Documente Academic
Documente Profesional
Documente Cultură
Exemplu Bilanț de Materiale
Exemplu Bilanț de Materiale
LI = LRP + P1
0.05
7500 = LRP + * 7500
100
LRP = 7496.25 kg
LRP LF
Filtrare
laptelui
P2
LRP = LF + P2
0.05
7496.25 = LF + * 7496.25
100
7496.25 = LF + 3.75
LF = 7496.25 – 3.75
LF = 7492.50 kg
LF LR
Răcirea
laptelui
P3
LF = LR +P3
0.05
7492.50 = LR + * 7492.50
100
7492.50 = LR + 3.750
LR = 7492.50 – 3.75
LR = 7488.75 kg
LR Curăţirea LC
laptelui
P4
0.25
7488.75 = LC + * 7488.75
100
7488.75 = LC + 18.72
LC = 7488.75 – 18.72
LC = 7470.02 kg
LC Normalizarea LN
laptelui S
P5
Bilanţul total de materiale se calculează cu ecuaţia:
LC = LN + S + P5 * LC
GLC * LC = GLN * LN + GS * S + P5 * GLC * LC
0.25
7470.02 = LN + S + * 7470.02
100
4 .1 2.8 25 0.25 4.1
* 7470.02 = * LN + *S+ * * 7470.02 / *100
100 100 100 100 100
- 186750.50 = - 25 * LN – 25 * S – 466.75
30627.08 = 2.8 * LN + 0.25 * S + 76.57
- 155733.24 = - 27.8 * LN
155733.24
LN =
27.8
LN = 5601.91 kg
LN LO
Omogenizarea
laptelui
P6
LN = LO + P6
0.6
5601.91 = LO + * 5601.91
100
5601.91 = LO + 33.61
LO = 5601.91 – 33.61
LO = 5568.30 kg
LO Pasteurizarea LP
laptelui
P7
1.5
5568.30 = LP + * 5568.30
100
5568.30 = LP + 83.52
LP = 5568.30 – 83.52
LP = 5484.78 kg
LP Răcirea LRC
laptelui
P8
LP = LRC + P8
0.05
5484.78 = LRC + * 5484.78
100
2 0.1 2
LRC + * LRC = LÎN + * (LRC + * LRC)
100 100 100
2 0.1 2
5482.04 + * 5482.04 = LÎN + * (5482.04 + * 5482.04)
100 100 100
0.1
5482.04 + 109.64 = LÎN + * 5591.68
100
LÎN = 5586.09 kg
2
C= * 5482.04
100
C = 109.64 kg
LÎN Termostatarea IT
iaurtului
P10
Bilanţul total de materiale se calculează cu ecuaţia:
LÎN = IT + P10
0.1
5586.09 = IT + * 5586.09
100
5586.09 = IT + 5.59
IT = 5586.09 – 5.59
IT = 5580.50 kg
IT IR
Răcirea
iaurtului
P11
Bilanţul total de materiale se calculează cu ecuaţia:
IT = IR + P11
0.05
5580.50 = IR + * 5580.50
100
5580.50 = IR + 2.79
IR = 5580.50 – 2.79
IR = 5577.71 kg
IR Ambalarea IA
iaurtului
P12
0.05
5577.71 = IA + * 5577.71
100
5577.71 = IA + 27.89
IA = 5577.71 – 27.89
IA = 5549.82 kg
IA Depozitarea ID
iaurtului
P13
IA = ID + P13
0.05
5549.82 = ID + * 5549.82
100
5549.82 = ID + 2.77
ID = 5549.82 – 2.77
ID = 5547.05 kg