Sunteți pe pagina 1din 3

Proiect didactic la limba și literatura română

Data:
Clasa: a X-a, profil real
Subiectul lecţiei: Literatura și cultura ca semne distinctive ale umanului.
Subcompetenţe:1.1. ;1.5. ;12.1. ;14.1.
Obiectivele lecţiei. La sfîrşitul lecţiei elevii vor fi capabili:
- Să definească noțiunea de cultură;
- Să deosebească cultura minoră de cultura majoră;
- Să determine calitățile unui om cult;
- Să realizeze portretul fizic și moral al unui contemporan care s-ar deosebi printr-o cultură aleasă;
- Să- și expună punctul de vedere în legătură cu afirmațiile propuse.
Tehnologii didactice: conversația, brainstormingul, schema de reper, exercițiul, analiza textului.
Tipul lecției: mixtă

SCENARIUL LECŢIEI
Secv. lecţiei Timp Activitatea profesorului Activitatea elevului

Moment 2 Salută elevii. Verifică prezenţa şi pregătirea de lecţie. Salută profesorul.


organizatoric min
Verific tema de acasă atît calitativ cît și cantitativ. Elevii citesc tema de
Evocarea acasă.
5 Motto: Cultura este împlinirea chemării noastre omenești.
min. Mihai Eminescu Comentează motto-ul.

Anunț tema lecției și obiectivele propuse.


Realizarea 20 Realizăm cîmpul asociativ al cuvîntului cultură:
Sensului min.
maniere Realizeză clusteringul.
Arhitectură

Arta
popurului Cultură
Educație

Tradiții și
obiceiuri
Vocabular
decent

Notăm sinonimele cuvîntului uman:


Lucrează cu dicționarul
de sinonime și
sufletist
Deștept evidențiază sinonimele
pentru cuvîntul uman.

Uman
omenesc
educat

inteligent

Lecturăm fragmentul scris de Mihai Eminescu pentru a


răspunde la întrebarea: Lecturează individual
Suma vieții spirituale fragmentul și răspunde
Ce este cultura? Aspirațiunile la întrebarea propusă.
Faptele sale
Productele vieții spirituale
Grad de dezvoltare a inteligenței

Cultura națională
Realizează schema.
Cultul (promovează pe omul cult)

Moravuri religiuni maniere de a privi lumea

Limba (semnul că un popor este cult)

Lecturăm fragmentul scris de Lucian Blaga despre cultura Lecturează fragmentul,


minoră și cultura majoră. evidențiind informația
esențială.
Cultura minoră Cultura majoră Etnografie- Ramură a
istoriei care clasifică
Etnografice Monumentale popoarele lumii, studiază
compunerea, originea și
Copilăria Maturitatea (doruri și virtuți) răspîndirea lor, urmărește
evoluția culturii lor
materiale și spirituale,
moravurile și
particularitățile felului lor
de viață.
Monumental-
grandios, măreț, uluitor

Lecturăm notițele din


Lecturăm notițele de la agenda cititorului și le reținem. agenda cititorului.

Propun următoarea sarcină de lucru: Propun calitățile unui


Care sînt , în opinia ta, calitățile unui om de cultură? om de cultură.

Realizăm exercițiul 6, pagina 16.


Reflecție
Comentează schema
Om Suflet Cultură Profesie propusă, evidențiind
relațiile ce pot exista
între aceste nțiuni.
Realizăm exercițiul 7, pagina 16. Realizează în scris
exercițiul.

Comunic tema de casă:


Extindere 1. De învățat informația despre cultura minoră și majoră,
ce este cultura. Notează tema de acasă.
2. De reținut informația din agenda cititorului.
3. De realizat exercițiul 9, pagina 16
Aprecierea elevilor.

S-ar putea să vă placă și