Sunteți pe pagina 1din 6

PROIECT DE LECȚIE

DATA: 05.03.2019

UNITATE DE ÎNVĂȚĂMÂNT: Școala Gimnazială „Nicolae Iorga”, Pitești

CLASA: a III-a D

ÎNVĂȚĂTOARE: Popa Mihaela

PROPUNĂTOR: Runceanu Ana Maria

ARIA CURRICULARĂ: Limbă și comunicare

DISCIPLINA DE ÎNVĂȚĂMÂNT: Limba și literatura română

UNITATEA DE ÎNVĂȚARE: Salutare, primăvară!

SUBIECTUL LECȚIEI: „Rapsodii de primăvară” de George Topârceanu

TIPUL LECȚIEI: predare – învățare de noi cunoștințe

OBIECTIVE OPERAȚIONALE:

O1. Să recite corect, conştient, activ, cursiv şi expresiv versurile poeziei „Rapsodii de
primăvară” de George Topârceanu;

O2. Să desprindă care este mesajul poeziei;

O3. Să utilizeze în contexte adecvate cuvintele noi din poezie;

O4. Să rezolve fișa de lucru.

STRATEGII DIDACTICE:

METODEE ȘI PROCEDEE DIDACTICE: conversația, discuția, explicația, exercițiul;

MIJLOACE ȘI MATERIALE DIDACTICE: manual, caiete, fișă de lucru;

FORME DE REALIZARE: frontal, individual

FORME DE EVALUARE: orală, scrisă, observare sistematica a comportamentului elevilor

DURATA: 50 minute
DEMERS

Nr. Etapele lecției Ob. Conținutul esențializat al lecției Strategii Evaluare


crt. op. didactice
1. Moment
organizatoric Creez condițiile necesare bunei desfășurări
a activității prin aerisirea sălii de clasă,
prin aranjarea mobilierului și pregătirea
materialul didactic necesar. Stabilesc
ordinea și disciplina în clasă.

2. Captarea atenției
Le captez atenția cu ajutorul unei ghicitori:

„Cine aduce iar în ţară


Mândre păsări călătoare, Conversația
Îmbracă grădina-n floare
Şi-ncălzeşte vremea afară?”
(R: primăvara)

3. Reactualizarea
cunoștințelor Îi voi întreba pe copii ce poezii scrise de
anterioare George Topârceanu au mai învățat.
Apoi le dau să rezolve un rebus prin care Exercițiul Observare
vor descoperi tema poeziei de astăzi: sistematică
„primăvara”. (Anexa 1)

4. Anunțarea temei
și a obiectivelor Voi anunța elevii că astăzi vom trece la
nouă lecție: „Rapsodii de primăvară” de
George Topîrceanu și le voi comunica
obiectivele vizate. Vom descoperi cuvinte Conversația
noi ce ne vor îmbogăți vocabularul, vom
descoperi mesajul poeziei și vom rezolva
exercițiile din manual.

5. Dirijarea învățării
Voi scrie pe tablă data, titlul și autorul
lecției, „Rapsodii de primăvară” de George
Topârceanu. Copiii vor scrie în caiete.
Le voi prezenta elevilor o planșă cu
portretul său.
Vor citi în gând poezia, apoi îi voi pune pe
câțiva dintre ei să citească cu intonație,
respectând semnele de punctuație.
Identificăm elementele poeziei, respectiv
titlul și autorul acesteia. Voi realiza citirea Exercițiul
model a textului.
După aceea vor citi poezia folosind
intonația corectă, având drept model citirea
făcută de către mine. Elevii vor cǎuta în
poezie cuvintele necunoscute pe care le vor Explicația Observare
sublinia cu creionul. Se explică cuvintele sistematică
noi care se vor scrie la tablă şi se vor
integra în propoziții orale.
După aceea vom trece la rezolvarea
exercițiilor din manual și le voi oferi
explicații acolo unde este nevoie.

Să exersăm!

1. Care este mesajul textului?


2. Identifică și transcrie versurile care
surprind activitatea gospodinelor.
3. Adaugă adjective următoarelor
substantive.
4. Selectează, dintre cuvintele de mai
jos, pe cele care exprimă
sentimentele transmise de poet în
această poezie: încredere, bucurie,
dragoste de viață, tristețe, speranță,
dezamăgire, admirație.

6. Obținerea
performanței Le voi da copiilor să rezolve o fișă de lucru
pe baza poeziei învățate astăzi. Exercițiul Observare
(Anexa 2) sistematică

7. Asigurarea
retenției și a Joc de cuvinte
transferului
Desenează o floare asemănătoare celei din
imagine. (Anexa 3) Exercițiul Observare
Găsește cuvinte și expresii deosebite sistematică
caracteristice anotimpului primăvara și
scrie-le în conturul petalelor.

8. Realizarea feed-
back-ului Voi urmări ca fișa de lucru să fie rezolvată
corect. Discuția
O vom corecta împreună.

9. Încheierea
activității Voi face aprecieri individuale și globale Conversația Aprecieri
asupra modului de desfăşurare a activităţii. verbale
Anexa 1

1. P A Ș T E
2. F L U T U R E L E
3. M A R T I E
4. M A I
5. M Ă R Ț I Ș O R
6. V I R G U L A
7. A P R I L I E
8. C U R C U B E U L
9. R Â N D U N I C A

1. Sărbătoarea Învierii Domnului/.

2. Aripi are, / Parcă-i floare / Încotro a zburat oare?

3. Luna în care ne aflăm se numește … .

4. Este numită FLORAR luna … .

5. Simbol al primăverii.

6. … se utilizează după o formulă de adresare, de chemare, de strigare și pentru


separarea cuvintelor într-o enumerare.

7. A doua lună din anotimpul primăvara este luna … .

8. Peste mare aruncat / După ploaie el apare, / Soarele îi dă culoare.

9. Pasăre călătoare ce are coada precum o furculiță.


Anexa 2

Cine a trecut prin


crângul adormit?

………………………
………………………
………………………

Ce a risipit primăvara Cum întâmpină


în taină mare? gospodinele
primăvara?
…………………………
………………………… ………………………
…………………............ Titlul și autorul poeziei
………………………
................................... …………………………… ………………………
…………………….
………

………………………

Care este mesajul


Care este tema
poeziei?
poeziei?
………………………
………………………
………………………
………………………
………………………
………………………
………………………
………………………
…………………...
………………………
Anexa 3

Primăvara

S-ar putea să vă placă și