Sunteți pe pagina 1din 7

PROIECT DIDACTIC

PROFESOR:
DATA: 16.XII.2014
OBIECTUL: LIMBA ROMÂNĂ
CLASA a -VIII -a A
TITLUL LECŢIEI: Sintaxa frazei: Expansiunea și contragerea.
TIPUL LECŢIEI: mixtă

OBIECTIVE CADRU:

1. dezvoltarea capacităţii de receptare a mesajului oral şi scris;


2. dezvoltarea capacităţii de exprimare orală şi scrisă;

OBIECTIVE DE REFERINŢĂ:

1.3 să sesizeze abaterile de la normele gramaticale într-un mesaj oral;


2.3 să utilizeze categoriile gramaticale învătate, în divarese tipuri de propoziţii;
3.4. să sesizeze organizarea morfologică şi sintactică a textelor citite;
4.3. să înlănţuie corect frazele în textul redactat, utilizând corect semnele ortografice şi de punctuaţie;

OBIECTIVE OPERAŢIONALE:

La sfârşitul orei elevii vor fi capabili :

1. să definească propoziţia şi fraza;


2. să facă deosebirea dintre propoziţie şi frază;
3. să împartă în propoziţii un text dat;
4. să precizeze felul propoziţiilor identificate într-o frază (principale și secundare/subordonate)
5. să precizeze tipul de relaţii dintre propoziții (coordonare sau subordonare);
6. să realizeze schema unei fraze;
7. să contragă o propoziție într-o parte de propoziție;
8. să realizeze expansiunea unei propoziții într-o parte de propoziție.
9. să definească termenii: expansiune și contragere.

STRATEGIA DIDACTICĂ :

a) Metode şi procedee- se vor folosi, alternativ sau combinat, metode şi mijloace precum:
învăţarea prin descoperire, conversaţia euristică, explicaţia, analiza sintactică a frazei, lucrul cu
manualul.

b) Forme de organizare a învăţarii: activitate frontală, alternată cu activitate independentă şi


individuală;

c) Resurse : capacităţile normale de învăţare ale elevilor ;


d) Mijloace de învătământ: texte lingvistice, fişe cu sarcini de lucru pentru elevi, testul de
evaluare formativă, flipchart, stick notes.

DESFĂŞURAREA ACTIVITĂŢII

1. MOMENTUL ORGANIZATORIC:
Organizarea clasei – stabilirea ordinii şi asigurarea climatului necesar bunei desfăşurări a lecţiei.

2. ACTUALIZAREA CUNOŞTINTELOR ANTERIOARE :


- recapitularea cunoștințelor despre: propoziție, frază, raporturi de coordonare/subordonare
între propoziții.
- controlul caietului de teme.
- verificarea modului în care elevii au alcătuit tema dată ora trecută.
- pașii urmați în analiza unei fraze.
- elevii au avut de rezolvat analiza sintactică a frazei:

L-am întrebat pe fratele meu dacă ştie să rezolve un test dintr-o culegere de matematică şi am constatat
că ar fi putut să ia punctajul maxim la olimpiada la care a fost săptămâna trecută.
- trecerea titlului pe tablă : Sintaxa frazei.

3. CAPTAREA ATENȚIEI :
- profesorul va scrie la tabla o propoziție și o frază.
- unei părți de propoziție i se va face expansiunea iar o propoziție, din frază, va fi contrasă.
- elevii vor menționa schimbările pe care le-au observat în urma acestui exercițiu.

4. ANUNŢAREA SUBTITLULUI LECŢIEI ŞI A OBIECTIVELOR:


- se precizează subtitlul lecţiei şi se anunţă obiectivele.

5.PREZENTAREA SARCINILOR DE ÎNVĂŢARE ŞI DIRIJAREA ÎNVĂŢĂRII:


- profesorul va împărți elevilor câte un stick note colorat pe care elevii vor nota definiția
expansiunii și a contragerii;
- se vor menționa modificările apărute în urma contragerii și a expansiunii:

vb.cop. n.p
El a rămas neschimbat.
PP PR
/El a rămas 1/[ cu l-am ştiut 2].
mm
Cd
Doresc o carte de aventuri.
PP CD
/Doresc 1/[ săcumpăr o carte de aventuri 2].
Expansiunea - constă în transformarea unei părţi de propoziţie în propoziţie
subordonată corespunzătoare ( Sb SB, N.p.  PR, At  AT, C.d.  CD, ... ).
Mod de lucru:
o introducerea unui element de relaţie subordonator;
o introducerea unui predicat sau verb copulativ;
o păstrarea înţelesului.

SB PP
[ Cine câştigă 1] /primeşte totul 2/.

Sb
Câştigătorul primeşte totul.

