Sunteți pe pagina 1din 4

Ministerul Educaţiei al Republicii Moldova

Direcţia Învăţămînt Donduşeni

Proiect
didactic
SUBIECTUL:
“Scoala ne invata a trai in pace”

Clasa IV-a
Serdeşniuc Cristian A.,
Învăţător în învăţămînt primar
GD “Doi”

Anul şcolar: 2012-2013


PROIECT DIDACTIC
 Data: 1 septembrie 2012
 Diriginte: SERDEŞNIUC CRISTIAN A.
 Disciplina: Dirigentia
 Subiectul: “Şcoala ne învaţă a trăi în pace”
 Timp: 45 minute.
 Scop:
- Formarea motivaţiei elevului de a învăţa.
- Dezvoltarea interesului pentru şcoală.

 Obiective operaţionale:
O1 – Să comunice despre şcoală şi despre cîmpul semantic al acestui cuvînt, libertate, plai, grai,
democraţie, popor, obicxeiuri, pace;
O2 – Să realizeze un interviu simulat între învăţător şi elev; elev- elev la tematică;
O3 – Să explice necesitatea învăţării;
O4 – Să discute rolul şcolii în societate;
O5 – Să redacteze un mesaj stimulator pentru toţi elevii din şcoală cu referire la subiectul lecţiei.

 Metode şi procedee didactice:


- Comunicare, explicarea, exemplul, problematizarea, textele calchiate, asaltul de idei, metoda
semnificaţiilor ascunse, reportajul simulat, 6 de ce, descoperire, demonstrare, careu, povestire,
observare, energizant, întrebări- panel.

 Suport didactic:
- Planşe, fişe, rechizite şcolare, imagini, microfon, mahetă de televizor.

 Forme de evaluare:
- Frontal, în grup, individual.

Etapele Repertoriul dirigintelui Strategii Activitatea elevilor


lecţiei didactice
Evocare - Salutul cu clasa. Comunicare. Organizarea materialelor pentru
- Energizantul: „Salut” Energizant. lecţie. Organizarea în bănci.
Salut, mă numesc domnul Cristian, Salutul cu dirigintele.
sunt un profesor. - Salut dl Cristian,
sunteţi un profesor.
(energizantul continuă repede)
Realizarea 1. Acrostihul cuvîntului „scoală” Metoda S- sinceritate
sensului semnificaţiilor C- copii
- Comunicare în baza celor ascunse. O- omenie
expuse. A-amabilitate
2. Să privim careul propus: L- limba maternă
S N V I N R Descoperire. A – absolvire, etc.
C I A I V D Demonstrare. - EXPRESIA: „Scoala te
O E T A I P învaţă a trăi în viaţă”.
A T A R A T - Elevii comunică despre
L A A T T A Careu frază. Sesizăm tema.
3. Anunţarea subiectului şi a
obiectivelor. Observare. Scoala: casă de cunoştinţe, casă de
4. Asaltul de idei „Scoala” Fişe cultură, lăcaş sfînt, grădina
Planşe copilăriei, instituţie de învăţămînt,
rechizite educaţie, etc.
5. În timp de un minut veţi scrie şcolare.
pe o fişă de ce învăţaţi. Brainstorming. - Şcoala este lumea unde
Motivaţi alegerea, care este mă simt iubit, apărat şi
scopul pentru care voi învăţaţi? Lucru apreciat...
individual.
6. Să completăm textele
calchiate: - Elevii completează oral
a. Pentru mine şcoala este o........ enunţurile astfel încît
b. Pentru mine şcoala este un...... Textele ele să aibă sens logic.
c. La şcoală venim să............ calchiate.
d. La şcoală întîlnim.................... Frontal
e. Trecînd din clasă în clasă .......
f. Îmi iubesc şcoala natală.........

Interviul Elevii lucrează în grup, apoi


7. Realizarea unui interviu simulat în prezintă numărul pregătit în faţa
simulat. grup. clasei. Vor respecta tematica lecţiei
 Grupul A: Profesorul şi elevul. „Şcoala”.
 Grupul B: elevul cu colegii.
 Grupul C: profesorul cu
profesorii. 6 way - De ce?
- Pentru că de lan aştere
8. Completaţi prin 6 de ce explicare omul începe a învăţa;
“Şcoala porneşte de la primele problematizare - De ce?
litere şi continuă la maturitate” - Pentru că omul
permanent învaţă ceva
9. Imaginaţi-vă că într-o zi s-ar nou.
închide toate şcolile. Ce s-ar - Pentru că şcoala există
întîmpla pentru un an mai şi în familie şi în
apoi? societate.

Elevii caută soluţia


problematizării.
Reflecţii 10. Comunicare în acţiune: Comunicare a. De ce învăţăm atît de mult?
ghidată b. Ce ar trebui şi ce nu să
învăţăm?
11. Povestiţi prin argumente c. Cît de mult valorează o
dovedite cum poate fi asigurată notă bună? Etc.
o educaţie de calitate în şcoala Naraţiune
natală? Care este rolul şcolii în
societate? Ar trebui să înveţe
toţi? Lucru în grup. Grupul A vs grupul B. Elevii
12. Întrebări- panel la temă. pregătesc cîteva întrebări la tema
lecţiei, apoi le vor înainta spre
răspuns rivalilor şi verso.
Extindere 13. Comunicat „Şcoala viitorului” comunicare Sinteză orală
Proiect şi desen la tematica. Aprecierea rezultatelor
Informatie la subiect. elevilor. Notarea.

S-ar putea să vă placă și