Documente Academic
Documente Profesional
Documente Cultură
Vatui Ninela Proiect Didactic
Vatui Ninela Proiect Didactic
DURATA: O ZI
ACTIVITĂȚI DE
ÎNVĂȚARE
1
A.D.P.- ACTIVITĂȚI DE DEZVOLTARE PERSONALĂ
NOUTATEA ZILEI: Copiii sunt anunțați că astăzi vor avea un invitat surpriză:”Zâna Iarnă”.
„Zâna Iarnă este tristă, deoarece nu a avut timp să își împodobească „Palatul de Gheață” cu
diferite tablouri, iar iarna deja a sosit. S-a gândit că aici, la grupa mică își va găsi ajutoare. Vă
roagă să o ajutați cu realizarea unor planșe de iarnă pentru decorul palatului. Doriți să o ajutăm?”
2
1. JOC DE MASĂ: „Omul de zăpadă” – puzzle (anexa 1)
OBIECTIVE
3
Întâlnirea de dimineață: „Salutare, dragi copii!”
Dimensiuni ale dezvoltării:
Comportamente prosociale, de acceptare și de respectare a diversității
Interacțiuni cu adulții și cu copiii de vârste apropiate
Mesaje orale în contexte de comunicare cunoscute
Comportamente vizate:
Își însușește și respectă reguli; înțelege efectele acestora în planul relațiilor sociale, în
contexte familiare
Initiază/participă la interacţiuni pozitive cu copii de vârstă apropiată
Demonstrează înțelegerea unui mesaj oral, ca urmare a valorificării ideilor, emoțiilor,
semnificațiilor etc. (comunicare expresivă)
Obiective operaționale:
O1. Să utilizeze formule de salut adecvate momentelor zilei
O2. Să observe cu atenţie vremea de afară oferind verbal câteva caracteristici ale acesteia
O3. Să intoneze cântecele propuse pe parcursul activităţii
OA. Să manifeste un comportament de relaxare, empatie
Strategii didactice:
Metode și procedee: explicația, conversația
Mijloace de învățământ: invitatul surpriză: „Zâna Iarnă”, prezentare în format PPT
(calendarul naturii)
Forme de organizare: frontal
4
Participă la activitățile de grup și la activitățile de joc în calitate de auditor
Obiective operaționale:
O1. Să utilizeze piesele puse la dispoziție pentru a obține un om de zăpadă
O2. Să mânuiască corect materialele puse la dispoziție
O3. Să păstreze corect poziția corpului la masa de lucru pentru o mai bună coordonare oculo-
motorie
OA. Să manifeste interes pentru activitate.
Strategii didactice
Metode și procedee: conversația, explicația, demonstrația, exercițiul
Mijloace de învățământ: puzzle, planșe, lipici.
Forme de organizare: individual
Coportamente vizate:
Manifestă creativitate în diverse activități
Realizează sarcinile de lucru cu consecvență
Obiective operaționale:
O1. Să denumească materialele puse la dipoziție
O2. Să păstreze corect poziția corpului la masa de lucru pentru o mai bună coordonare oculo-
motorie
O3. Să aplice culoare cu degetul pe planșă prin presare
O4.Să păstreze ordinea și disciplina la masa de lucru
OA. Să manifeste interes pentru activitate
Strategii didactice:
5
Metode și procedee: conversația, explicația, observația;
Mijloace de învățământ: șablon planșă iarnă, acuarele.
Forme de organizare: individual
Comportamente vizate:
Utilizează structuri orale simple
Realizează sarcinile de lucru cu consecvență
Înțeleg mesaje simple
Participă la activitățile de grup și la activitățile de joc în calitate de auditor
Obiective operaționale:
O1. Să asculte atent povestea
O2. Să răspundă corect la întrebări, pe baza poveștii
O3. Să denumească elemente din poveste
OA. Să manifeste interes pentru activitate
Strategii didactice:
Metode și procedee: explicația, observația, conversația, exercițiul, demonstrația
Mijloace de învățământ: roata cu elemnete din poveste, povestea în format PPT
Forme de organizare: frontal
6
Scop: Dezvoltarea capacității de a asculta cu atenție o poveste și de a reda ideile acesteia.
Imbogățirea vocabuarului cu cuvinte noi.
Comportamente vizate:
Își coordonează mușchii în desfășurarea unor activități diversificate specifice vârstei.
Demonstrează simț muzical ritmic, armonic prin cântec, joc cu text și cânt, dans, etc.
