Sunteți pe pagina 1din 12

PROIECT DIDACTIC

Data: 18.02.2015
Grădinița cu Program Prelungit Nr. 2, Arad
Grupa Mică B „Albinuțele”
Educatoare:
Tema: „Când/cum și de ce se întâmplă?”
Subtema: „Pentru mine, vitamine! – fructe exotice”
Tema zilei: „Coșul cu vitamine” (DȘ + DEC)
Scenariu didactic

Activități de dezvoltare personală (ADP)

Activitatea debutează cu întâlnirea de dimineață prin intermediul salutului. Copiii sunt salutați de către educatoare cu ajutorul versurilor:
„Dimineața a sosit
La grădiniță am venit.
În semicerc ne adunăm
Pe covor ne așezăm,
Cu toții să ne salutăm:
-Bună dimineața, dragi pitici,
Mă bucur că sunteți aici.
A-nceput o nouă zi,
Bună dimineața, copii!”
Copiii răspund salutului apoi intonează cântecul „Bună dimineața” împreună cu educatoarea.
Fiecare copil spune cum se numește, astfel se face prezența copiilor.
Voi descoperi împreună cu copiii anotimpul, ziua și starea vremii din ziua respectivă pentru acompleta calendarul naturii cu imaginile corespunzătoare.

Tranziții: Mâinile sus, mâinile jos


Stânga, dreapta dansăm frumos
Batem din palme, ne răsucim
Dăm din cap și ne oprim!

1
Activităti liber alese

ALA 1 : Arii de stimulare

Sectorul I: Construcții
Subiectul activității: ‚‚Coșulețe pentru fructe’’
Mijloc de realizare: joc de construcţie
Obiective operaționale: -să constuiască coșulețe pentru fructe, folosindu-se de piesele puse la dispoziţie;
-să participe activ la joc;
Material didactic: piese lego;
Metode și procedee: explicatia, conversaţia, exerciţiul;
Desfășurarea activității: Copiii construiesc cu ajutorul pieselor lego, coșulețe pentru fructe.
Evaluarea activității: Realizarea creativă a cosulețelor pentru fructe.

Sectorul II: Bibliotecă


Subiectul activității: ‚‚Ghicitori despre fructe exotice’’
Mijloc de realizare: convorbire
Obiective operaționale: - să asculte cu atenţie ghicitoarea;
-să redea răspunsul corect la ghicitoare, demonstrând întelegerea ei;
Material didactic: -
Metode și procedee: explicaţia, conversaţia
Desfășurarea activității: Copiii audiază cu atenţie ghicitorile rostite de educatoare, iar apoi, câte un copil va rosti raspunsul. În cazul în care răspunsul este
greşit, educatoare reciteşte ghicitoarea.
Evaluarea activității: Se fac aprecieri referitoare la corectitudinea modului de îndeplinire a sarcinii.

Tranziții: Bat din palme clap, clap, clap


Din picioare trap, trap, trap
Ne-nvârtim, ne răsucim
Spre scăunele să pornim!

2
Activități pe domenii experiențiale I (ADE)

Domeniul experiențial: Știință


Categoria de activitate: Activitate matematică
Subiectul activității: „Numărul și cifra 1”
Mijloc de realizare: exercițiu cu material individual
Obiective de referință:
-să-și îmbogățească experiența senzorială, ca bază a cunoștințelor matematice referitoare la recunoașterea, denumirea obiectelor, cantitatea lor,
clasificarea, constituirea de grupuri/mulțimi, pe baza unor însușiri comune (formă, mărime, culoare luate în considerare separat sau mai multe simultan;
Obiective operaționale:
O1-să numere conştient (prin gest de încercuire), mulţimea formata;
O2-să raporteze numărul la cantitate şi invers, verbalizând corect acţiunea efectuată;
O3-să hașureze tot atâtea banane câte arată cifra;
Mijloace de învățământ: jetoane cu fructe exotice: banane, portocale, mandarine, kiwi, lămâi
Metode și procedee: conversaţia, observaţia, explicaţia, demonstraţia, exerciţiul, jocul, surpriza, munca individuală.
Bibliografie:
MECT, „Curriculum pentru învățământul preșcolar”, Editura Didactica Publishing House, București, 2009
Dumitrana M., „Activitățile matematice în grădiniță - Ghid practic, însoțit de 105 sugestii de activități”, Editura Compania, București, 2002
Bejan N., „Poezii – Numărători”, Editura Didactica Publishing House, București, 2010

3
Obiective Activități de Strategii didactice
operaționale învățare Conținuturi esențiale Metode și Mijloace de Evaluare
procedee învățământ
-exerciții de Introducerea în activitate se realizează printr-o scurtă povestioară: -conversația -jetoane cu
povestire „Dimineață, în drum spre grădiniță m-am întâlnit cu un copac care mi- fructe exotice
a dat un coș cu fructe, special pentru voi. Cu câte coșuri am venit la
grădiniță?” („...unul.”)

