Sunteți pe pagina 1din 9

PROIECT DIDACTIC

Instituția: CEMF ”Raisa Pacalo”

Clasa: a X-a

Profesor: Roman Veronica

Disciplina: Limba şi literatura română

Durata: 90 min.

Subiectul: Epica populară: specii, teme dominante. Basmul popular și basmul cult.

Tipul lecției: mixtă

Competența specifică: 3. Lectura și interpretarea textelor literare și de graniță, demonstrând gândire critică și atașament față de
valorile naționale și general-umane.

Unitatea de competență: 3.3. Analiza specificului de gen și specie a textului literar și de graniță;
Obiective oeraționale:

 Identificarea particularităților de construcție a subiectului;

 Prezentarea subiectul basmului;

 Stabilirea trăsăturilor basmului popular și a basmului cult;

 Identificarea semnificațiilor basmului;

 Comentarea semnificației titlului.

 Afective
 Exprimarea concepțiilor proprii asupra temei basmului;
 Aprobarea sau dezaprobarea anumitor comportamente sau reacții ale personajelor;
 Interpretarea în diferite moduri a unor situații/atitudini etc.
Strategii didactice:
 Forme de organizare: individual, frontal, pe grupe
 Metode şi procedee: conversația de reactualizare, euristică și de fixare, explicația, problematizarea, exercițiu de identificare,
diagrama Wenn
 Mijloace de învăţământ: tabla, manualul, fișe de lucru

Bibliografie:
1. Iancu, Marin, Limba Română, Manual pentru clasa a V-a, 2000, Editura Petrion, Bucureşti;
2. Pamfil, Alina, Limba şi literatura română în gimnaziu. Structuri didactice deschise, 2003, Editura Paralela 45, Bucureşti;
3. Marinescu, Valeriu, Metodica predării limbii şi literaturii române, 2002, Editura Fundaţiei România de mâine, Bucureşti;
4. Iordănescu, Carmen, Să dezlegăm tainele textelor literare, Clasa a V-a, 2001, Editura Aramis, Piteşti;
5. Creangă, Ion, Poveşti, Povestiri. Amintiri, 2008, Editura Eduard, Constanţa;

Chișinău - 2019
DESIGNUL INSTRUCȚIONAL
Modalităţi
Etapele lecției Activitatea profesorului Activitatea elevilor
de învăţare
-pregătirea materialelor -pregătirea materialelor
-verificarea prezenței
E -Se concluzionează că alb înseamnă
-Se propune elevilor să noteze în coloane diferite sen-
V suri pe care le dau cuvintelor alb și negru. bi-ne, frumos, adevăr, lumină..., iar Brainstormingul
O negru urât, întuneric, diavol...
C -Făcându-se legătura cu momentul anterior, se anunță
A tema și obiectivele.

R -Se scrie titlul pe tablă. -Notează titlul în caiete.


E
Discuție:
-definirea basmului; distincția basm popular-basm cult -Definesc basmul. Conversația de
-identificarea temei generale a basmelor -Extrag/reamintesc principalele reactualizare
-categorii de personaje - exemple trăsături.
R Construcția discursului narativ:
E  Titlul: Conversația
A -Se cere identificarea sensurilor cuvântului poveste și -Explică termenii euristică
L stabilirea sensurilor pe care le are în contextul dat. - Își exprimă părerea despre alăturarea
Brainstormingul
I -Se solicită explicarea cuvântului harap. contradictorie de cuvinte Harap-Alb
Z - Se defineste oximoronul și se dau exemple. -Definesc oximoronul, exemplifică Explicația
A  Secvențe narative:
R -Se atrage atenția că secvențele sunt delimitate de mo-
E tivul podului și se stabilesc semnificațiile acestuia.
A -Se fac observații referitoare la simetria textului și
sem-nificatia cifrei 5 care stă la baza simetriei.
-Vor observa că fiecare episod este o
-Se reamintește noțiunea de bildungsroman și se trece lecție de viață pentru erou și că fiecare Conversația
S la explicarea semnificației fiecărui episod important: reprezintă o treaptă în evoluția lui euristică
E - întâlnirea cu Sfânta Duminică spirituală (cifra cinci – cifră de trecere,
cifră hierogamică), deci basmul este un
N - alegerea calului bildungsroman.
S - episodul de la pod -Se notează cuvintele-cheie pe tablă și
U - pădurea ideile esențiale în caiete.
L - întovărășirea cu Spânul
U - coborârea în fântână
I - salatele
- pietrele prețioase
-albinele și furnicile
-uriașii
-casa de aramă...etc.
Deducția
-Se dă spre lucru fișa de lucru I -Completează fișa
Argumentarea
Exercițiul de
identificare
R -Câte un elev reprezintă grafic, pe Problematizarea
-Se cere reprezentarea grafică, pe tablă, a drumului
tablă, câte un punct din evoluția
E parcurs de erou, subliniind etapele evoluției.
subiectului și a personajului.
F
E -Se dă o altă serie de fișe (fișa de lucru II) și se rezolvă -Se intervine imediat ce s-a găsit
din mers/pe loc. episodul următor.
L Conversația
C de verificare
Ț
I
E
Redactează o compunere de caracterizare, în paralel, a Se apreciază elevii cu note
personajelor Făt-Frumos și Harap-Alb, urmărind Caracterizarea
EXTINDERE momentele principale ale destinelor acestora. personajului
Ex. 2, p. 74