Obiective operaționale:
O1. Să respecte indicațiile educatoarei
O2. Să danseze liber pe melodii specifice preșcolarilor
O3. Să manifeste interes pentru activitate
Strategii didactice:
Metode și procedee: conversația, explicația, demonstrația, exercițiul;
Mijloace de învățământ: pampoane din beteală argintie, stimulente;
Forme de organizare: frontal.
Bibliografie:
1. Curriculum pentru învăţământul preşcolar (3- 6/7 ani)-M.E.C.T., 2019;
2. BREBEN, SILVIA; GONCEA, ELENA; RUIU, GEORGETA; FULGA, MIHAELA,
Metode interactive de grup, - ghid metodic, Editura Arves, Piteşti, 2002.
3. Revista Învățământului Preșcolar nr. 1-2 si 3-4 /2012 , Editura Arlequin , București
SCENARIUL
7
ZILEI
Ziua începe cu prezentarea invitatului surpriză: „Zâna Iarnă”. Centrul tematic și sala sunt
amenajate corespunzător temei cu decoruri specifice.
Activitatea debutează cu Întâlnirea de dimineață, unde copiii au posibilitatea de a-și
împărtăși ideile, de a-și manifesta starea de spirit și buna dispoziție. Sunt parcurse toate etapele
specifice, precum:
Salutul- pornește de la educatoare: „Dimineaţa a sosit,/ Toţi copiii au venit,/ Frumos ne-
așezăm,/ Cu toţii să ne salutăm:/ - Bună dimineaţa, dragi copii!/ - Bună dimineața, doamna
educatoare!”
Prezența- introducerea va fi realizată prin următoarele versuri: ,,După ce ne-am adunat/ Și
frumos ne-am salutat/ Colegii ne-am întâlnit/ Cine oare a venit?’’. Voi interpreta un cântecel
care va confirma prezența. Pe parcursul cântecelului voi expune fulgii de zăpada cu chipul
copiilor prezenți pe rochia Zânei Iarna.
Calendarul naturii- introducerea se va realiza prin versurile: „A-nceput o nouă zi/ Cum e
vremea azi copii?”, apoi se prezintă cu ajutorul prezentării în format PPT ziua săptămânii,
anotimpul și vremea de afară.
Noutatea zilei- copiii sunt anunțați că astăzi vor avea un invitat surpriză: Zâna Iarnă
„Zâna Iarnă este tristă, deoarece nu a avut timp să își împodobească „Palatul de Gheață”
cu diferite tablouri, iar iarna deja a sosit. S-a gândit că aici, la grupa mică își va găsi ajutoare. Vă
roagă să o ajutați cu realizarea unor planșe de iarnă pentru decorul palatului. Doriți să o ajutăm?”
Se face trecerea la momentul următor prin tranziția: „Bat din palme”. Copiii vor executa
mișcările, respectând versurile: ,,Bat din palme/ Clap, clap, clap/ Din picioare/ Trap, trap, trap/
Ne-nvârtim , ne răsucim/ Și la centre noi pornim!’’ și rutina: „Sunt cuminte!” (deprinderea de a
urma indicațiile adulților).
Tranziția către centrele de interes- ,,Bat din palme/ Clap, clap, clap/ Din picioare/ Trap, trap,
trap/ Ne-nvârtim , ne răsucim/ Și la centre noi pornim!’’ Educatoarea: Copiii Zâna Iarnă mi-a
spus că a trecut pe acasă pe la voi în timp ce dormeați și v-a lăsat două plicuri colorate și diverse
materiale. Haideți să vedem ce materiale avem în plicuri.
8
Fiecare centru are câte o culoare. Jocul de masă este reprezentat de culoarea verde a plicului, iar
Arta de culoarea albastră. Folosind materialele pe care Zâna le-a lăsat acasă la cei mici și în
funcție de culoarea plicului, copiii vor fi organizați pe centre. Vom începe cu plicul verde, adică
centrul Joc de masă, apoi plicul albastru semnificând centrul Artă.
Educatoarea le prezintă copiilor centrele de interes deschise și sarcinile de lucru: Astăzi la centru
Joc de masă vom asambla un puzzle cu un om de zăpadă, la centrul Artă vom picta cu degețelul
fulgi de zăpadă, care cad deasupra orașului. La finalul activității pe centre, copiii împreună cu
educatoarea, vor analiza fiecare centru pentru a vedea sarcinile realizate (adaptare după ,,Turul
Galeriei”). Copiii primesc aprecieri asupra modului de lucru, apoi vor merge la baie pentru a se
spăla pe mâini.
