Sunteți pe pagina 1din 4

PROIECT DIDACTIC

Profesor: Cornelia Munteanu


Clasa: a VII-a
Disciplina: Limba şi literatura română
Tipul lecţiei: lecţie-atelier (de exersare a competenţelor de lectură, de scriere, de comunicare
orală, în baza textului şi detaşat de text)
Tema lecţiei: Câmpul derivativ al cuvântului NUME
Timp: 45 min.

Competenţe specifice: 4, 6, 9

Subcompetenţe:
4.1. Utilizarea dicţionarului în stabilirea sensurilor cuvintelor necunoscute şi a nuanţelor de sens
ale cuvintelor.
6.1. Relevarea elementelor fonetice, a expresiilor şi cuvintelor noi, a elementelor gramaticale, a
normei semantice în textul studiat.
9.1. Aplicarea terminologiei lingvistice şi literare studiate în procesul de analiză a textului.

Obiective operaţionale:
O1 – să comenteze afirmaţii;
O2 – să prezinte informaţii despre propriul nume;
O3 – să asocieze nume de personalităţi cu realităţile pe care le reprezintă;
O4 – să explice sensurile cuvintelor din câmpul derivativ dat;
O5 – să includă cuvintele din câmpul derivativ dat în contexte proprii;
O6 – să redacteze un text de exprimare a opiniei personale în raport cu anumite idei din textul
oferit.

Strategii didactice:
forme: frontală, individuală, în perechi, în grup;
metode: lectura, conversația, exerciţiul, comentariul, problematizarea;
tehnici: pixuri în pahar; reprezentarea grafică/ harta conceptuală, asociaţiile, trierea, schema,
tabelul, eseul de 3 min.

Mijloace: TIC; DEX-ul; Limba şi literatura română, manual pentru clasa a VII-a (T. Cartaleanu, M.
Ciobanu, O. Cosovan)
DEMERSUL DIDACTIC EXPLICIT

SC Etapele cadrului Activitatea specifică Strategii Timp


O/O Activitatea elevilor didactice
profesorului
Evocare:
Se oferă afirmaţia: Mai întâi Elevii se pronunţă. Frontal: 3 min
lucrezi tu pentru nume, apoi Conversaţia.
numele lucrează pentru tine. Pixuri în pahar
Se solicită comentariul oral.
Se va concluziona cu maxima Îşi notează în caiete Notele
latină: Nomen est omen.
Reactualizarea ideilor-ancoră:
Solicită informaţiile pregătite Îşi citesc informaţiile (2-3 elevi). Frontal: 5 min.
O1 despre numele propriu. Prezentarea

Propune să se asocieze nume T. Vladimirescu – sec. 19 În grup: 7 min


de personalităţi istorice cu:  Craiova, Târgovişte, Bucureşti; Asociaţii
 o epocă;  Talent, inteligenţă,
 o localitate; comerciant abil
 o trăsătură de caracter. G. Washington – sec. 19
 Filadelfia, New York
 Orator, aristocrat
N. Bonaparte – sec. 18-19
 Waterloo, Paris
 Ambiţie, tenacitate
D. Cantemir – sec. 17-18
 Constantinopol, Soroca,
Stănileşti
 Cărturărie, cultură,
enciclopedism
M. Sturza – sec. 19 (perioada
paşoptistă)
 Iaşi, Paris (sf. vieţii), Baden
Baden (cavoul familei)
 Cultură, abilitate politică
M. Viteazul – sec. 16;
 Călugăreni
 Vitejie, patriotism
Realizarea sensului
Enunţarea obiectivelor/ Elevii îşi notează tema orei: Notele 1 min.
a subiectului lecţiei Câmpul derivativ al cuvîntului
Anunță tema și obiectivele. NUME

Dirijarea învăţării
1.Se examinează schema Cercetează schema. Frontal: 3 min.
câmpului derivativ (p. 122) Cercetare

2.Propune să fie explicate Grupul I explică sensul cuvîntului În grup: 2 min.


sensurile PRENUME DEX-ul +
Grupul II: 3
PRONUME
Grupul III:
SUPRANUME
Grupul IV:
RENUME .
Grupul V:
DENUMIRE
Grupul VI: NUME

3. Solicită efectuarea Elevii rezolvă exerciţiul oral, Frontal: 2 min


exerciţiului care vizează respectând modelul. Exerciţiul
raportul NUME –
SUPRANUME (nr. 9, p. 123)

4. Solicită încadrarea în Construiesc enunţuri şi le prezintă GPP 1+2


enunţuri proprii a cuvintelor min
oferite.

5. Rubrica Nume cu renume. Mihai Eminescu – poezie, natură, În grup: 1 min


Solicită asocierea numelor cu iubire, istorie Trierea +7 min
renume în diverse domenii cu Supranume: Luceafărul poeziei Harta
anumite cuvinte din lista româneşti; poetul-nepereche. conceptuală
oferită. Gr. Vieru – mamă, patrie, limbă,
adevăr
Supranume: poetul-suflet al
Basarabiei
Eugen Doga – muzică, armonie,
orchestră
Supranume: cel mai mare
compozitor român în viaţă;
autorul celui mai bun vals al
secolului trecut.
Emil Loteanu – Lăutarii,
cinematografie, poezie
Supranume: poetul luminii în
cinematografie
Alexandru Bernardazzi –
arhitectură, capelă, primărie
Supranume: arhitectul care a
schimbat faţa Chişinăului.
Dante Alighieri – Divina comedie,
Purgatoriu, Renaştere
Supranume: părintele limbii şi
Renaşterii italiene
Lilia Filip – fizică, poezie, şcoală
Supranume: fondatorul şi
mentorul Liceul „Dante Alighieri”
6. Moment muzical Coristele clasei vor interpreta 2 min.
câteva strofe din imnul liceului.
7. Propune să se citească Un elev lecturează textul. Interpretare 2 min.
textul Unul şi şapte, de G. muzicală pe viu
Rodari (p. 122) Lectura cu voce.
Reflecţie
Feed-back
1. Solicită să se răspundă în Scriu şi îşi citesc răspunsurile. 1 De ce? 3 min.
scris la întrebarea De ce? +3
Pornind de la enunţurile min.
evidenţiate în text.
2. Concluzionează: de la 1 min.
Nomen est omen la Omul
Om să fie. Important ca
esenţa umană să fie
definitorie în laboratorul
în care ne facem Numele.

Extensie
Asigurarea transferului: Elevii notează. Notele 1 min
Actualizarea pronumelui

S-ar putea să vă placă și