Sunteți pe pagina 1din 10

PROIECT DE LECŢIE

Propunător: ..........
Clasa
Obiectul: Limba şi literatura română
Subiectul: Ţara poveştilor, de Fănuş Neagu

MOTIVAŢIA:
Prin parcurgerea acestui text, elevii îşi vor consolida deprinderile de citire cursivă,
conştientă şi expresivă, îşi vor aminti de lumea minunată a copilăriei care se împleteşte cu
cea a basmului. Textul prezentat pune în lumină un episod din viaţa unui copil care trăieşte în
preajma bunicii şi este atât de captivat de basme şi poveşti încât pentru acesta lumea reală se
transformă într-o lume de basm.
Realizând caracterizarea personajului principal elevii îşi vor putea exprima propria
opinie cu privire la faptele sale, vor descoperi faptul că apa poate deveni un duşman atunci
când nu suntem atenţi, dar vor aprecia curajul fetei care devine o adevărată eroină.
Va fi stimulată creativitatea copiilor şi dezvoltarea deprinderilor de exprimare orală şi
scrisă.

CONDIŢII PREALABILE:

Elevii trebuie să aibă formate:


 deprinderi de citire corectă, conştientă şi fluentă;
 deprinderi de a lucra individual şi pe grupe;
 deprinderea de a scrie detaşat de ei înşişi un text;
 deprinderi de caracterizare a unui personaj;
 deprinderi de a formula întrebări şi răspunsuri.

OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
La sfârşitul lecţiei elevii vor putea:
 să identifice titlul poveştii din care face parte fragmentul citit şi imaginea
corespunzătoare;
 să citească corect, fluent şi conştient textul lecturii;
 să formuleze cât mai multe întrebări legate de conţinutul textului şi răspunsurile
aferente pornind de la cuvintele CINE?; CE?; UNDE?; CÂND?; DE CE?;
 să caracterizeze un personaj pe cele 4 axe propuse;
 să scrie un anume tip de text pe o temă dată detaşându-se de ei înşişi.

EVALUAREA:
- observarea sistematică a elevilor, analiza produselor activităţii: ciorchinele,
răspunsul la întrebări, schema de analiză a personajului, produsele metodei R.A.F.T.
RESURSE ŞI MANAGEMENTUL TIMPULUI:
 Resurse materiale: textul-suport din manualul de limba română, clasa a IV-a, „Ţara
poveştilor” după Fănuş Neagu; jetoane cu imagini din poveşti; fragmente din textele
poveştilor; fişe de lucru.
 Resurse umane: 25 elevi (frontal, grupe de câte 4-5).
 Resurse procedurale: activitatea dirijată de lectură, brainstorming, explozia stelară,
schema de analiză a personajului, R.A.F.T.;
 Resurse temporale: 50 minute

DESFĂŞURAREA LECŢIEI

EVOCARE (10 min.):


 ciorchine: „Ţara poveştilor”:
Elevii vor extrage dintr-o cutie nişte jetoane pe care sunt notate fragmente din poveşti
cunoscute de ei (anexa 1 a, b). Cel care extrage biletul trebuie să-l citească şi să recunoască
titlul poveştii. El alege şi imaginea corespunzătoare poveştii şi le aşază într-un ciorchine
(anexa 2 a, b, c).

REALIZAREA SENSULUI (20 min.):


 explozia stelară:
Elevii grupaţi în echipe de 4-5 au de alcătuit o listă de întrebări (Cine?, Ce?, Unde?,
Când?, De ce?). Se procedează şi la răspunsul la aceste întrebări, chiar dacă numai selectiv
(anexa 3).
 schema de analiză a personajului:
Personajul principal al textului este Bănică. Se va trece la caracterizarea acestui
personaj pe baza următoarele cerinţe (anexa 4):
 Ce face el?
 Ce gândeşte? Ce simte?
 Ce cred alţii despre el?
 Cum se schimbă el?

REFLECŢIE (20 min.):


 R.A.F.T.:
Se realizează pe tablă un tabel cu 4 coloane: Rol – Auditoriu – Formă – Text:
- la rubrica Rol se completează personajele textului;
- la rubrica Auditoriu se completează alte personaje imaginate de elevi
care ar putea apărea în text;
- la rubrica Formă se trec formate posibile de comunicare (bilet,
scrisoare, SMS, articol, reclamaţie, ştire, articol etc.);
- la rubrica Temă se formulează tema comunicării (care trebuie să fie
însoţită de un verb care să exprime clar scopul autorului).
Elevii trebuie să se detaşeze de ei înşişi şi să se concentreze asupra audienţei, să-şi
folosească imaginaţia şi să scrie cu convingere pe o anumită temă.

EXTENSIA:
Se cere elevilor să-şi imagineze ca temă de casă un alt final al povestirii.
ANEXA 1 (a)

- Lemnul acesta a nimerit


Şi, când se uită fata, ce - Da, mămucă. Numai tocmai la timp; tare aş vrea să
să vadă? Ograda se umpluse şi ceva de mâncare… fac din el un picior de lemn.
pădurea fojgăia de-o mulţime - De mâncare? O ceapă, Zis şi făcut. Apucă repede
de balauri şi de tot soiul de un usturoi, şi-o bucată de o secure ascuţită cu gând să-l
jivine mici şi mari! Însă, tare în mămăligă rece din poliţă, cojească şi să-l cioplească. Dar
credinţă şi cu nădejdea la sunt destul pentru o nevastă când fu gata să-i desprindă
Dumnezeu, fata nu se spărie; ci tânără ca tine. prima aşchie rămase cu mâna
le ia pe câte una şi le îngrijeşte încremenită-n aer: desluşi un
cât nu se poate mai bine”. glăscior subţire care striga:
- Nu mă lovi prea tare!