Tranziție - ,,Copiii se întorc mergând ca oamenii de zăpadă”
Prima activitate pe domenii experiențiale este lectura educatoarei- ,,Povestea Omului de Zăpadă”
de Hans Christian Andersen:
Educatoarea anunță titlul poveștii și obiectivele: Vom asculta „Povestea Omului de Zăpadă”
Hans Christian Andersen. Vă citesc această poveste, iar voi trebuie să ascultaţi şi să ţine şi minte
cele citite, deoarece la sfârşit trebuie să povestiţi, să adresaţi întrebări şi să daţi răspunsuri din
conţinutul poveştii.
Prezint copiilor Povestea va fi expusă cu mare atenție prin:
imagini din modelarea vocii;
schimbarea ritmului vorbirii pe parcursul
poveste, în ordine expunerii;
cronologică. pauze logice, psihologice și dramaticale;
accentuări și scăderi ale intensității vocii;
După ce ascultăm repetiții;
povestea, ne vom mimică;
juca „Roata colorată”. Acest joc ne ajută să înțelegem mai bine povestea și să fixăm cunoștințele
prin întrebări și răspunsuri. La sfârșit vom ști să denumim elemente de iarnă din poveste.
În fața copiilor este așezată o roată colorată cu 4 culori diferite. Pe fiecare culoare este lipită o
imagine cae semnifică elemente din poveste. Copiii vor primi întrebări, iar pe baza răspunsului
lor, voi prezenta elementul din poveste de pe roată. Copiii trebuie să recunoască și culoarea pe
care este lipit elementul din răspunsul întrebării.
Se va preciza sarcinia didactică: Câte un copil numit de educatoare va răspunde la întrebarea
adresată, iar apoi se prezintă elementuldin răspuns și culoarea pe care este lipită. Dacă un copil
9
nu răspunde corect, va fi ajutat de către un coleg.
Educatoarea le cere copiilor să denumească titlul poveștii și jocul pe care l-au desfășurat.
Ziua se încheie cu activitatea „Dansul fulgilor de nea”, unde copiii vor dansa, respectând
ritmul cântecelului și utilizând pampoanele argintii.
La finalul zilei, Zâna Iarnă le împarte copiilor diplome (anexa 4), le mulțumește încă o
dată pentru că au ajutat-o și îi asigură că va mai veni la ei.
Educatoarea apreciază modul de desfășurare al activității și comportamentul copiilor.
10
Proiect de activitate
COMPORTAMENTE VIZATE:
Își însușește și respectă reguli; înțelege efectele acestora în planul relațiilor sociale, în
contexte familiare
Initiază/participă la interacţiuni pozitive cu copii de vârstă apropiată
Demonstrează înțelegerea unui mesaj oral, ca urmare a valorificării ideilor, emoțiilor,
semnificațiilor etc. (comunicare expresivă)
OBIECTIVE OPERAȚIONALE:
O1. Să utilizeze formule de salut adecvate momentelor zilei
O2. Să observe cu atenţie vremea de afară oferind verbal câteva caracteristici ale acesteia
O3. Să intoneze cântecele propuse pe parcursul activităţii
11
OA. Să manifeste un comportament de relaxare, empatie
Strategii didactice:
Metode și procedee: explicația, conversația
Mijloace de învățământ: invitatul surpriză: „Zâna Iarnă”, prezentare în format PPT
(calendarul naturii)
Forme de organizare: frontal
NOUTATEA ZILEI: Copiii sunt anunțați că astăzi vor avea un invitat surpriză:”Zâna Iarnă”.
„Zâna Iarnă este tristă, deoarece nu a avut timp să își împodobească „Palatul de Gheață” cu
diferite tablouri, iar iarna deja a sosit. S-a gândit că aici, la grupa mică își va găsi ajutoare. Vă
roagă să o ajutați cu realizarea unor planșe de iarnă pentru decorul palatului. Doriți să o ajutăm?”
12
Tranziţie: Invit copiii la centrele de activitate prin câteva versuri :
Bibliografie:
Proiect de activitate
13
PROPUNĂTOR: Vătui (Ilovan) Adriana Ninela
GRUPA: mică (3-4 ani)
TEMA ANUALĂ DE STUDIU: Când/ Cum și de ce se întâmplă?
TEMA PROIECTULUI TEMATIC: “Magia sărbătorilor de iarnă”
SUBTEMA PROIECTULUI TEMATIC:,,Hai afară la joacă!”
TEMA ACTIVITĂȚII: “Omul de zăpadă”
CATEGORIA DE ACTIVITATE: Activități și jocuri liber alese- A.L.A. 1
MIJLOC DE REALIZARE: Activități pe centre:
JOC DE MASĂ
ARTĂ
FORMA DE ORGANIZARE: individual
DURATA: 15-20 de min.