AT PP
/ Satul 1a [ în care s-a născut Creangă 2] m-a impresionat 1b /.
At
Satul natal al lui Creangă m-a impresionat.

Contragerea - constă în transformarea unei propoziţii subordonate în parte de


propoziţie corespunzătoare ( SB  Sb, PR  N.p., AT  At, CD  C.d., ... ).
Mod de lucru:
 eliminarea elementului de relaţie subordonator;
 eliminarea predicatului / verbului copulativ;
 păstrarea înţelesului.

- profesorul împarte câte o fişă de lucru elevilor (ANEXA 1);


- elevii vor rezolva primul exercițiu din fișă împreună cu profesorul apoi vor avea cateva
minute le dispoziție pentru a rezolva pe grupe celelalte exerciții urmând a veni cu
răspunsurile la tablă;
- profesorul verifică variantele de rezolvare și corectitudinea acestora;
- exercițiile de pe fișa de lucru vor fi scrise si pe un flipchart, pe care se va scrie rezolvarea
corectă a exercițiilor;

6. ASIGURAREA FEEDBAKULUI:
- are loc pe parcursul conducerii învăţarii, întărirea facându-se treptat.
- după realizarea fiecărei sarcini, profesorul va face aprecieri în legătură cu calitatea şi nivelul
activităţii.

7. EVALUAREA FORMATIVĂ: ( fişele de evaluare)


- se dă ca activitate independentă rezolvarea unei fraze (ANEXA 2).
- se va scrie apoi, la tablă, o frază pe care elevii doritori vor ieși să o rezolve;
- analiza sintactică a unei fraze urmează în ordine pașii:
 Sublinierea predicatelor.
 Încercuirea elementelor de relație subordonatoare.
 Bararea și numerotarea propozițiilor (/ / PP; [ ] PS)
 Precizarea felului fiecărei propoziții și a întrebărilor, pentru propozițiile secundare/subordonate.
 Realizarea schemei frazei.
- după analiza sintactică,cu cretă colorată, a frazei se vor selecta câteva părți de propoziție
cărora li se va face expansiunea în propoziții corespunzătoare apoi se vor alege două-trei
propoziții care vor fi contrase în părți de propoziție corespunzătoare.

Realizează analiza sintactică pentru următoarea frază:

Am dorit să fac o excursie cu bicicleta prin împrejurimi şi am plecat împreună cu


prietenii mei, care au primit propunerea mea cu bucurie. Am făcut un scurt popas în pădure
şi apoi am mers spre satul unde locuiesc bunicii lui Dan.
- elevii vor avea cateva minute la dispoziție pentru analiza frazei, apoi aceasta se va
rezolva la tablă iar elevii se vor autocorecta.

8. ASIGURAREA RETENŢIEI ŞI A TRANSFERULUI


- se dă elevilor, ca activitate independentă rezolvarea unor exerciţii.
- ca și temă pentru acasă elevii vor avea de copiat, din nuvela “Budulea Taichii” de I. Slavici,
o fraza alcătuită din 3-5 propoziții și după realizarea analizei frazei vor avea de contras o propoziție
secundară și de făcut expansiunea unui cuvânt la alegere.
ANEXA 2

EVALUARE FORMATIVĂ

Realizează analiza sintactică a frazei de mai jos apoi contrage PS4 și realizează expansiunea
cuvântului scris cu caractere italice:

Am dorit să fac o excursie cu bicicleta prin împrejurimi şi să plec împreună


cu prietenii mei, care au primit propunerea mea cu bucurie. Am făcut un
scurt popas în pădurea care era foarte deasă şi apoi am mers spre satul unde
locuiesc bunicii lui Dan.
ANEXA 1

FIŞĂ DE LUCRU

1. Realizează expansiunea părţilor de propoziţie marcate în propoziţii echivalente.

 Credința fără fapte este moartă.


.........................................................................................................................................
 La bătrâneţe eşti înţelept.
.........................................................................................................................................
 Prietenia înseamnă un suflet în două trupuri.
..........................................................................................................................................
 Nu i-a plăcut excursia făcută.
..........................................................................................................................................
 Era roşu ca racul.
..........................................................................................................................................
 Indifernța înseamnă egoism.
..........................................................................................................................................

2. Contrage propoziţiile secundare din frazele următoare în părţile de propoziţie


echivalente.

 Prietenia se sfârșește unde începe neîncrederea.


..........................................................................................................................................
 Îşi doreşte să plece.
..........................................................................................................................................
 Când l-a strigat la masă, a fugit în casă.
..........................................................................................................................................
 E uşor să conduci o maşină.
..........................................................................................................................................
 Arta înseamnă să ai har.
..........................................................................................................................................
 Persoana care nu cere nimic, merită totul.
..........................................................................................................................................

S-ar putea să vă placă și