarea recunoașteți? (gimnastică, înot, ciclism, fotbal) participă la discuții
obiectivelor Anunț titlul și obiectivele lecției. Notează titlul în caiete.
Desfășurarea Sportul este unul dintre fenomenele ce
activității caracterizează epoca modernă şi
contemporană.
Sportul reprezintă, înainte de toate, o
activitate de plăcere; se practică acolo unde
ne face plăcere, în timpul liber.
Exerciţiul fizic reprezintă actul motric
repetat în mod conştient în scopul creşterii
potenţialului biologic, dezvoltarea
armonioasă, corectarea deficienţelor fizice şi
recuperarea motorie.
Pentru sănătatea proprie cel mai bun dascăl poţi fi
tu însuţi, dacă vei avea o viaţă ordonată.
O bună organizare a timpului pentru studiu şi al
celui pentru recreere duce la respectarea unui
program corect.
Doctorul te sfătuieşte să respecţi reguli de igienă
privind programul de odihnă.
Fiecare trebuie să aibă un program de odihnă activă
- prin joc, mişcare, lectură.
Sfaturi privind odihna : Elevii notează sfaturile
- Obişnuieşte-te să te culci şi să te scoli la aceleaşi privind odihna
ore .
- Nu adormi cu lumina aprinsă pentru că te vei trezi
obosit .
- Nu te culca imediat după masa de seară, ci fă o
plimbare.
- Sâmbăta şi duminica, trezeşte-te mai târziu.
- Sâmbăta şi duminica joacă-te, fă plimbare în aer
liber, desfăşoară activităţi preferate.
- În vacanţă, odihneşte-te jucându-te, plimbându-te,
făcând excursii, expediţii, sport, cercetând natura,
pictând, cântând, ajutând în gospodărie.
Fixarea - Ce activitate din cele ilustrate vi se potrivește mai Elevii răspund la întebări
cunoștințelor bine?
- Ce urmări are asupra organismului lipsa
practicării sportului?
Încheierea Fac aprecieri colective și individuale asupra
activității participării elevilor la activitate

S-ar putea să vă placă și