Documente Academic
Documente Profesional
Documente Cultură
IMPOZITUL PE SALARIU
De citit din Codul Fiscal: Legea 227/2015, Titlul IV, Capitolul III, Art. 76-82
https://static.anaf.ro/static/10/Anaf/legislatie/Cod_fiscal_norme_11022020.htm#A291
Formule de calcul:
Notații:
Sbază – salariul de bază (de încadrare)
Sbrut – salariul brut
Snet – salariul net
Vnet – venitul net din salarii
Vi – venit impozabil (bază de calcul)
I – impozit
CO – contribuţii obligatorii
CAS – contribuţia la Asigurările Sociale
CASS – contribuţia la Asigurările Sociale de Sănătate
DP – deduceri personale
CF – contribuţii facultative
CS – cotizaţia la sindicat
CPF – contribuţia la pensia facultativă
SP – sporuri
SPv – spor de vechime
SPn – spor de noapte
SPf – spor de fidelitate
RP – rest de plată
Sistemul deducerilor personale
(Sursa: Codul Fiscal, Legea 227/2015, Cap. III, Art. 77)
Persoanele fizice prevăzute la art. 59 alin. (1) lit. a) și alin. (2) au dreptul la deducerea din
venitul net lunar din salarii a unei sume sub formă de deducere personală, acordată pentru
fiecare lună a perioadei impozabile numai pentru veniturile din salarii la locul unde se află
funcția de bază.
Exemplu de intepretare a primei linii din tabel (marcată cu verde):
Deducerea personală pentru persoanele fizice care au un venit lunar brut de la 1 la 1950 lei
inclusiv, se acordă astfel:
- pentru contribuabilii care nu au persoane în întreținere: 510 lei
- pentru contribuabilii care au o persoană în întreținere: 670 lei
- pentru contribuabilii care au două persoane în întreținere: 830 lei
- pentru contribuabilii care au trei sau patru persoane în întreținere: 990 lei
- pentru contribuabilii care au mai mult de 4 persoane în întreținere: 1310 lei.
Pentru contribuabilii care realizează venituri brute lunare din salarii cuprinse între 1 leu și 3600
lei inclusiv, deducerile personale se stabilesc potrivit tabelului de mai sus, însă pentru
contribuabilii care realizează venituri brute lunare din salarii de peste 3600 lei nu se acordă
deducerea personală.
În cazul în care o persoană este întreținută de mai mulți contribuabili, deducerea personală se
atribuie unui singur contribuabil, conform înțelegerii între părți.
Pentru copiii minori ai contribuabililor, deducerea personală se atribuie fiecărui contribuabil în
întreținerea căruia se află aceștia. Copiii minori, în vârstă de până la 18 ani împliniți, ai
contribuabilului, sunt considerați întreținuți.
Deducerea personală se acordă pentru persoanele aflate în întreținerea contribuabilului, pentru
acea perioadă impozabilă din anul fiscal în care acestea au fost întreținute. Perioada se
rotunjește la luni întregi în favoarea contribuabilului.
Excepții:
Nu sunt considerate persoane aflate în întreținere persoanele fizice care dețin terenuri agricole
și silvice în suprafață de peste 10000 m2 în zonele colinare și de șes și de peste 20000 m2 în
zonele montane.
Funcția de bază: salariu de bază 2700 lei, spor de vechime de 25%, spor de noapte 30%. I se reține cotizația la sindicat de 100 lei și o rată pentru
achiziționarea unui laptop de 150 lei.
La al doilea loc de muncă: salariul de bază 2080 lei și un spor de fidelitate de 15%. Contribuabilul are 4 persoane în întreținere.
Determinați:
a) salariul net și impozitul la fiecare loc de muncă.
b) restul de plată.
Formule funcția de bază Calcule funcția de bază Formule al doilea loc de muncă Calcule al doilea loc de muncă
Sbrut = Sbază + SP Sbrut = 2700+1485 = 4185 lei Sbrut = Sbază + SP Sbrut = 2080+312 = 2392 lei
SP = SPv + SPn SP = 675+810 = 1485 lei SPf = 15%*Sbază = 15%*2080 = 312 lei
SPv = 25% * Sbază = 25%*2700 = 675 lei
SPn = 30% * Sbază = 30%*2700 = 810 lei
Vnet = Sbrut – CO Vnet = 4185-1465 = 2720 lei Vnet = Sbrut – CO Vnet = 2392-837 = 1555 lei
CO = CAS + CASS CO = 1046+419 = 1465 lei CO = CAS + CASS CO = 598+239 = 837 lei
CAS = 25% * Sbrut CAS = 25%*4185 = 1046 lei CAS = 25% * Sbrut CAS = 25%*2392 = 598 lei
CASS = 10% * Sbrut CASS = 10%*4185 = 419 lei CASS = 10% * Sbrut CASS = 10%*2392 = 239 lei
Vi = Vnet – DP – CF Vi = 2720-0-100 = 2620 lei Vi = Vnet Vi = Vnet = 1555 lei
CF = CS + CPF DP = 0 lei pentru că Sbrut > 3600 lei Nu sunt DP sau CF pentru că este
CF = 100+0 = 100 lei al doilea loc de muncă.
I = 10% * Vi I = 10%*Vi = 10%*2620 = 262 lei I = 10% * Vi I = 10%*Vi = 10%*1555 = 156 lei
Snet = Sbrut – CO – CF – I Snet = 4185-1465-100-262 = 2358 lei Snet = Sbrut – CO – I Snet = 2392-837-156 = 1399 lei
RP = Snet – Avans – Rate RP = 2358-0-150 = 2208 lei RP = Snet – Avans – Rate RP = 1399-0-0 = 1399 lei
*Toate valorile cu virgulă se aproximează în sus sau în jos, după caz, cu o unitate.
3. Un angajat realizează la al doilea loc de muncă un salariu net de 2500 lei. Cât este salariul brut?