Documente Academic
Documente Profesional
Documente Cultură
Lungu Gianina
Liceul Tehnologic Iernut
Proiect de lecţie
Data:
Clasa: a IX-a
Obiectul : Limba şi literatura română
Unitate de învăţare: Aventură. Călătorie
Subiectul lecţiei: Balta – Albă de Vasile Alecsandri
Tipul lecţiei: de însuşire de noi cunoştinţe
Durata: 50 min.
Competenţe generale:
1. Utilizarea corectă şi adecvată a limbii române în receptarea şi în producerea mesajelor în diferite situaţii de comunicare;
2. Folosirea modalităţilor de analiză tematică, structurală şi stilistică în receptarea diferitelor texte literare şi nonliterare,
3. Argumentarea în scris şi oral a unor opinii în diverse situaţii de comunicare.
Competenţe specifice:
1.3 Exprimarea orală sau în scris a propriilor reacţii si opinii privind textele receptate;
2.1 Aplicarea unor tehnici vizând înţelegerea textului literar;
2.6 Aplicarea conceptelor de specialitate în analiza şi discutarea textului literar discutat,
3.3 Argumentarea unui punct de vedere privind textul studiat.
1
Competenţe derivate:
1. prezentarea orală a subiectului operei,
2. identificarea speciei literare – povestirea în ramă,
3. evidenţierea contrastelor Orient - Occident,
4. identificarea elementelor specifice limbajului prozei narative.
Strategii didactice
a. Metode şi procedee: lectura expresivă, conversaţia euristică, problematizarea, învăţarea prin descoperire, comparaţia, explicaţia.
b. Forme de organizarea a activităţii: pe grupe şi individuală;
c. Mijloace didactice:manual, schema pe tablă, fişe de lucru , fişe cu citate.
d. Resurse: 1. Timp disponibil: 50min.
2. Capacitatea de învăţare: nivel mediu
3. Condiţii: sala de curs optim iluminată, vizibilitate şi acustică adevată activităţii didactice
e. Evaluare: orală, observarea intervenţiei şi iniţiativa elevilor, fişe de lucru, feedback, notarea.
Bibliografie:
1. Alecsandri, Vasile, Balta Albă şi alte scrieri în proză , Ed. Art, Bucureşti, 2009,
2. Pamfil, Alina, Limba şi literatură română în gimnaziu. Structuri didactice deschise, Ed.Paralela 45, 2006,
3. Ioan Cerghit, Metode de învăţământ, Polirom, Iaşi, 2006 (p.253 – 258 – Metoda proiectelor).
2
SCENARIUL DIDACTIC
Strategii didactice
Evenimentele Conţinuturi instructiv educative
Forme Resurse Resurse
instruirii C.S. Evaluare
Activitatea profesorului Activitatea elevilor de org. a materiale procedurale
învăţării
Verificarea calitativă a
1. Verificarea temei pe care elevii au avut-o de Povestirea orală a poveştii. Frontal Conversaţie 1.3 Expunere
temei rezolvat pentru acasă, profesorul euristica orala
făcând observaţii şi aprecieri după
caz, antrenând întreaga clasă în
discutarea exerciţiilor propuse.
Profesorul intervine, corectând
dacă este cazul şi adăugând noi
informaţii.
Sursele povestirii: întors recent Elevii notează în caiete. Frontal Tabla Conversaţia Expunerea
dintr-o călătorie în Occident euristică orala
scriitorul petrece o scurtă
perioadă de odihnă, în vara anului
1847, la Balta-Albă. impresiile
lăsate de acel loc devin sursă de
inspiraţie pentru povestirea Balta-
Albă.
Care este tema povestirii? Tema povestirii este călătoria. Frontal Conversaţia 2.2 Observarea
Caietele euristică sistematica
Vasile Alecsandri foloseşte Deoarece un călător străin poate să
motivul călătorului străin. de ce facă anumite diferenţe şi asemănări.
Conducerea credeţi că a ales ca povestirea să
învăţării fie spusă de un călător străin şi nu
unul român?
Contrasurile originale sunt mai
evidente pentru ochiul unui străin.
4
Acesta permite o percepţie critică
şi satirică a propriei lumi.
Ca specie literară Balta Albă este Fiind o operă epică limitată la un Frontal Conversaţia 2.6 Observarea
o pevestire. Ce este povestire? singur fapt epic: călătoria la Balta de verificare sistematică.
Albă, de întindere mică, desfăşurată se solicită
într-o perioadă de timp scurtă: 24 der răspunsuri
ceasuri, având personaje puţine, iar elevilor
interesul cititorului concentrându-se
asupra situaţiei narate, Balta Albă
este o povestire.
Care sunt elementele specifice Elevii completează fişa de lucru, În grup Fişe de Dezbaterea
povestirii în ramă din text? fiind îndrumaţi de profesor. lucru 2.6 Observarea
Fişă de lucru Anexa 4 1.3 sistematică.
Să vedem în continuare care sunt Elevii urmăresc contrastele pe Frontal Fişe cu Lectura
contrastele ce produc ineditul şi fragmentele scoase din text. citate expresivă
comicul din text.
Anexa 5
Conducerea
învăţării În final în urma acestor contraste,
tânărul francez rămâne cu
imaginea unei ţări a contrastelor,
nelămurit „dacă Valahia este o
parte a lumii civilizate sau de este
o provinţie sălbatică.”
Frontal Dezbaterea 2.6
Ce modalităţi de narare sunt Chestionarea
prezente în text?
