Documente Academic
Documente Profesional
Documente Cultură
NICOLAE LAVINIA-GABRIELA
ANUL 2, MANAGEMENT, GRUPA 4
310440701RSL171130
Disciplina de studiu: Educație antreprenorială Profesor: Lavinia-Gabriela
Nicolae
Clasa: a X-a Data: 16.05.2019 / Timp desfășurare lecție: 30
minute
Proiect de lecţie
Obiective operaţionale:
La finalul lecției, elevii vor putea:
O1: să înțeleagă importanța unei imagini pozitive pentru întreprindere;
O2: să înțeleagă și să rețină cel puțin două elemente care contribuie la formarea imaginii unei întreprinderi;
O3: să cunoască consecințele negative ale unei planificări slab calitative a formării imaginii;
O4: să dea exemple de campanii eșuate ale unor diverse întreprinderi cunoscute;
Pe parcursul lecției, profesorul va reuși:
O5: să atragă și să mențină atenția elevilor pe toată durata lecției;
O6: să încurajeze participarea activă a elevilor;
O7: să transmită ideile de bază ale lecției;
Metode şi
mijloace de Modalităţi de Obiective
Etapele (evenimentele, momentele) lecţiei Activitatea profesorului Activitatea elevilor
învăţământ evaluare operașionale
utilizate
- elevii anunță
colegii absenți și
- profesorul va face prezența elevilor își scriu numele
Conversație și O5, O6
Moment organizatoric și îi va ruga pe aceștia să aibă o foaie pe o foaie, după
catalog
-
cu numele lor pe bancă cum au fost
rugați de
profesor
Captarea atenţiei* - profesorul va căuta să ajungă la - elevii vor numi
subiectul lecției cu ajutorul în mod aleator Conversație,
elevilor (brainstorming) și va elemente ce le Explicație, Evaluare O1, O5, O7
explica importanța acestuia la consideră ca Brainstorming orală
nivel de întreprindere. aducând succes
firmei, ajungând,
într-un final, la
subiectul lecției
Desfășurarea activității de predare - - profesorul va enumera și va
învățare explica, pe rând, cele 4 elemente - elevii vor fi
ale formării imaginii unei atenți la Conversație,
întreprinderi; explicații și vor Explicație,
- profesorul va apela la interveni cu idei Analiză.
cunoștințele generale ale elevilor la îndemnul Expunere, Evaluare O2, O3, O4,
pentru a exemplifica campanii profesorului; Observație. orală O5, O6,
eșuate și implicit motivele pentru - elevii vor oferi
care acestea au eșuat; cel puțin un Jucării de pluș;
- profesorul va atribui unor jucării exemplu de Schemă logică
diverse roluri, pentru a menține campanie eșuată de relaționare.
destinsă atmosfera și pentru ca a unei firme
subiectele să poată fi înțelese mai cunoscute;
bine;
Fixarea cunoștințelor - profesorul va face o scurtă - elevii vor
recapitulare a noțiunilor predate; asculta cu atenție Explicație - O5, O7
În ceea ce privește planul meu de lecție, consider că cea mai potrivită metodă de evaluare este o proba practică, ce ar consta în
realizarea unui Logo al firmei de vis, ținând cont de aspectele ce trebuiesc luate în considerare în alegerea design-ului acestuia, aspecte
enunțate în cadrul lecției.
Un logo trebuie să fie:
- reprezentativ firmei (pentru care pot acorda 2 puncte);
- unic, distinctiv (1 punct);
- simplu (1 punct);
- creativ (1 punct);
- să nu fie ofensator (1 punct);
Iar pentru justificarea alegerii logo-ului în cauză, voi acorda până la 3 puncte, evaluând calitativ. Din oficiu voi acorda 1 punct. Nota
la această probă va contribui la o notă în catalog în baza altor astfel de probe cu privire la ”Imaginea firmei”, pe baza mediei lor
aritmetice.
Am ales această metodă pentru a încuraja elevii să aplice în mod direct cunoștințele acestui capitol, fiind reținute mult mai ușor decât
în baza teoriei.
Exemplu de rezolvare + notare:
Compania mea de vis este un studio de animație
unde design-ul personajelor este asemeni stilului asiatic,
inițialele ”KJ” reprezintă ”Korea-Japan”. Tocmai
de aceea am optat pentru un design minimalist.
Notare:
- reprezentativ firmei 1.5 p – Datorită faptului că firma despre care vorbește elevul este centrată pe două inițiale reprezentative, însă în
logo iese în evidență inițiala ”K”, de la ”Korea”. Personal, aș fi optat pentru litera ”S” în locul acesteia, pentru a sublinia ideea de
studio, stilul de animație fiind un detaliu secundar.
- unic, distinctiv 1 punct;
- simplu 1 punct;
- creativ 1 punct;
- să nu fie ofensator 1 punct;
- justificarea alegerii (2.5 puncte) – Mă bucur că a ales să ofere detalii despre compania aleasă și despre numele acesteia, de asemenea
a justificat design-ul simplist al logo-ului. Mi-ar fi plăcut să îmi ofere detalii despre culorile alese.
Nota finală: 1.5 + 1 + 1 + 1 + 1 + 2.5+ 1 oficiu = 9.00