Fișa de lucru I
Basmul cult Povestea lui Harap – Alb, de Ion Creangă
1. TRĂSĂTUIRLE BASMULUI
Citiţi cu atenţie următoarele caracteristici ale basmului. Identificaţi apoi elementele specifice basmului cult şi cele
reprezentative pentru basmul popular, precizaţi şi trăsăturile comune:
 Tema luptei dintre forţele binelui şi forţele răului
 Motive specifice: împăratul fără urmaşi, superioritatea mezinului, călătoria iniţiatică, probele, recompensele eroului
 Formule iniţiale, mediane şi finale
 Caracterul stereotip al acţiunii şi personajelor
 Prezenţa a două tărâmuri: real şi ireal
 Personaje ajutătoare
 Prezenţa donatorilor
 Personaje animaliere
 Personaje care întruchipează valori etice: binele şi răul
 Timpul şi spaţiul sunt vagi, nedeterminate
 Folosirea de cifre şi obiecte magice
 Caracterul moralizator – educativ
 Scopul e unul educativ
 Autorul e anonim
 Intenţionalitate artistică a autorului, scrie definitoriu pentru arta sa
 Prezenţa originalităţii, a fi novator înseamnă a fi valoros
 Prezenţa creativităţii
 Este un tablou al vieţii, având uneori intenţie umoristică explicită
 Tabloul vieţii e filtrat prin viziunea scriitorului. Amprenta stilului e definitorie
 Accidentul, inefabilul constituie esenţa basmului, stereotipul e pe plan secund
 Reprodus în forma sa veridică de transmitere
 Autenticitatea este îndepărtarea de şablon
 Surprinde situaţii tipice din viaţă
 Situaţii de viaţă individualizate
 Predomină dialogul, naraţiunea urmează un tipar, descrierea e minimă
 Descrierea e amplificată, dialogul e dramatizat, naraţiunea complexă
 Viziunea din final e optimistă

ELEMETE SPECIFICE ELEMENTE COMUNE ELEMENTE SPECIFICE

BASM POPULAR BASM CULT


2. TITLUL
Interpretaţi termenul POVESTE din titlul textului:
 Ce anunţă?
 Ce fel de caracter are?
________________________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________________________
___________________________

Identificaţi substantivul propriu din titlu. Oferiţi o interpretare acestuia.


________________________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________________________
___________________________
3. TEMA TEXTULUI
Tema basmului o regăsim în caracteristicile acestei specii. Numiţi-o.
________________________________________________________________________________________________
______________________________
4. ASPECTE ALE INCIPITULUI
Se dă următorul fragment din incipitul basmului cult Povestea lui Harap – Alb, de Ion Creangă:
„Amu cică era odată într-o ţară un craiu care avea trei feciori. Şi craiul acela mai avea un frate mai mare, care era
împărat într-o altă ţară, mai depărtată. (…) mulţi ani trecuse la mijloc de când aceşti fraţi nu mai avuse prilej a se întâlni
amândoi. Iar verii, adică feciorii craiului şi fetele împăratului, nu se văzuse niciodată de când erau ei. (…)”
a. Interpretaţi prima frază a textului:
________________________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________________________
___________________________
b. Observaţi cele două timpuri ale verbului în fragmentul dat. identificaţi-le, apoi oferiţi o interpretare pentru fiecare
________________________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________________________
___________________________
c. Interpretează structura CICĂ regăsită în fraza din incipit.
________________________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________________________
___________________________
d. În incipit sunt prezente reperele spaţio temporale. Identificaţi-le, apoi fixaţi locul şi momentul acţiunii:
________________________________________________________________________________________________
_____________________________________________________________________________________________

Fișă de lucru II
Puneți în ordine episoadele din basmul Povestea lui Harap-Alb de Ion Creangă:
 Încercările fraților
 Aducerea salatelor
 Întâlnirea cu uriașii
 Episodul de la pod
 Primirea cărții
 Întâlnirea cu Sfânta Duminică
 Salvarea furnicilor și a albinelor
 Alegerea calului
 Casa de aramă
 Întovărășirea cu Spânul
 Aducerea pietrelor prețioase împreună cu blana cerbului
 Aducerea apei vii, a apei moarte și a smicelelor
 Moartea și învierea

S-ar putea să vă placă și