Sunteți pe pagina 1din 8

Proiect de lecție [Imaginea casei mari în drama „Casa mare” de Ion Druţă]

Disciplina: Limba şi literatura română


Clasa : a XII-a „F”, profil Arte
Instituția: Liceul Teoretic Republican „Ion Creangă” din Bălți
Profesor: Natalia Hariton
Subiectul lecţiei: Imaginea casei mari în drama „Casa mare” de Ion Druţă
Unitatea de conținut: Ion Druță sau toiagul păstoriei
Durata : 90 de minute
Data: 05 februarie 2020
Tipul lecţiei : mixtă

Subcompetențe specifice:
2.1. Aplicarea tehnicilor de abordare a textului literar şi nonliterar.
3.1. Utilizarea adecvată a terminologiei în demersul analitic, în limita standardelor de conţinut.
4.1. Lecturarea unui text literar în funcţie de registrul stilistic.
4.2. Cunoaşterea, prin lectură, dirijată şi independentă, a textelor literare şi nonliterare.
6.1. Aplicarea noţiunilor de teorie literară la interpretarea unui text.
7.1.Comentarea specificului stilistic al unui text artistic.
7.2. Caracterizarea complexă a creației unui scriitor.

Obiective operaţionale :
1. să poată enumera cuvinte asociate semantic;
2. să reprezinte casa mare printr-o imagine;
3. să interpreteze valoarea simbolică a secvențelor din text, în care este surprinsă imaginea casei mari;

1 Hariton Natalia, profesor de limba și literatura română, grad didactic întâi


Proiect de lecție [Imaginea casei mari în drama „Casa mare” de Ion Druţă]

4. să realizeze lectura expresivă a unui fragment din drama „Casa mare” de Ion Druță;
5. să determine, în baza dramei studiate, semnificaţiile casei mari în raport cu destinul Vasiluţei;
6. să analizeze evoluţia personajului şi a casei mari;
7. să formuleze concluzii pe baza materialului cercetat.

Metode, procedee, tehnici: acumularea și analiza ideilor, asaltul de idei, discuția ghidată, forumul de discuție, explicarea și exemplificarea termenilor, lectura
expresivă, lectura individuală, modelarea didactică, sinteza, analiza în baza unei grile de interpretare, agenda cu notițe paralele, autoevaluarea

Mijloace de învăţământ : creta, tabla, fişe de lucru, prezentare PPT, operele literare de referinţă

Bibliografia:
1. Curriculumul Național. Limba şi literatura română, Chişinău, 2010.
2. Ghidul de implementare a curiculumului modernizat în învăţământul liceal, Chişinău, 2010.
3. Mihai Cimpoi, Constantin Şchiopu, Literatura română : Manual pentru cl. a 12-a, Chișinău, Editura Litera, 2001.
4. Ion Druță, Scrieri, vol IV, Chișinău, Hyperion, 1990.

2 Hariton Natalia, profesor de limba și literatura română, grad didactic întâi


Proiect de lecție [Imaginea casei mari în drama „Casa mare” de Ion Druţă]

Secvențele Timp Obiective Activitatea profesorului și a elevilor Metode și strategii Evaluarea


lecției didactice

Introducere în 2 min.  Profesorul salută elevii. Caracterizarea


activitate 10 min.  Se verifică tema pentru acasă: caracterizarea Vasiluţei personajului
din drama „Casa mare” de Ion Druţă. principal

2-3 min.  Având în vedere că elevii au avut de realizat imagini în


EVOCAREA
care să fie reprezentate case mari autentice, profesorul îi Prezentarea de Discurs în baza
îndeamnă să le prezinte, descriind succint identitatea casei mari imagini foto imaginii
şi statutul ei astăzi.

5 min.  Profesorul completează prezentările elevilor cu alte


imagini relevante, subliniind importanţa casei mari în cultura
românească (Anexa A).

3 Hariton Natalia, profesor de limba și literatura română, grad didactic întâi


Proiect de lecție [Imaginea casei mari în drama „Casa mare” de Ion Druţă]

 Pentru a face conexiunea cu tema lecției, profesorul roagă


O2 elevul care a avut sarcina de a picta casa mare din drama lui Ion Prezentarea tabloului Discurs
5 -7 min. Druţă în 3 ipostaze să-şi prezintă desenul. argumentativ în baza
imaginii

 Profesorul propune elevilor să intituleze cele trei secvenţe


ale tabloului. Asaltul de idei

 Propunerile elevilor ar putea fi următoarele:


5 min. O1
Varianta A
 Casa mare înainte de venirea lui Păvălache;
 Casa mare la venirea lui Păvălache;
 Casa mare după plecarea lui Păvălache.

