Sunteți pe pagina 1din 14

Colegiul Economic Hermes Petroşani

Disciplina: CALITATEA PRODUSELOR ŞI SERVICIILOR


Clasa : a – IX – a B
Anul: 20010-2011
Profesor : Ec Bădescu Maria
Data 29.10.2010

PLAN DE LECŢIE

Titlul lecţiei: LEGUME-FRUCTE ŞI PRODUSE OBŢINUTE DIN PRELUCRAREA LOR

Scopul lecţiei: Analiza ofertei de mărfuri alimentare

Obiective:
Clasificarea mărfurilor alimentare
Insuşirea conceptului de legume-fructe şi produse obţinute din prelucrarea lor
Clasificarea legumelor-fructelor şi a produselor obţinute din prelucrarea lor
Clasificarea mărfurilor alimentare în funcţie de sector, grupă, subgrupă, articol,
sort
Desfăşurarea lecţiei :
Organizarea clasei pentru lecţie:
prezenţa şi aspecte de disciplină şcolară, asigurarea materialului didactic
Metode şi procedee utilizate :
autoevaluarea, conversaţia, expunerea, explicaţia, munca independenta, exemplul, exerciţiul, studiul de caz,
joc de rol ;
Tipul lecţiei :
Comunicarea şi însuşirea de noi cunoştinţe – varianta lecţie mixtă sub forma însuşirii intensiv -
participative.
Forme de organizare a activităţii: individual, pe grupe
Durata : 50 minute
Locul de desfăşurare : sala de clasă
COLEGIUL ECONOMIC HERMES PETROSANI
PROFESOR: BĂDESCU MARIA
DISCIPLINA: CALITATEA PRODUSELOR ŞI SERVICIILOR
CLASA a IX a B
Scopul intregii sesiuni: Analiza ofertei de mărfuri alimentare

Obiective:
 Clasificarea sortimentului de mărfuri alimentare
 Însuşirea conceptului zahăr şi a produsele din zahăr
 Clasificarea zahărului şi a produselor din zahăr
 Clasificarea mărfurior alimentare în funcţie de sector, grupă, subgrupă, articol şi sort
SCOPUL STRATEGIA DE TIMP STRATEGII DE INVATARE RESURSE
PREDARII PREDARE ALO Elevi cu dominanta Elevi cu dominanta Elevi cu dominanta
CAT auditiva vizuala practica
Oferirea de EXPUNERE 10min  Aceasta va fi o situaţie  Suport de curs cu  fişe ce trebuie Suport de curs
informaţie ORALĂ de învăţare în care indicii vizuale. completate de
elevii se vor simţi în  Elevii vor folosi elevi pe măsură ce
largul lor, vor avea “imagini” vizuale derulează Fise de lucru
Conceptul de
încredere în această pentru a-şi clarifica expunerea
zahăr şi a
strategie. notiţele.  Oferiţi elevilor fişe
produselor din
 Se ilustrează punctele de lucru cu mărfuri
zahăr
cheie folosind intonaţia din categoria Manual
Clasificare
/tonul etc. zahărului şi a
 Asiguraţi-vă că se produselor din Schita de lucru
produc schimbări zahăr
relevante de ritm
pentru a menţine
interesul elevilor
Oferirea de SUPORT DE 30min  Prezentaţi verbal tot  Aceasta va fi o  Aceasta va fi o Schita de lucru
informaţie CURS / FIŞE ceea ce faceţi, situaţie de învăţare în situaţie de
explicaţi în amănunt care elevii se vor învăţare în care Fise de lucru
DE LUCRU zahărul şi a produsele simţi în largul lor, vor elevii se vor simţi
Explicarea
conceptelor obţinute din acesta avea încredere în în largul lor, vor
teoretice cum sunt clasificate pe această strategie. avea încredere în
grupe, subgrupe  Folosiţi elemente de această strategie.
 Încurajaţi-i pe elevi să sprijin, fişe, imagini,  Implicaţi-i pe elevi
pună întrebări şi să pentru a ilustra ceea cât mai mult
discute despre ce aveţi de posibil cereţi-le să
mărfurile alimentare demonstrat noteze procedura
pe tablă sau pe
fişe în timp ce dv o
efectuaţi
Consolidarea ÎNTREBĂRI ŞI 10min  Aceasta va fi o situaţie  Se vor transforma  Se vor pune Schita de lucru
informatiilor RĂSPUNSURI de învăţare în care întrebările în indicii întrebări folosind
VERBALE elevii se vor simţi în vizuale. exemple practice Fisa de lucru
(PROFESOR ŞI largul lor, vor avea  Se va permite
ELEV) încredere în această  Răspunsurile vor fi elevilor să
strategie. desenate, răspundă
completându-se folosindu-se de
 Isi vor expune oral schitele cu experienţele
propriile rezolvari ,vor clasificarile practice / descrieri
descrie propriile ale sarcinilor pe
Analiza şi rezolvari si-si vor care aceştia le au
expune cu cuvintele în timpul intocmirii
evaluarea lor. fişelor de lucru

învăţării

Evaluarea lecţiei
Ce a decurs bine?