Intuirea materialului -exercițiul


„Ce fructe recunoașteți din acest coș?”

-exercitii de Anunțarea temei și a obiectivelor -explicația -receptarea


însuşire a „Astăzi vom învăța numărul și cifra 1.” -conversația mesajului
unui mesaj „Unu este un cârlig, transmis
Cu nas îngheţat de frig.
Unu-i soarele pe cer,
Una-i luna cu mister.”

O1-să numere -exerciții de Desfășurarea propriu-zisă a jocului -exercițiul -numărarea


conştient (prin numărare Prezint copiilor cifra 1. mulțimii
gest de Cer preșcolarilor să formeze grupe de fructe cu un singur element, apoi formate
încercuire), numărăm prin gest de încercuire mulțimea formată.
mulţimea
formata;
O2-să raporteze -exerciții de Cer copiilor să așeze la panou atâtea fructe de câte ori bat eu din -exercițiul -panou, -raportarea
numărul la raportare a palme. jetoane cu corectă a
cantitate şi numărului la fructe exotice numărului la
invers, cantitate cantitate
verbalizând
corect acţiunea
efectuată;

O3-să hașureze Evaluarea activității -exercițiul -fișă de lucru, -hașurarea


tot atâtea banane Copiii primesc o fișă în care este desenat un coș cu mai multe banane, creioane bananelor câte
câte arată cifra; iar ei trebuie să hașureze atâtea banane câte arată cifra. colorate arată cifra

4
-exerciții de Încheierea activității -conversația -receptarea
însușire a Voi face aprecieri asupra desfăşurării activităţii,a rezultatelor şi modul mesajului
unui mesaj de comportare al copiilor. transmis

Tranziție:Unu, doi, unu, doi,


Câte doi în pas vioi.
Braţele le ridicăm,
Mâinile le fluturăm.
Stânga, dreapta, unu, doi,
Faceţi şi voi ca şi noi.

5
Activități pe domenii experiențiale II (ADE)

Domeniul experiențial: Estetic și creativ


Categoria de activitate: Activitate muzicală
Subiectul activității: „Cântecul fructelor”
Mijloc de realizare: joc muzical
Obiective de referință:
-să intoneze cântece pentru copii;
-să acompanieze ritmic cântecele;
Obiective operaționale:
O1- să execute corect exerciţiile de respiraţie, ritmice şi melodice;
O2- să audieze cu atenţie „Cântecul fructelor”;
O3- să interpreteze corect linia melodică şi textul cântecului;
O4- să intoneze cântecul atât pe grupe, cât şi individual;
Mijloace de învățământ:
Metode și procedee:
Bibliografie:
MECT, „Curriculum pentru învățământul preșcolar”, Editura Didactica Publishing House, București, 2009
www.youtube.com

6
Obiective Activități de Strategii didactice
operaționale învățare Conținuturi esențiale Metode și Mijloace de Evaluare
procedee învățământ
-exerciţii de Introducerea în activitate se va realiza printr-o scurtă conversație despre -conversația -coș cu fructe
dialog provocat fructele exotice. exotice

-exercitii de Anunţarea temei şi a obiectivelor -explicaţia -receptarea


receptare a unui „Astăzi o să învăţăm un cântec foarte frumos, care se numește „Cântecul mesajului
mesaj fructelor”. transmis

-exerciţii de Familiarizarea copiilor cu conţinutul cântecului -explicaţia -urmărirea cu


familiarizare a Le explic copiilor despre ce este vorba în conţinutul cântecului și explic cuvintele atenţie a
copiilor cu necunoscute, dacă există. explicaţiilor şi
conţinutul „În acest cântec este vorba despre niște fructe care sunt supărate. Banana este reţinerea
cântecului cătrănită, adică tristă din cauză ca este prea galbenă, prea coaptă și crede că are o ideilor
boală pe nume hepatită. Portocala stă deoparte, dar ea deja se vede oranjadă, principale
adică suc de portocale. Dar eu cum sunt copil cuminte și îmi plac fructele, pentru
a nu mai sta supărate, le-am mâncat pe toate.”