Coportamente vizate:
Utilizează mâinile și degetele pentru realizarea de activități variate
Realizează sarcinile de lucru cu consecvență
Rezolvă situații- problemă pornind de la sortarea și reprezentarea unor date
Obiective operaționale:
14
O1. Să utilizeze piesele puse la dispoziție pentru a obține un om de zăpadă
O2. Să mânuiască corect materialele puse la dispoziție
O3. Să păstreze corect poziția corpului la masa de lucru pentru o mai bună coordonare oculo-
motorie
OA. Să manifeste interes pentru activitate
Strategii didactice:
Metode și procedee: conversația, explicația,demonstrația, exercițiul
Mijloace de învățământ: puzzle, planșe, lipici
Forme de organizare: individual
Coportamente vizate:
Manifestă creativitate în diverse activități
Realizează sarcinile de lucru cu consecvență
Obiective operaționale:
O1. Să denumească materialele puse la dipoziție
O2. Să păstreze corect poziția corpului la masa de lucru pentru o mai bună coordonare oculo-
motorie
O3. Să aplice culoare cu degetul pe planșă prin presare
O4.Să păstreze ordinea și disciplina la masa de lucru
OA. Să manifeste interes pentru activitate
Strategii didactice:
Metode și procedee: conversația, explicația, observația;
Mijloace de învățământ: șablon planșă iarnă, acuarele.
15
Forme de organizare: individual
Bibliografie:
1.Curriculum pentru educație timpurie, 2019.
2.Daniela, R., Dorina, V., Iuliana, Alecsa – Proiectarea pas cu pas, Ed Diamant, Piteşti, 2010
SCENARIU DIDACTIC
Momentele Conținut Științific Strategii didactice Evaluare/
activității Metode și
Metode și Mijloace de indicatori
procedee învățământ
1. Moment Conversaţia
organizatoric Crearea condițiilor necesare bunei
desfășurări a activității
Surpriza -invitat
2. Captarea La sfârşitul Întâlnirii de dimineaţă, surpriză:
atenţiei copiii sunt anunțați că astăzi vor avea un Conversaţia „Zâna
invitat surpriză: „Zâna Iarnă”. Iarnă”
16
3. Anunţarea Explicaţia
temei şi a Se va realiza în mod direct prin
obiectivelor enunțarea verbală a obiectivelor
operaționale la nivelul de înțelegere al
copiilor.
17
La finalul activității pe centre, copiii
împreună cu educatoarea, vor analiza
fiecare centru pentru a vedea sarcinile
realizate (adaptare după ,,Turul Galeriei”).
Copiii primesc aprecieri asupra modului de
lucru, apoi vor merge la baie pentru a se
spăla pe mâini.
5. Asigurarea Conversația Observarea
retenției și Educatoarea le cere copiilor să sistematică a
transferului denumească activitățile pe care le-au comportamentelor
desfășurat și să facă aprecieri asupra copiilor
gradului de dificultate a acestora,
argumentând afirmațiile făcute.
6. Obţinerea Conversaţia Observarea
performanţei După expirarea timpului, lucrările vor sistematică a
fi analizate şi apreciate pe rând de toţi Frontal comportamentelor
copiii. copiilor
Proiect de activitate
PROPUNĂTOR: Vătui (Ilovan) Adriana Ninela
GRUPA: mică (3-4 ani)
18
TEMA ANUALĂ DE STUDIU: Când/ Cum și de ce se întâmplă?
TEMA PROIECTULUI TEMATIC: “Magia sărbătorilor de iarnă”
SUBTEMA PROIECTULUI TEMATIC:,,Hai afară la joacă!”
TEMA ACTIVITĂȚII: “Omul de zăpadă”
DOMENIUL EXPERIENȚIAL: Limbă și comunicare
CATEGORIA DE ACTIVITATE: Educarea limbajului
MIJLOC DE REALIZARE: Lectura educatoarei
FORMA DE ORGANIZARE: frontal
DURATA: 15- 20 de min.
Comportamente vizate:
Utilizează structuri orale simple
Realizează sarcinile de lucru cu consecvență
Înțeleg mesaje simple
Participă la activitățile de grup și la activitățile de joc în calitate de auditor
Obiective operaționale:
O1. Să asculte atent povestea
O2. Să răspundă corect la întrebări, pe baza poveștii
O3. Să denumească elemente din poveste
OA. Să manifeste interes pentru activitate
19
SARCINA DIDACTICĂ: Formularea unor răspunsuri adecvate întrebărilor.
