Sunteți pe pagina 1din 6

COLEGIUL AGROINDUSTRIAL DIN RÎŞCANI

PROIECT DIDACTIC

Disciplina: Biologie
Modulul: Organizarea celulară a organismelor
Tema: Alcătuirea celulei eucariote
Tipul lecţiei: Lecţie mixtă.

Grupa: TPCM-11 (clasa X-a real)


Locul de lucru: Auditoria 26
Durata: 90 min.

Data: 20.01.2016
Profesor: Borș Diana
Scopul metodic: Dezvoltarea abilităților elevilor de lucru în grup și cu microscopul.
Subcompetenţa: S1 Recunoaşterea tipurilor de celule.
S2 Diferenţierea funcţiilor principale ale organitelor celulare ale celulei.
S3 Compararea structurii tipurilor de organite celulare, celule.
OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
La finele lecției elevul/eleva trebuie să:
O1 Să clasifice tipurile de celule după diferite criterii
O2 Să enumere organitele celulei eucariote animale și vegetale după desen
O3 Să descrie structura celulei eucariote și a funcțiilor componentelor ei.
O4 Să explice funcția organitelor celulare
O5 Să identifice organitele celulare din preparate la microscop
O6 Să modeleze structura celulei vegetale văzute cu ochiul liber și la microscop.
O7 Să determine asemănări și deosebiri între celula eucariotă vegetală și animală.
O8 Să comenteze modul de funcționare al unei celule.

STRATEGII DIDACTICE

Metode şi procedee Învăţarea prin acţiune, învățarea prin cooperare, problematizarea, brainstorming, exerciţiul,
experimentul, modelarea.

Forme de organizare
a activităţii Individuală, în grupuri mici, grupuri mari, frontală.

Mijloace didactice Rechizite şcolare, fişe de lucru, suport de curs, machet de celulă, microscop, aparat de proiecţie,
calculator.

Metoda de evaluare Probe orale, probe scrise, probe practice, evaluarea reciprocă.

Bibliografie Ion Ungureanu, Biologie, clasa X-a, Editura Bons Offices, Chișinău 2012;
A. Alexeiciuc, Compendiu la biologie, Editura Arc, Chișinău 2006;
Desfăşurarea lecţiei
Timp
Evenimentul Obiectivele de Tehnologii
Activitatea profesorului Activitatea elevului Evaluarea
instrucţional operaţionale realiz didactice
are
I. Evocarea
1. Captarea 5 min.  Moment organizatoric  Elevii îşi pregătesc Activitate frontală
atenţiei  Imprimarea unui minioficiul. Brainstorming
climat adecvat pentru  Ascultă,
desfăşurarea activităţii didactice. recepţionează.
Citata: „O celulă nu poate fi vie  Răspund la
şi sănătoasă decît atunci cînd se întrebările
află în echilibru. Această stare de profesorului, își
echilibru, de împlinire şi armonie, expun părerea.
nu poate fi realizată decît printr-
un schimb constant, prin dăruire
şi primire”.
Deepak Chopra în Cele şapte legi spirituale
ale succesului
Elevilor li se propune să
comenteze această citată din
punctul lor de vedere.
2. 15 Competiție: asociați puzzle astfel  Elevii Lucrul în grup Se apreciază verbal
Reactualizarea min. încît să obțineți postulatele teoriei formează puzzle corectitudinea
cunoştinţelor. celulare.  Răspund la completării
Verificarea În continuare fiecare grup extrage întrebări schemelor,
temei de acasă. cîte un plic în care este descrisă Completează și explică se comentează și se
sarcina didactică. schemele completate evaluează cu note
1. Completați schema Compoziția  Se iniţiază răspunsurile
atomară a celulei o dezbatere, se face schimb elevilor.
2. Completați schema Compoziția de opinii
anorganică a celulei
3. Completați schema Compoziția
organică a celulei.
Profesoara notează elevii pentru
realizarea și însușirea temei de
acasă.
II. Realizarea
sensului
1. Anunţarea 40 min. Se anunță subiectul lecției:  Elevii Se apreciază
subiectului, Alcătuirea celulei eucariote. înscriu subiectul în caiete. corectitudinea
formularea Profesoara propune elevilor să  Răspund la proiectării
obiectivelor. proiecteze cîte 2-3 obiective apoi întrebări obiectivelor
Consolidarea S1 Recunoaşterea comunică obiectivele lecţiei şi le  Proiectează
materiei şi diferitor tipuri de compară cu aşteptările elevilor. şi prezintă obiectivele şi le
formarea celule. Profeoara prezintă elevilor prin
O1 Să clasifice
compară cu cele proiectate Lucru individual
capacităţilor la tipurile de celule proiectare introducerea în temă, de profesor și în grup. Se evaluează
nivel de după diferite clasificarea celulelor după diferite  Se iniţiază o atenţia, capacitatea
reproducere. criterii criterii. de a accentua
dezbatere, se face
Pentru realizarea sensului se schimb de opinii esenţialul, de a
propun diferite sarcini didactice analiza şi generaliza
SD1 Echipelor de lucru li se  Elevii studiază Învăţarea prin informaţia.
O2 Să enumere
repartizează suportul de curs. suporturile de curs cooperare. Se evaluează
organitele celulei şi fac notiţele receptivitatea lor.
eucariote animale Fiecare grup utilizînd suportul de
și vegetale după curs, manualul și plicul cu imagini necesare
desen  Descriu la tablă Se evaluează
trebuie să descrie acele organite corectitudinea
care sunt indicate în fișa extrasă. organitele
enumerate în fișă, completării
S2 Diferenţierea Imaginea organitului descri elevii machetelor
funcţiilor
trebuie să îl identifice din găsindu-le totodată
principale ale
și locul lor pe celulelor și a
organitelor celulare totalitatea organitelor ce le au în răspunsurilor
ale celulei plicul de pe masă și să îl plaseze machetul celulei.
formulate.
O3 Să descrie
pe locul corespunzător în machetul
structura celulei celulei vegetale și animale.
eucariote și a Fișa 1: Descrieți din punct de
funcțiilor
componentelor ei.
vedere structural și funcțional
următoarele organite: plasmalema,
peretele celular, lizozomii,
ribozomii, incluziunile celulare.
O4 Să explice Fișa 2: Descrieți din punct de
funcția organitelor
celulare vedere structural și funcțional
următoarele organite: citoplasma,
aparatul Golgi, plastidele,
microfilamentele și microtuburile,
flagelii și cilii.
Fișa3: Descrieți din punct de
vedere structural și funcțional
următoarele organite: reticulul
endoplasmatic, vacuola,
mitocondriile, centrul celular,
nucleul.
2. Formarea
capacităţilor la Profesoara face paralele între
nivel productiv O7 Să determine celula vegetală și animală,
asemănări și evidențiind organitele comune și
deosebiri între cele specifice.
celula eucariotă
vegetală și
animală.

