Sunteți pe pagina 1din 5

Facultatea de Psihologie si Stiintele Educatiei

Pedagogia Invatamantului Primar si Prescolar


Petcu Alina Constantina, Anul II

PROIECT DIDACTIC

UNITATEA DE ÎNVĂȚĂMÂNT: Școala gimnazială nr. 198, „Regina Maria” ;

PROPUNĂTOR: Petcu Alina Constantina

PROF. ÎNV. PRIMAR: Vasiloanca Gabriela

DATA: 11.05.2018

CLASA: IB Step by Step

ARIA CURRICULARĂ: Matematică și științe ale naturii

DISCIPLINA: Matematică

TEMA LECȚIEI: Adunarea și scăderea în concentrul 0-100, cu trecere peste ordin

TIPUL LECȚIEI: Consolidare și sistematizare a cunoștințelor

SCOPUL LECȚIEI:

 consolidarea și sintematizarea cunoștințelor legate adunare şi scădere în concentrul 0-100, cu trecere peste
ordin;
 dezvoltarea gândirii matematice;

1
Facultatea de Psihologie si Stiintele Educatiei
Pedagogia Invatamantului Primar si Prescolar
Petcu Alina Constantina, Anul II

COMPETENȚE SPECIFICE:

 să rezolve probleme care presupun două sau mai multe operații;


 efectuarea de adunări şi scăderi, mental şi în scris, în concentrul 0-100, recurgând frecvent la numărare;
 efectuarea de adunări repetate/scăderi repetate prin numărare şi reprezentări obiectuale în concentrul 0-
100.

OBIECTIVE OPERAȚIONALE:

 să opereze cu noţiunile matematice învăţate: termeni, sumă, diferenţă;


 să rezolve corect, oral şi în scris, adunări cu numerele naturale din concentrul 0-100, cu trecere peste
ordin;
 să rezolve individual exerciţii şi probleme asemănătoare celor lucrate frontal;
 să afle valoarea unui număr necunoscut într-o operație de adunare sau scădere, aplicând algoritmul de
calcul corect;

STRATEGII DIDACTICE ȘI RESURSE:


 METODE ȘI PROCEDEE: conversația, exercițiul, explicația, problematizarea;
 MIJLOACE DE ÎNVĂȚĂMÂNT: fișe de lucru, ghicitoare;
 FORMA DE ORGANIZARE: frontal, individual;
DURATA: 45 de minute;
BIBLIOGRAFIE:
 Curriculum Naţional. Programe şcolare pentru învăţământul primar, Bucureşti, 2004
 Roşu, Mihail - Metodica predării matematicii, Editura Credis, Bucureşti, 2004

2
Facultatea de Psihologie si Stiintele Educatiei
Pedagogia Invatamantului Primar si Prescolar
Petcu Alina Constantina, Anul II

ETAPELE LECTIEI CONTINUT STIINTIFIC STRATEGII DIDACTICE EVALUARE


MIJLOACE SI MIJLOACE FORMA DE
PROCEDEE DIDACTICE ORGANIZARE
1. Momentul Asigurarea conditiilor optime
organizatoric necesare desfasurarii
activitatii.
- aerisirea salii;
- aranjarea mobilierului;
- pregatirea materialelor
folosite in timpul activitatii.
2. Reactualizarea Reactualizarea cunoștințelor Conversația Frontal Observarea
cunoștințelor se va realiza prin adresarea interesului
unor întrebări precum? elevilor
pentru
-Cum se numește rezultatul
Exercițiul activitatea
adunării? (sumă sau total)
propusă
-Cum se numește rezultatul
scăderii? (diferență)
-De câti termeni avem nevoie Jocul
pentru a putea efectua o matematic
operație de adunare sau
scădere? (de minim doi
termeni).

3
Facultatea de Psihologie si Stiintele Educatiei
Pedagogia Invatamantului Primar si Prescolar
Petcu Alina Constantina, Anul II

3. Captarea atentiei Pentru a le capta atenția le voi Conversația Frontal Capacitatea


spune elevilor o ghicitoare, iar de a verifica
ei vor trebui să afle care este cunoştinţele
rezultatul adunării care matematice
rezultă în urma ghicitorii. anterioare
“În grădiniţa cu flori
Au înflorit douăzeci și cinci de
bujori Exercițiul
Mai stau gata îmbobocite
Opt lalele rumenite.
Câte flori eu voi avea
În buchet când ţi-l voi da?”
Răspuns: 33
4. Anuntarea temei Îi voi anunța pe elevii că vor Explicația Frontal Observarea
și a obiectivelor rezolva exerciţii şi probleme interesului
de adunare și scădere cu copiilor
trecere peste ordin cu pentru
numerele de la 0 la 100. Conversația activitatea
Le voi spune copiilor propusă
obiectivele pe care trebuie să
le realizeze.
5. Consolidarea și Fiecare elev va primi câte o Exercițiul Individual Capacitatea
sistematizarea fișă de lucru cu exerciții și de a aplica
Fișe de lucru
cunoștințelor probleme. cunoștințele
dobândite anterior referitoare la
Elevii vor rezolva ficare
adunarea şi
4
Facultatea de Psihologie si Stiintele Educatiei
Pedagogia Invatamantului Primar si Prescolar
Petcu Alina Constantina, Anul II

exercițiu individual apoi voi Problematizare Tabla Frontal scăderea


alege un elev care va rezolva a numerelor cu
exercițiul la tabla iar ceilalți trecere peste
vor verifica daca au rezolvat ordin.
corect sau nu.
7. Obtinerea Elevii vor rezolva individual Conversația Fișa de lucru Frontal
performantei joculețul de la finalul fișei de
lucru numit “Urmărește
săgețile”. Le voi explica Jocul didactic
regulile jocului iar ei îl vor Individual
rezolva.
8. Realizarea Se fac aprecieri globale asupra Conversația Frontal Apreciarea
feedback-ului și comportamentului elevilor în verbală.
încheierea activității cadrul lecției.

S-ar putea să vă placă și