O1- să execute -exerciţii de Exerciţii de omogenizare a vocilor -exerciţiul -executarea


corect omogenizare a Pentru a putea cânta cât mai frumos, trebuie să ne încălzim vocile: corectă a
exerciţiile de vocilor -exerciţii de respiraţie: mirosim portocala, expirăm aerul exerciţiilor de
respiraţie, -exerciţii ritmice: se vor executa prin bătăi din palme omogenizare a
ritmice şi -exerciţii melodice: scurte fragmente muzicale din cântecul care urmează să fie vocilor
melodice; învăţat. Exerciţiile se reiau cu: „la, la, la”

O2- să audieze -exerciţii de Interpretarea model a cântecului -audiţia -audierea cu


cu atenţie audiere a unui Banana e cătrănită Portocala serioasă atenţie a
„Cântecul cântec Fiindcă are hepatită Și-ar dori să stea retrasă cântecului
fructelor”; Așa crede și-i mirată Dar cum șade la grămadă
Că s-a-ngălbenit deodată. Se și vede oranjadă.
Eu, cum sunt copil cuminte,
Ca să fie mulțumite,
Să se simtă respectate
Le-am păpat încet, pe toate.

7
O3- să -exerciţii de Învăţarea cântecului de către copii -exerciţiul corectitudinea
interpreteze interpretare a Învăţarea propriu zisă a cântecului se realizează pe fragmente. interpretării
corect linia cântecului Intonez primul fragment muzical, după care reiau fragmentul de doua trei ori cu cântecului
melodică şi copiii. În continuare intonez al doilea fragment muzical şi îl reiau cu copiii de
textul două, trei ori. Leg cele doua fragmente muzicale, şi le interpretez cu copiii de
cântecului; câteva ori. La fel procedez cu toate fragmentele muzicale din cântec.
După ce am învăţat tot cântecul, îl repet cu preşcolarii de două, trei ori.
O4- să intoneze -exerciţii de Organizez un concurs „Cine cântă mai frumos”. Cântecul se interpretează pe -exerciţiul corectitudinea
cântecul atât pe intonare a grupe de câțiva copii. intonării
grupe, cât şi cântecului cântecului
individual;

-exerciţii de Încheierea activităţii -conversația -receptarea


receptare a unui La finalul activităţii fac aprecieri verbale cu privire la modul de comportare şi mesajului
mesaj participare al copiilor pe parcursul întregii activităţi. transmis

Tranziții: Euritmie – Dansul fructelor exotice


.

8
ALA 2: Joc de atenție

Subiectul activității: „Coșul cu fructe”


Mijloc de realizare: joc de atenție
Metode și procedee: explicația, exercițiul
Obiective operaționale: -să participe cu interes la acivitate respectând regulile jocului.
Desfășurarea activității: Copiii sunt așezați în semicerc pe scăunele. Înainte de a începe jocul, educatoarea îi previne pe copii că va rosti numele unor fructe,
însă de se va întâmpla să „greșească”, să rostească și alte cuvinte străine, copiii să-i dea de știre la momentul cuvenit, bătând din picioare.
Educatoarea: „Hai, copii,veniți cu mine!
Vitamine pentru mine.
Fructele ne-așteaptă toate
Sa mâncăm pe săturate:
Banane, portocale, kiwi,
Bluze.”
Copiii bat din palme.
Educatoarea: „Ce-i copii? Ce-ați auzit?
De ce bateți? Am greșit!?”
Copiii: „Da! Bluzele nu sunt fructe!”
Educatoarea: „Dar ce sunt bluzele?”
Copiii: „Obiecte de îmbrăcăminte.”
Alte cuvinte străine: castraveți, câini, creioane, frunze, etc.
Jocul continuă atâta timp cât copiii vor dori să se joace.
Bibliografie: Dumitru A., Dumitru V., „Activități transdisciplinare pentru grădiniță și ciclul primar-jocuri didactice”, Editura Paralela 45, Pitești, 2009

9
Numărul și cifra 1

10
Hașurea ză tot atâtea banane câte arată cifra.

Nume: Data:

11
Cântecul fructelor
Căpșunica-i supărată
Că i-a mai ieșit o pată
Și pentru că i-e rușine Para stă în coșulet
Ea s-a înroșit mai bine. Și-are chipul nătăfleț.
Nimeni nu o bagă-n seamă
O cireașă dolofană Fiindca are multa zeamă.
Smiorcăie lâng-o banană
Că un graur fără haz Mărul s-a-nroșit și el
A pișcat-o de obraz. Și se crede voinicel.
Stă deasupra tuturor
Și banana-i cătrănită Ca un rege al fructelor.
Fiindcă are hepatită
Așa crede și-i mirată Eu, cum sunt copil cuminte,
Că s-a-ngălbenit deodată. Ca să fie mulțumite,
Să se simtă respectate
Portocala serioasă Le-am păpat încet, pe toate.
Și-ar dori să stea retrasă
Dar cum șade la gramadă
Se și vede oranjadă.

12

S-ar putea să vă placă și