Sunteți pe pagina 1din 4

Unitatea de invatamant: Colegiul National “Dimitrie Cantemir”

Disciplina de studiu: Filosofie


Clasa: a XII a A
Dat: 24 martie 2015
Profesor: Dana Sticlaru

Proiect didactic

Unitatea de invatare: Politica


Subiectul lectiei: Dreptate si Egalitate
Tipul lectiei: Evaluare

Competenta generala: Evaluarea cunostintelor cu privire la Dreptate si Egalitate.

Competente specifice vizate: Utilizarea argumentării, a analizei de text etc. în caracterizarea problematicii
libertăţii, responsabilităţii, egalităţii şi dreptăţii.

Obiective operationale:

O1: elevii vor fi capabili să stabileasca definitia termenului de libertate,.


O2: elevii vor fi capabili să enumere cele trei tipuri de dreptate,.
O3: elevii vor fi capabili să distinga drepturile pozitive de cele negative,
O4: elevii vor fi capabili să prezinte conceptiile diferite ale unor ganditori cu privire la conceptul de dreptate,
O5: elevii vor fi capabili sa comparare soluţiilor date de diferite concepţii filosofice la problemele specifice
egalitatii intre oameni

Strategii didactice

1. Metode si procedee: Conversatie, explicatie,


Problematizarea
Exercitiul
Munca independenta

2. Mijloace de invatamant : fise de lucru


3.
Instrumente: testul docimologic

Locul desfasurarii lectiei: in sala de curs


SCENARIUL DIDACTIC

Evenimentul Activitatea profesorului Activitatea elevilor


instrucţional

Organizarea Se asigură un climat propice bunei Elevii se pregătesc pentru lecţie.


clasei pentru lecţie desfăşurări a lecţiei (se notează absenţele,
5‘ se pregătesc cele necesare lecţiei: fişa de
lucru, pixuri etc.).

Captarea Profesorul spune elevilor că vor verifica Elevii ascultă atenţi.


atenţiei noţiunile legate de DREPTATE SI
2’ EGALITATE însuşite în această unitate de
învăţare.

Verificarea Elevii citesc testul şi solicită


cunoştinţelor Profesorul împarte fişele de lucru. lămuriri. Se rezolvă cerinţele.
35’

Verificarea scurta Profesorul face o scurta evaluare a levilor Elevii raspund si primesc
a raspunsurilor referitor la raspunsurile date . explicatii.
5’
Tema pentru acasa Profesorul le prezintat tema Elevii noteaza in caiete.
2‘

REZULTATELE OBŢINUTE :

ELEVI ÎNSCRIŞI :
ELEVI PARTICIPANŢI LA TEST :
Nota Sub 5 5 6 7 8 9 10

Procent promovabilitate :
Disciplina Filosofie
Clasa a XII -a
BAR E M
Test scris la Filosofie

- Nu se acordă fracţiuni de punct.


- Nu se acordă punctaje intermediare, altele decât cele precizate explicit prin barem.
- Se vor puncta orice alte formulări şi modalităţi de rezolvare corectă ale cerinţelor, în acord cu
ideile şi punctajele precizate în barem.

SUBIECTUL I (0,5PUNCTE)
-pentru definitia corecta a termenului

SUBIECTUL II (1,5PUNCTE)
-pentru precizarea celor trei tipuri de dreptate: distributiva, corectiva, procedurala 0,5px3

SUBIECTUL III 2 PUNCTE


-pentru definirea corecta a termenilor 1 punct (0,5p x2)

pentru fiecare exemplu corect 1 punct (0,5p x2)

SUBIECTUL IV 5 PUNCTE

5 puncte

a. specificul dreptatii din perspectiva conceptiei filosofic alese; -1 punct ;


b. ideile unei alte conceptii filosofice despre dreptate, justificand si raportul existent intre aceasta si
conceptia la care v-ati referit la punctul a). -2 puncte ;
c. Un exemplu de situatie concreta de viata care ilustreaza teoria evidentiata la punctul b). – 2 puncte)

-Oficiu
1 punct
Nume prenume Data
Clasa

Test la filosofie
Subiecte
1. Precizati semnificatia conceptului de libertate.
2. Enumerati trei tipuri de dreptate.
3. Ilustrati, prin cate un exemplu concret , intelesul pe care il au notiunile de drept negativ si de drept
pozitiv.
4. Analizti succint orice conceptie filosofica despre dreptate evidentiind :
d. specificul dreptatii din perspectiva conceptiei filosofic alese;
e. ideile unei alte conceptii filosofice despre dreptate, justificand si raportul existent intre aceasta si
conceptia la care v-ati referit la punctul a).
f. Un exemplu de situatie concreta de viata care ilustreaza teoria evidentiata la punctul b).

Barem

1. 0,5 puncte
2. 1,5 puncte
3. 2 puncte ( 0,5 p x2 pentru definitiile corecte ale drepturilor pozitive si negative
0,5 p x2 pentru fiecare exemplu concret)
4. 5 puncte ( a) -1 punct ; b) -2 puncte ; c) – 2 puncte)
5. 1 punct din oficiu

Timp de lucru
40 minute

S-ar putea să vă placă și