- Ce fel de răspuns este Avea o oglindă fermecată


- Omorâţi-mă, zise bietul acesta? Să pleci din casa mea! şi ori de câte ori se privea într-
boboc şi aplecându-şi capul pe Fata nu a fost lăsată să dea însa, nu uita să întrebe:
faţa apei, îşi aştepta moartea. nicio explicaţie şi a fost - Oglindă, oglinjoară,
Dar ce văzu în oglinda apei! Îşi alungată. Surorile şi-au bătut cine e cea mai frumoasă din
văzu, acolo sub el, însuşi chipul joc de prostia ei şi s-au bucurat ţară?
lui; nu mai era însă o pasăre că pleacă, fiindcă tot nu o prea
slută, cu pene cenuşii, închise, aveau la inimă. Mezina s-a
o pasăre urâtă, de care fugeau îmbrăcat în nişte haine simple
toţi, era şi el acum lebădă! Da, şi a plecat mâhnită, cu lacrimi
era lebădă. în ochi.

Câteva zile mai târziu, - Bună masă, cumătră! Era o dată un prinţ şi
fiul regelui dădu de ştire că Tiiii!!! Da’ ce mai de peşte prinţul acela voia să se
va lua de soţie pe aceea ai! Dă-mi şi mie că ta….reee însoare cu o prinţesă, dar cu o
căreia i se va potrivi mi-i poftă ! prinţesă adevărată. Şi a
pantofiorul pe care îl - Ia mai pune-ţi pofta-n cutreierat toată lumea ca să
găsise. cui, cumătre, că doar nu găsească una pe placul lui şi
pentru gustul altuia m-am tot nu a găsit. Prinţese erau
muncit eu. Dacă ţi-i aşa de destule, dar el nu putea să ştie
poftă, du-te şi-ţi moaie dacă erau cu adevărat
coada-n baltă, ca mine, şi-i prinţese, fiindcă tuturora le
avea peşte să mănânci. lipsea câte ceva.
ANEXA 1 (b)

Ursitoarea cea rea se A doua seară, în timp


- Măi, babă, mănânci ca în apropie şi ea de leagănul fetiţei
târgul lui Cremene. Ia dă-mi şi ce cei doi fraţi se aflau la
şi cu glas tunător spuse: masă, au auzit un zgomot
mie nişte ouă, ca să-mi prind - Înainte de a împlini 16
pofta măcar. afară. S-au uitat pe
ani, copila se va înţepa la deget fereastra căsuţei de lemn
- Da’ cum nu! zise baba cu un fus şi va muri.
care era foarte zgârcită. Dacă ai şi s-au îngrozit când au
poftă de ouă, bate şi tu cocoşul văzut pe lupul cel mare şi
tău, să facă ouă, şi-i mânca. flămând. Lupul a început
să-i roage să deschidă uşa,
dar la refuzul purceluşilor
a tras puternic aer în piept
şi a suflat peste căsuţă.

- Pot să am nădejde în voi?


Fetiţa mergea cu - Vai, bunicuţo, dar de ce - Să n-ai nicio grijă, mămucă,
picioarele ei goale, roşii- ai urechi atât de mari? apucară cu gura înainte cei mai
vinete de frig; şi-n şorţul ei - Ca să te pot auzi mai mari. Noi suntem o dată băieţi,
vechi ţinea strâns un vraf de bine. şi ce-am vorbit o dată, vorbit
cutii cu chibrituri şi mai - Vai, bunicuţo, dar de ce rămâne.
avea şi-n mână o cutie. ai ochii atât de mari? - Dacă-i aşa, apoi veniţi să vă
Fusese o zi grea pentru - Ca să te pot vedea mai sărute mama! D-zeu să vă
dânsa şi nimeni nu-i bine. apere ce cele rele, şi mai
cumpărase în ziua aceea - Vai, bunicuţo, dar de ce rămâneţi cu bine!
nimic, şi n-avea prin ai mâini atât de mari? - Mergi sănătoasă mămucă,
urmare nici un ban; şi-i era - Ca să te pot apuca mai zise cel mic, cu lacrimi în ochi,
foame şi frig tare. bine. şi D-zeu să-ţi ajute ca să te
întoarne cu bine şi să ne aduci
mâncare.

Nici n-apucaseră bine să


Patrocle o înţelese Şi din două vorbe, răsară zorile, că şi veni
întotdeauna. După ce-i curăţa fiul craiului îl tocmeşte femeia şi-i trase pe copii din
mâna se întoarse pe labele şi după aceea pornesc aşternut. Apoi le întinse câte
dinapoi, se înălţă, se sprijini împreună să iasă la o bucăţică de pâine, care era
uşor de pieptul fetiţei şi o drum, pe unde arată mult mai mică decât de
mângâie, ştergându-i de pe Spânul. Şi mergând ei o cealaltă dată.
obraz urm lacrimilor sărate. bucată bună, Spânul se În timp ce mergeau ei
preface că-i e sete şi pe poteca ce ducea spre
cere plosca cu apă de la pădure, băiatul începu a face
stăpânu-său. firimituri în buzunar şi din
loc în loc se oprea să le
presare pe jos.
ANEXA 2 (a)
ANEXA 2 (b)
ANEXA 2 (c)
ANEXA 3 – explozie stelară

CINE?

UNDE? CE?

ŢARA POVEŞTILOR
de Fănuş Neagu

CÂND? DE CE?
ANEXA 4 - schemă de analiză a personajului

Ce face el?

Cum se
schimbă?
Ce gândeşte?
Ce simte?
BĂNICĂ

Ce gândesc
alţii despre
el?
ANEXA 5 – R.A.F.T.

Rol Auditoriu Formă Temă

S-ar putea să vă placă și