Sunteți pe pagina 1din 3

Motto:

"Copilul trebuie învăţat să-şi folosească ochii, nu numai pentru a


vedea, dar şi pentru a privi; urechile, nu numai pentru a auzi, dar şi
pentru a asculta cu atenţie; mâinile, nu numai pentru a apuca
obiectele, ci şi pentru a pipăi şi a le simţi".

Lonwenfeld
Proiect didactic 1

 Data: ____/____/20_____
 Diriginte:
 Disciplina: Dirigentia
 Subiectul: “Şcoala- de la primele litere la maturitate”
 Timp: 45 minute
 Scop:
- Formarea motivaţiei elevului de a învăţa.
- Dezvoltarea interesului pentru şcoală.

 Obiective operaţionale :
O1 – Să comunice despre şcoală şi despre cîmpul semantic al acestui cuvînt;
O2– Să explice necesitatea învăţării;
O3 – Să discute despre rolul şcolii cât şi a profesorului în societate;
O4– Să-și exprime atitudinea referitor la importanța școlii în asigurarea viitorului.

 Metode şi procedee didactice:


- Comunicare, explicarea, exemplul, problematizarea, textele calchiate, asaltul de idei,
metoda semnificaţiilor ascunse, reportajul simulat, 6 de ce, descoperire, demonstrare, careu,
povestire, observare, energizant, întrebări- panel.

 Suport didactic:
- Planşe, fişe, rechizite şcolare, imagini, microfon, mahetă de televizor.

 Forme de evaluare:
- Frontal, în grup, individual.

Etapele lecţiei Repertoriul dirigintelui Strategii Activitatea elevilor


didactice
Evocare - Salutul cu clasa. Comunicare Organizareamaterialelor
pentru lecţie
Metoda
1. Acrostihul cuvîntului „școală”. semnificaţiilo S- sinceritate
r ascunse C- copii
O- omenie
- Comunicare în baza celor A-amabilitate
Realizarea expuse. L- limba maternă
sensului A – absolvire
2. Să privim careul propus Descoperire.
(Anexa 1). Demonstrare. EXPRESIA: „Școala te
3. Anunţarea subiectului şi a Careu învaţă a trăi în viaţă”.
obiectivelor.
- Elevii comunică despre
. 4. Asaltul de idei „Scoala”. Observare. frază. Sesizăm tema.
(Anexa 2) Fişe Anexa 2
Școala: casă de cunoştinţe,
casă de cultură, lăcaş sfînt etc
Ghici ghicitoarea mea

1. Umblă moșul prin pădure, după zmeură și mure. Cine- i ? (Ursul)
2. Trece moșul pe cărare cu mii de ace în spinare. (ariciul)
3. Burduhos, voinic și gras are – un corn înfipt în nas. (rinocerul)
4. Nu-i pisică, nici motan, e vărgat și roșcovan. (tigrul)
5. Animal cu trup vărgat și cu gât nemăsurat. (girafa)
6. Roșioară și codată, umblă noaptea prin poiată. Și la noi, și la
vecini. Ca să cumpere găini. (vulpea)

Jocul : Cine și unde trăiește ?

Mare tărăboi s- a mai întâmplat într-o bună zi ! Ursul a țâșnit din

pământ cu mușuroiul în cap, struțul și- a ascuns capul în cuibul de pe

roata din copac, furnica târâia paiul spre vizuina sa, albina adună

miere în cuibul de nisip, rândunica se ascunse în bârlog, cocostârcul

se ascunse în scorbură. Știți cine și unde trăiește ?

S-ar putea să vă placă și