Ce trebuie modificat în viitor?


FIŞA DE DOCUMENTARE
Grupa
Zahărul şi produsele zaharoase
ZAHĂRUL
 Cristal/tos
 Bucăţi/cubic
 Pudră/farin
 Candel

PRODUSE ZAHAROASE
 Produse de
caramelaj
Bomboane sticloase
neumplute/umplute fără/cu
adaos în masa de caramel

PRODUSE ZAHAROASE
Drajeurile: simple, cu
cacao, sferice, cu arome de
mentă, dulci, răcoritoare,
cu gem de fructe, cu arome
de lămâie, de ciocolată, cu
înveliş şi nucleu de
ciocolată, cu nucleu de
alune şi înveliş de ciocolată

PRODUSE ZAHAROASE
Caramelele: cu lapte, cu
lapte şi rom, cu fructe, cu
cacao, aromatizate cu
mentă
PRODUSE ZAHAROASE
Produse de laborator:
bomboane fondante,
jeleuri, bomboane
spumoase, şerbet, cremoze

PRODUSE ZAHAROASE
Produse orientale
Halvaua
simplă din floarea-soarelui,
susan cu
adaosuri:alune,fructe,cacao
Rahatul
Simplu şi cu adaosuri

PRODUSE ZAHAROASE
Ciocolata neumplută
Simplă(amăruie,, cu vanilie,
cuvertură, menaj)
Ciocolata cu adaosuri: cu
lapte, cu cafea, cu alune, cu
stafide
Ciocolata umplută cu
fondant simplu, lichior,
coniac, crème de ciocolată,
nucă, sâmburi graşi, praline


Tipul auditiv
 Activitatea Fişă de lucru
1. Completaţi căsuţele libere cu exemple de produse din grupele specificate.
2. Umpleţi căsuţele cu culoarea potrivită, în funcţie de subgrupa din care fac parte, după
exemplul dat.
3. Adăugaţi fişa la mapa voastră de lucrări.
Exemplul A.

LEGUME-FRUCTE ŞI
PRODUSE OBŢINUTE
DIN PRELUCRAREA
LOR

Exemplul B.

LEGUME-FRUCTE ŞI
PRODUSE
OBŢINUTE DIN
PRELUCRAREA LOR
*
Tipul practic
Fişă de lucru
1. Identificaţi grupa şi subgrupa de mărfuri din care fac parte produsele prezentate:
Imaginea produsului Grupa de Subgrupa Exemple de produse din
mărfuri de mărfuri aceeaşi subgrupă
Legume Legume
bulboase
*
Tipul practic
Fişă de lucru
1. Identificaţi grupa şi subgrupa de mărfuri din care fac parte produsele prezentate:
Imaginea produsului Grupa de Subgrupa Exemple de produse
mărfuri de mărfuri din aceeaşi subgrupă
Legume Legume
bulboase
*
Tipul practic
LUCRU INDIVIDUAL
În fisa documetara nr.1 va sunt prezentate principiile de sortare a marfurilor. Pe baza
acestor principii completati tabelul de mai jos. Primul rând completat este un exemplu.
Marfuri Sectorul Grupa Subgrupa Articol Sort
Alimentar Legume-fructe Fructe Fructe Mere
şi produse seminţoase
obţinute din
prelucrarea lor
LUCRU INDIVIDUAL
În fisa documetară nr.1 vă sunt prezentate principiile de sortare a mărfurilor. Pe baza
acestor principii completaţi tabelul de mai jos. Primul rând completat este un exemplu.
Marfuri Sectorul Grupa Subgrupa Articol Sort
Alimentar Legume-fructe Legume Legume Ceapa
şi produse bulboase
obţinute din
prelucrarea lor
PLAN DE LECTIE
Data 26.09.2009
Clasa: a IX a C
Obiectul:ORGANIZAREA UNITĂŢILOR DE ALIMENTAŢIE PUBLICĂ ŞI TURISM
Subiectul: Patrimoniul turistic
Categoria de lecţie: lecţie de recapitulare ,sistematizare.
lecţie de recapitulare cu ajutorul unui test
Scopul lecţiei:
 consolidarea cunoştinţelor,aprofundarea şi completarea unor lacune referitoare la
patrimoniul turistic;
 redimensionarea conţinuturilor despre patrimoniul turistic, componentele
patrimoniului turistic natural;
 informează turiştii despre obiectivele turistice naturale:
Obiective operaţionale: La sfârşitul activităţii, toţi elevii vor fi capabili:
Cognitive:
O.1să definească in cuvinte proprii noţiunea de atracţii turistice;
O.2 să descrie , utilizând un desen schematic componentele patrimoniului turistic natural;
O.3 să precizeze şi să caracterizeze principalele forme de relief;
O.4 să localizeze pe harta lacurile;
O.5 să precizeze etajele climei;
O .6 să recunoască importanţa vegetaţiei în turism
O .7 să precizeze ce forme de turism se practica datorită componentelor patrimoniului turistic
natural
Strategia didactică:
 conversativ-explicativ-exersativă cu elemente de comparaţie,problematizare;

