Sunteți pe pagina 1din 3

PROIECT DE ACTIVITATE

DATA:
PROPUNATOR: SOUCA VALENTINA
GRADINITA VOINICEL, ZALAU
GRUPA MIJLOCIE
CATEGORIA DE ACTIVITATE: ACTIVITATI ARTISTICO-PLASTICE
TEMA ACTIVITATII: “MORCOVI PENTRU IEPURASI” – modelaj
OBIECTIVE OPERATIONALE:

1. sa denumeasca materialele si ustensilele pentru modelaj;


2. sa respecte pozitia corecta a corpului fata de suportul de lucru
pentru o buna coordonare oculo-motorie;
3. sa pregateasca plastilina prin framantare si rupere;
4. sa modeleze morcovul prin miscarea translatorie a palmelor fata
de planseta;
5. sa redea forma morcovilor de marimi diferite realizand cel putin
un morcov mare si unul mic;

OBIECTIVE FORMATIVE:

 dezvoltarea musculaturii mici a mainii;


 exersarea deprinderilor practice;

STRATEGII DIDACTICE:

Metode si procedee: exercitiul, explicatia, demonstratia, conversatia


Materiale folosite: plastilina, plansete, morcovi, iepuras de jucarie,
modelul educatoarei
Nr. Secventele Activitatea educatoarei Activitatea copiilor
crt. activitatii

1. Captarea atentiei Intre jucarii am vazut un


iepurascare statea tare suparat. L-am
intrebat de ce e asa de trist si mi-a
spus ca i-a vazut pe copii la masa si i Manifesta compor-
s-a facut si lui foame. Dar el nu tamente de atentie.
poate manca orice fel de mancare.
Atunci l-am intrebat ce mananca el si
mi-a zis ca toti copiii stiu ce-i place
lui cel mai mult.
- Copii, ce mananca iepurasul?
(morcovi)

2. Enuntarea obiecti- Astazi vom modela morcovi pentru Manifesta compor-


velor si a temei. iepuras si vom avea grija sa redam tamente de atentie.
corect forma lor astfel incat iepurasul
sa-i manance cu placere.

3. Prezentarea conti- Prezint morcovii si-i intuim. Elaboreaza raspun-


nutului si dirijarea Purtam o scurta conversatie despre suri conform cerin-
invatarii. forma, culoarea si marimea lor. telor.
Prezint modelul educatoarei: Intuiesc modelul.
a) Demonstrarea actiunilor ce
urmeaza sa le efectueze pentru
realizarea temei.
 Rupem o bucatamare de plastilina
 O asezam pe planseta
 Asezam palma deasupra ei si,
apasand usor, miscam mana
inainte si inapoi
 Unul dintre capetele morcovului
este mai subtire si atunci pe acel Manifesta compor-
capat insistam mai mult, folosind tamente de atentie.
aceeasi miscare, pana obtinem
forma ascutita
 Dintr-o bucata de plastilina mai
mica realizam un morcov mic,
utilizand aceleasi actiuni
1 2 3 4

Fiecare copil va modela cel putin un


morcov mare si unul mic.
b)Incalzirea musculaturii mici a Executa exercitiile
mainii. de incalzire a
musculaturii mici a
mainii.

4. Obtinerea perfor- Rog copiii sa inceapa lucrul. Modeleaza morcovi


mantei si asigura- Urmaresc modul cum realizeaza mari si mici
rea conexiunii in- actiunile. respectand indica-
verse. Dau explicatii individuale acolo tiile educatoarei.
unde este nevoie.

5. Evaluarea Invit iepurasul sa aprecieze modul in


performantei care au realizat copiii tema propusa. Manifesta compor-
Acesta face aprecieri individuale si tamente de atentie.
colective. Multumeste copiilor
pentru ajutorul ce i l-au dat si le
promite ca va imparti morcovii cu
fratii sai.

6. Incheierea Drept rasplata pentru munca lor, Primesc bulinele


activitatii iepurasul le ofera cate o bulina rosie. rosii si canta
Parasim grupa intonand un cantec. cantecul.

S-ar putea să vă placă și