Sunteți pe pagina 1din 4

PROIECT DE LECŢIE

Unitatea de învăţământ: Şcoala Gimn. Nr. 1 Foltești


Data : 19.04.2018
Clasa : a V-a
Obiectul : Terra – Elemente de geografie fizică
Unitatea de învăţare : Terra – o planetă în transformare
Tema lecţiei : Mișcările atmosferei
Tipul lecţiei : mixtă
Profesor : Ginghină Cătălina

Competenţe generale :
1. Prezentarea realităţii geografice, utilizând mijloace şi limbaje specific
2. Studierea spaţiului geografic, realizând conexiuni cu informaţii dobândite la alte discipline şcolare .
3.Elaborarea unui demers investigativ din perspectiva educaţiei permanente şi pentru viaţa cotidiană
Competenţe specifice :
1.1. Utilizarea termenilor geografici în contexte diferite
1.2. Descrierea unor elemente, fenomene sau procese geografice observate direct sau indirect
4.1. Utilizarea metodelor simple de investigare

Competenţe derivate atinse de elevi la sfârşitul orei :


C1. Identificarea tipurilor de precipitații
C2. Definirea noțiunilor de presiune și vânt
C3. Identificarea tipurilor de vânturi existente la nivel global.

Strategii didactice : dirijată,cognitivă,euristică


Metode şi procedee : conversaţia euristică,observaţia,explicaţia,lucrul cu manualul, ppt
Forme de organizare : frontal,individual,pe grupe
Material didactic : harta mută a României,harta fizică a României,manual,videoproiector,prezentare ppt.
Resurse de timp : 45 min

Bibliografie :
- manualul ”Geografie”- clasa a V-a, editura Litera
SCHEMA LECŢIEI

Mișcările atmosferei

Presiunea atmosferică este greutatea cu care aerul apasă asupra suprafeței terestre
Presiunea atmosferică variază în funcţie de temperatura aerului:
Temperatură scăzută - presiune ridicată
Temperatură ridicată - presiune scăzută
Se măsoară cu barometrul,iar valoarea normală este de 760mmHg
Dinamica atmosferei
Aerul se mişcă datorită diferenţei de presiune dintre două zone ale atmosferei
- pe verticală
- pe orizontală- vânturile
Vânturile pot fi:
• permanente
• regulate
• locale
Vânturile permanente
1) Alizeele
2) Vînturile de vest
3) Vânturile polare
Vânturile periodice
1)Musonii
2)Brizele marine
3)Briza de munte-vale
Vânturile locale
1)Crivățul
2)Foehnul
DESFĂŞURAREA LECŢIEI

Momentele Activ. de predare – învăţare Resurse Evaluare


T lecţiei Activ. prof. Activ. Elevilor Materiale Procedurale
CD
1’ Organiz. - verif. prezenţei elevilor Pregatirea caietelor şi a Observarea Observarea
clasei - aranj. materialului necesar lecţiei docum. școlare sistematică
1’ Anunţarea Anunţă obiectivele urmărite în această Ascultă obiectivele vizate
competenţelor lecţie de lecţie.
derivate
Dialogul
C1 Adresează întrebări privitoare la Ascultă și răspund Tabla Conversaţia Analiza
C2 15’ Verificarea conţinuturile predate şi învăţate anterior: întrebărilor adresate. ppt Observaţia răspunsurilor.
cunoştinţelor despre tipurile de precipitații Lucrul Stimularea
din lecţiile despre stările de agregare individual şi participării
anterioare. despre condensarea la suprafața terestră în echipă elevilor la
Cere elevilor să recunoască niște rezolvarea
imagini. sarcinii.

Desfăşurarea Prezintă elevilor o ghicitoare despre Manual Provoaca


C2 lecţiei vânt Noteaza lecţia în caiete videoproiector Dialogul participarea
C3 25 Notează pe tablă titlul lecţiei prezentare Explicaţia tuturor
’ Prezintă elevilor un ppt cu schema ppt. Conversaţia elevilor si ii
lecţiei determina sa
dialogheze

C1 Formuleaza răspunsurile Conversatia Stimularea


C2 Se realizează prin întrebări adresate corecte sub indrumarea euristica participarii
C3 4’ Atingerea elevilor, din lecția predată . profesorului. elevilor,
feed- backului analiza
raspunsurilor
si evaluarea
prin note.

S-ar putea să vă placă și