Sunteți pe pagina 1din 3

PROIECT DE LECŢIE

Unitatea şcolară: Şcoala Gimnaziala Nr.117


Clasa: a II-a
Propunator:Anica Madalina Alexandra
Aria curriculară: Limba si comunicare
Disciplina: Comunicare in limba romana
Unitatea de învăţare: Calatorie in alte zone ale lumii
Conţinutul învăţării: Evaluare
Tipul lecţiei: verificare şi apreciere
Obiective de referinţă:
1.4. Să citească textul şi să identifice cuvintele necunoscute
3.1. Să rezolve corect exerciţiile din manual şi de pe fişa de lucru
4.2. Să depăşească blocaje în rezolvarea exerciţiilor
Obiective operaţionale:
- să găsească cuvinte cu acelaşi înţeles
- să aşeze frazele în ordinea derulării lor
- să manifeste interes şi curiozitate în rezolvarea sarcinilor

Strategia didactică:
 Resurse procedurale:
- conversaţia, explicaţia
 Resurse materiale:
-manualul, fişe de evaluare,
 Forme de organizare:
- frontală, individuală
Durata: 50 minute
Locul desfăşurării: sala de clasă

DESFĂŞURAREA LECŢIEI

Etapele lecţiei Activitatea profesorului Activitatea elevilor Observaţii


1.Moment Asigură un climat de ordine şi disciplină Se pregătesc
organizatoric/Pregătirea necesar desfăşurării în bune condiţii a lecţiei. pentru oră şi
clasei pentru activitate respectă indicaţiile
(2min.) învăţătoarei.
2. Verificarea temei Se realizează verificarea cantitativă şi Prezintă caietele de
(5min.) calitativă a temei. teme şi citesc pe
rând anumite
exerciţii din temă.
3. Verificarea pregătirii Se realizează printr-o fişă de evaluare. Răspund la

1
elevilor întrebările adresate
(20min.) de învăţător.
4. Aprecierea Se evidenţiază greşelile observate la elevi în Rezolvă, individual,
rezultatelor timpul rezolvării sarcinilor date. sarcinile din fişa de
(6min.) evaluare.
5. Explicaţii După evidenţierea greşelilor făcute de elevi, Ascultă indicaţiile
suplimentare se oferă explicaţii suplimentare referitoare la învăţătorului.
(5min.) rezolvarea anumitor exerciţii.
6. Tema pentru Se dă tema pentru acasă care va conţine Sunt atenţi şi îşi
acasă/Explicaţii pentru exerciţii asemănătoare cu cele greşite în notează explicaţiile
continuarea activităţii proba scrisă. oferite.
acasă
(5min.)
Îşi notează tema.

2
Conţinut informativ

TEST DE EVALUARE

1. Comparaţi rezultatele:

28 : 4 -- 42 : 6 63 : 9 -- 56 : 8

49 : 7 -- 63 : 7 12 : 4 -- 24 : 6

54 : 9 -- 60 : 10 27 : 3 -- 21 : 3

2. Aflaţi un număr:

a) cu 6 mai mare decât 36;

b) de 8 ori mai mic decât 48;

c) de 7 ori mai mare decât 9;

d) produsul numerelor 4 şi 8;

e) cu 9 mai mic decât 81;

f) câtul numerelor 45 şi 9.

3. Şase pepeni cântăresc 18 kg .Câte kilograme ar cântări 8 pepeni? Dar 10 pepeni?

4. La Grădina Zoologică sunt 48 maimuţe, de 6 ori mai puţine căprioare, iar zebre, un sfert din numărul
de căprioare.

Câte animale sunt la Grădina Zoologică?

Barem de corectare şi notare

Item
1 2 3 4
Calificativ
SUFICIENT 2 exerciţii corecte află 2 numere un calcul corect un calcul corect

BINE 4 exerciţii corecte află 4 numere 2 calcule corecte 2 calcule corecte


află toate rezolvare rezolvare
FOARTE BINE 6 exerciţii corecte
numerele completă completă

S-ar putea să vă placă și