Strategii didactice:
Metode și procedee: explicația, observația, conversația, exercițiul, demonstrația
Mijloace de învățământ: roata cu elemnete din poveste, povestea în format PPT
Forme de organizare: frontal
Bibliografie:
1. Curriculum pentru educația timpurie 2019.
SCENARIUL DIDACTIC
Momentele Conținut Științific Strategii didactice Evaluare/
activității Metode și
Metode și Mijloace de indicatori
procedee învățământ
1. Moment Conversaţia
organizatoric Crearea condițiilor necesare bunei
desfășurări a activității.
-ghicitoarea
2. Captarea Apelul la curiozitatea intelectuală a
atenţiei copiilor, orientarea și concentrarea Conversaţia
activității psihice cognitive se realizează
printr-o ghicitoare despre omul de zăpadă.
(anexa 3)
3. Anunţarea Explicaţia
temei şi a Se va realiza în mod direct prin
obiectivelor enunțarea verbală a obiectivelor
operaționale la nivelul de înțelegere al
copiilor.
20
Vă citesc această poveste, iar voi
trebuie să ascultaţi şi să ţine şi minte cele Conversația
citite, deoarece la sfârşit trebuie să povestiţi,
să adresaţi întrebări şi să daţi răspunsuri din
conţinutul poveştii.
21
elemente din poveste.
Proiect de activitate
PROPUNĂTOR: Vătui (Ilovan) Adriana Ninela
GRUPA: mică (3-4 ani)
22
TEMA ANUALĂ DE STUDIU: Când/ Cum și de ce se întâmplă?
TEMA SĂPTĂMÂNII: ,,Hai afară la joacă!”
TEMA ACTIVITĂȚII: „Dansul fulgilor de nea”
CATEGORIA DE ACTIVITATE: Activități și jocuri liber alese A.L.A. 2
TIPUL DE ACTIVITATE: Consolidare de priceperi și deprinderi ritmice și muzicale
MIJLOC DE REALIZARE: Euritmie „Dansul fulgilor de nea”
FORMA DE ORGANIZARE: individual, frontal
Obiective operaționale:
O1. Să respecte indicațiile educatoarei;
O2. Să danseze liber pe melodii specifice preșcolarilor;
O3. Să manifeste interes pentru activitate;
OA. Să dea dovadă de spirit de echipă și de fair- play.
Strategii didactice:
Metode și procedee: conversația, explicația, demonstrația, exercițiul;
Mijloace de învățământ: pampoane argintii, stimulente;
Forme de organizare: frontal.
Bibliografie:
23
SCENARIU DIDACTIC
Evaluare/
Strategiile
Metode și
Momentele Conţinut didactice
indicatori
activității ştiinţific Metode şi Mijloace de
procedee învățământ
Apelul la curiozitatea
intelectuală a copiilor, orientarea și -figurină om
concentrarea activității psihice explicaţia de zapada
cognitive se realizează prin
prezentarea omului de zăpadă
2. Captarea (figurină om de zapada)
atenţiei
Educatoarea: Omul de zăpadă este
alcătuit din trei bulgări mari de
zăpadă. Are un morcov în loc de nas și
ochii și gura din cărbuni de culoare
neagră.
24
4. Prezentarea
conţinutului şi Explicarea regulilor:
dirijarea Copiii vor dansa, respectând ritmul Explicaţia
învăţării cântecelului și utilizând pampoanele
-pampoane
argintii, executând cele mai „bune”
mișcări de dans, încercând să îl Demonstraţ
impresioneze pe musafir. ia
Danseză cu
dezinvoltură
Participă la
activitate
5. Obţinerea Executarea dansului
Exerciţiul
performanţei şi propriu-zis:
Aprecieri
asigurarea verbale,
feed-back-ului Copiii vor dansa după placul lor pe
aplauze
melodie. Copiii vor fi aplaudați.
Stimulente Aprecieri
În finalul activităţii copiii vor conversaţia verbale
fi apreciaţi şi felicitaţi pentru felul
în care au participat la această
6. Încheierea activitate.
activităţii Zâna Iarnă le va împărți fiecăruia
câte o surpriză dulce.
25
ANEXA 1
ANEXA 2
26
ANEXA 3
Ghicitoare
ANEXA 3
27
Ghicitoare
ANEXA 4
28
DIPLOMĂ
Felicitări pentru efortul
depus! Te-ai descurcat
de minune! Ești un copil
bun și isteț!
Îți mulțumesc
pentru ajutor,
Zâna Iarnă
29