S1 Recunoaşterea 25 min SD2 Echipelor de lucru li se  Elevii lucrează în Învăţarea prin Se evaluează
diferitor tipuri de
celule. repartizează preparate grup, studiază la acţiune, capacitatea elevilor
microscopice de foiță de ceapă, microscop experimentul, de a valorifica
O5 Să identifice aloe și celule sangvine. preparatele, Lucrul în grup. cunoştinţele
organitele celulare
din preparate la
Fiecare grup studiază la microcop desenează cele obținute, precum şi
microscop preparatele și desenează cele văzute, prezintă, competenţele
S3 Compararea vizualizate pe foaie A4. În completează practice de a
structurii diferitor
tipuri de organite
continuare toate desenele se expun relatările colegilor, observa cele
celulare, celule. și se compară cu machetele fac notiţele studiate teoretic în
O6 Să modeleze alcătuite. Se fac concluzii. necesare. viață.
structura celulei
vegetale văzute cu
Evaluarea reciprocă
ochiul liber și la
microscop.
III. Reflecția. Pentru activitatea următoare
Asigurarea S3 Compararea grupurilor de lucru li se propune Evaluarea
structurii diferitor
retenţiei şi tipuri de organite tragerea la sorți a unuia din cele 3 corectitudinii
transferului. celulare, celule. plicuri ce conțin următoarele răspunsurilor
Asigurarea sarcini didactice: elevilor
O7 Să determine
feedback-ului asemănări și
SD3: Alcătuiți un tabel comparativ  Elevii prezintă
deosebiri între al celulei vegetale și animale rezolvarea
celula eucariotă SD 4: Enumerați 3 asemănări și 3 sarcinilor didactice
vegetală și deosebiri între RE și aparatul  Fac completări la
animală. Golgi. răspunsurile
SD 5: Enumerați 3 asemănări și 3 colegilor Evaluarea reciprocă
O9 Să comenteze
modul de deosebiri între mitocondrii și  Completează
funcționare al plastide. răspunsurile inițiale
unei celule Profesoara revine la motto-ul date referitor la
lecției și le propune elevilor să exprimarea motto-
vină cu completări asupra sensului ului.
citatei, bazîndu-se și pe cele
studiate la lecție.

Bilanţul lecţiei. 2 min Profesorul comentează activitatea Aprecierea şi


Concluzii. elevilor notarea elevilor.
Tema de acasă:
Tema 2, pag. 150, ex. 3, 4, pag.
159.
 Elevii ascultă şi
recepţionează
 Notează tema de
acasă
IV. Extensia 3 min Se propune elevilor să elaboreze o
lucrare creativă pe tema: ”O excursie
în celulă”.
Dacă mai dispune de timp profesoara
prezintă filmulețul ”Viața unei celule”
în viziunea savanților.

S-ar putea să vă placă și