5
Ce anume creează oralitatea Relatarea într-un ritm alert,
textului? reprezentarea, povestirea.
Tema:
Scrie un eseu de o pagină în Elevii notează tema în caiete. Individual Caietele Exercitii 3.3 Observarea
Asigurarea care să evidenţieză relaţia de formulare a sistematica
transferului dintre civilizaţie şi sălbăticie în propriilor opinii
Valahia sec. XIX-lea.
6
Anexa 3 RAMA POVESTIRII
7
Anexa 1 Fişă de lucru
Cine este personajul principal al povestirii?
CĂLĂTORIE
mijloc
vaporul durata 24 de ceasuri
motivaţia
impresii
în ce scop
motivul străinului
imaginea unei
spiritul de aventură
ţări a
dorinţa de cunoaştere
contraselor
curiozitatea
de a – şi satisface
specicul secolului al
curiozitatea
XIX-lea este nelămurit „dacă Valahia este o parte a lumii
călătoria ca iniţiere civilizate sau de este o provinţie sălbatică”
Ce întreprinde acesta? .
unde când
durata
mijloc
în ce scop impresii
9
Anexa 2 Orient şi Occident
ORIENT OCCIDENT
ROMÂNIA
RĂSĂRIT APUS
TRADIŢIONALISM MODERNISM
CONTRASTE
10
Anexa 4 Elemente specifice povestirii în ramă
FORMULE SPECIFICE
INIŢIALE FINALE
11
Anexa 4 Elemente specifice povestirii în ramă
Anexa 5 CONTRASTELE
12
APARENŢĂ
ESENŢĂ
Naratorul francez îşi imagina Valahia „ca un soi de pustiu vânturat de cârduri “în loc de duşmani, mă trezii faţă-n faţă cu consulul francez din Brăila, care,
de fiare sălbatice şi de oameni pribegi ca în sânul Africii.... “Speram să intru cunoscându-mă de compatriot, mă pofti la dânsul acasă.”
într-o viaţă nouă şi plină de întâmplări originale. Mă pregăteam a-mi apăra
zilele împotriva fiarelor primejdioase şi a cetelor de hoţi ce gândeam că aş
întâlni în calea mea. Îmi încărcai deci pistoalele şi sării din corabie pe pământ,
cu gând de a răsturna jos pe cel întâi valah ce s-ar înainta spre mine...”
Balta Albă şi-o închipuia ca fiind asemene minune,” “izvor de tămăduire
o” În schim găsi “şesuri goale!... malurile unei bălţi late, care sticlea ca o tabla de
orbii câştigau vederile, surzii auzul, ologii picioarele, bătrânii puterile!” argint la razele lunii”
“Trăsura, malpost sau diligenţă,” aşteptată de narator. Se dovedeşte a fi “o cutioară plină de fân, pe patru roţi de lemn cu spiţele
stricate.”
”Patru cai mici, numai oasele şi pielea, pe care erau săpate urme adânci de bici,
şi un om sălbatic, bărbos, zdrenţăros şi înarmat cu un harapnic lung de un
stânjen!... Acesta era echipajul meu!”
Speranţele naratorului de “a scăpa de salturile mortale ale căruţei; sperarea de Ajunge în schimb “într-un sat alcătuit de bordeie coperite cu stuh şi coronate
a mânca un biftec la tractir şi mai ales dulcea sperare de a mă odihni o noapte de cuiburi de cocostârci.... Forma bizară a acelor locuinţe, printre care se înălţa
întreagă pe un pat elastic ş.c.l” o mulţime de cumpene de fântâni, ca nişte gâturi de cocoare uriaşe; urletul
câinilor ce alergau pe sub garduri; ciocănitul berzelor care-şi dau capul pe
spate la razele lunii şi, într-un cuvânt, amestecul acela de umbră şi de lumină,
care da lucrurilor o privire fantastică, mă făcură să mă cred în altă lume....
“am intrat înlăuntrul casei străjerului. Uşa fiind prea jos şi fruntea mea prea
sus, amândouă s-au ciocnit ca două bile pe un biliard, făcând un carambol,
care, prin efectul său retrograd, m-a trimis să cad în ogradă, cu zece pasuri în
urmă....”
“Îmi sfărâmasem toate ciolanele din trup, căci patul era de lemn, fără aşternut,
fără perne, fără nimic!”
Valahia o vedea ca “o ţară pustie” Se dovedeşte a fi “o societate de zece mii de suflete adunate la nişte băi,
aproape de Brăila”
Balta Albă scotea în evidenţă, iniţia, partea “sălbatică a Valahiei, pentru că Însă era “un târg, în sfârşit, cu totul necunoscut Europei, dar în care civilizaţia
numai într-o ţară sălbatică puteam vedea acel amestec nevinovat de sexuri.” ei este reprezentată prin magaziile de scânduri a două marşande de mode! Iată
o lume ce în ochii d-tale pare a fi sălbatică, dar care are soiul ei de civilizaţie
deosebită. Aici ne găsim în împărăţia contrastelor celor mai originale; aici
luxul şi sărăcia, durerea şi veselia, ideile noi şi ideile vechi, costumele Europei
şi costumele româneşti, toate sunt unite la un loc, sunt mestecate la un loc şi
produc un efect neînchipuit atât ochilor, cât şi minţii; aici...”
13
Anexa 6 Realizarea feedbackului
Scrie în spaţiul punctat din dreptul fiecărei cifre, litera/literele corespunzătoare unui răspuns corect şi complet:
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
14