Varianta B Acumularea și Forumul de discuție


 Casa mare pentru alt bărbat; analiza ideilor
 Casa mare pentru Păvălache;
 Casa mare pentru Arion.

Varianta C
 Trecutul (Andrei);
 Prezentul (Păvălache)
 Viitorul (Arion, fiul).

 Printr- discuție ghidată, profesorul lansează discuția


despre destinul casei mari şi al personajelor din dramă, Discuţie ghidată
provocându-i să formuleze trei direcţii de discuţie (Anexa B).

4 Hariton Natalia, profesor de limba și literatura română, grad didactic întâi


Proiect de lecție [Imaginea casei mari în drama „Casa mare” de Ion Druţă]

Moş Ion

Arion Vasiluţa

Casa
mare

Andrei Păvălache

5 min.  După ce își notează câteva răspunsuri în caiete, profesorul Problematizarea Presupunerea prin
îi îndeamnă pe elevi să selecteze personajul a cărui destin este în termeni
consonanţă cu destinul casei mari. Astfel, profesorul îi orientează
către relaţia dintre Vasiluţa şi casa mare.

 Se anunță tema lecției Imaginea casei mari în drama


„Casa mare” de Ion Druţă.

REALIZAREA  Elevii primesc o fișă de lucru cu genericul „ Imaginea


SENSULUI casei mari în drama „Casa mare” de Ion Druţă” (Anexa C). Fișa Reacția cititorului
conține un tabel din două rubrici: Secvenţe și Semnificaţii ale
casei mari

5 Hariton Natalia, profesor de limba și literatura română, grad didactic întâi


Proiect de lecție [Imaginea casei mari în drama „Casa mare” de Ion Druţă]

Explicarea și
exemplificarea
termenilor

 Pentru a pune în discuție elementele detectate din text,


8-10 min. O4 profesorul citește prima secvenţă din dramă, invitând elevii să fie
atenți la distribuția secvențelor-cheie în fișa de lucru. Lectura expresivă

 Profesorul decodifică simbolurile din didascalia iniţială:


O3 fereastră, zestre, sofcă ş.a. Comentarea
informației detectate
 Elevii sunt îndemnați să analizeze secvențele de text
propuse și să determine semnificaţia casei mari.
10 minute O5 Lectura individuală
 După ce își fixează observațiile în caiete, elevii sunt Procesarea
rugați să sistematizeze datele. O variantă posibilă ar putea fi: informației

casă pentru matrice spaţiu al spaţiu al


spaţiu sacru
oaspeţi spirituală datinilor valorilor

Observarea în
spaţiu al spaţiu al centru procesul
oglinda revigorării familiei spiritual
omului documentării

6 Hariton Natalia, profesor de limba și literatura română, grad didactic întâi


Proiect de lecție [Imaginea casei mari în drama „Casa mare” de Ion Druţă]

 Aceste semnificaţii servesc drept pretext pentru revenirea Modelarea didactică


la formula ipostazelor casei mari, prezentată la începutul
lecției. Prin urmare, profesorul roagă elevii să stabilească
similitudini dintre formulele obținute.

 Pentru a consolida informaţia, profesorul solicită elevilor 6 De ce?


8 min. O6 să formuleze 6 întrebări care ar începe cu De ce? şi care ar Agenda cu notițe
reflecta relaţia dintrea casa mare şi Vasiluţa. paralele

REFLECȚIA 2 min.  Profesorul întreabă elevii dacă problema abordată în dramă Discuții asupra
O7 prin prisma casei mari este o problemă actuală. experienţei de viaţă
a elevilor
3 min.  Elevii sunt rugați să evalueze răspunsurile colegilor pe
parcursul orei, totodată apreciindu-și propria implicare. Autoevaluarea

 Formulează tema pentru acasă:

 Comentează semnificaţiile casei mari în drama Elaborarea sintezei


druţiană (1 paginaă A4).

7 Hariton Natalia, profesor de limba și literatura română, grad didactic întâi


Proiect de lecție [Imaginea casei mari în drama „Casa mare” de Ion Druţă]

Anexe

8 Hariton Natalia, profesor de limba și literatura română, grad didactic întâi

S-ar putea să vă placă și