Resurse procedurale:
centrate pe acţiunea profesorului: explicaţia; expunerea;
centrate pe activitatea elevilor: conversaţia euristică;
- observarea dirijată ;
- lucrul cu harta;
- problematizarea;
- descoperirea;
- instruirea asistată pe calculator;
centrate pe acţiune lucrul cu harta;
Procedee: . munca cu manualul:
.cartea;
.folosirea tablei;

Resurse materiale:
- atlase scolare;
- desen schematic;
- fişe de evaluare;
Organizare: frontală; individuală; pe grupe;
Evaluare:Ce dovezi există că elevii au învăţat lecţia?
A.De conţinut:răspunsurile la întrebările orale,rezolvarea itemilor din test;
B.De utilizare a operaţiilor gândirii:analiza şi comparaţia după anumite criterii a
componentelor patrimoniului turistic natural ,identificarea unor elemente pe hartă;
Desfăşurarea lecţiei :
a) Moment organizatoric : prezenţa şi aspecte de disciplină şcolară , pregătirea materialului
didactic
b) Desfăşurarea propriu – zisă a lecţiei :
Prof. reactualizează vechile cunoştinţe apelând la volumul noţional însuşit la lecţiile anterioare,
adică în cadrul unităţii de învăţare “informează turiştii despre obiectivele turistice naturale” , pune
întrebări prin conversaţie frontală
Ce înţelegeţi prin atracţii turistice?
Enumeraţi componentele patrimoniului turistic natural.
Enumeraţi formele de relief, care se pretează practicării turismului în judeţul vostru.
Ce forme de turism se practică la noi în judeţ
De ce este importantă hidrografia în practicarea turismului la noi în ţară?
Localizaţi lacurile terapeutice, glaciare, în crater vulcanic şi cele de baraj natural de la noi
din ţară folosind atlasul.
Ce vegetaţie avem în zona montană şi de deal?

Urmează activitatea individuală independentă a elevilor . Profesorul supraveghează


activitatea elevilor.
Rezolvarea testului :
Răspunsul corect se stabileşte cu clasa şi este dictat de profesor. Punctajul acordat a fost
stabilit prin cifre care totalizează 10, în funcţie de gradul de complexitate şi dificultate a
exerciţiului. Punctajul realizat este stabilit de elevi , verificat apoi şi confirmat de profesor.
Profesorul împreună cu elevii stabileşte rezultatele la test şi corectează testul, semnalizează
greşelile tipice, netipice şi frecvenţa lor, face aprecieri asupra modului în care s-a lucrat,
recomandări asupra îmbunătăţirii tehnicii de lucru.
Profesorul realizează următoarea situaţie :
Note obţinute Sub 5 Între 5 - 7 Între 7 - 9 De 10
Număr elevi
Nu se dă temă pentru acasă.
c) Consideraţiuni metodice :
Competenţele specifice vizate ale acestei lecţii sunt cunoaşterea obiectivelor turistice în
vedere informării turiştilor
Principiul activizării elevilor s-a realizat prin operaţionalizare, adâncind noţiunile împreună cu
elevii prin conversaţia frontală. Totodată procesul a fost optimizat prin realizarea conexiunii
inverse.

S-ar putea să vă placă și