Sunteți pe pagina 1din 3

PROIECT DIDACTIC

INSTITUŢIA DE ÎNVĂŢĂMÂNT: Liceul ***


DATA:
CLASA: a IX-a
DISCIPLINA: Limba şi literatura română
UNITATEA DE ÎNVĂŢARE: Confruntări etice și civice
SUBIECTUL LECŢIEI: Romanul „Mara” de Ioan Slavici (Piedici în calea iubirii)
TIPUL LECŢIEI: de comunicare de noi cunoștințe

COMPETENȚE GENERALE:
- utilizarea corectă şi adecvată a limbii române în receptarea şi în producerea mesajelor în
diferite situaţii de comunicare;
-folosirea modalităţilor de analiză tematică, structurală şi stilistică în receptarea
diferitelor texte literare şi nonliterare;
-argumentarea în scris şi oral a unor opinii în diverse situaţii de comunicare.

COMPETENȚE SPECIFICE:
- exprimarea orală sau scrisă a propriilor reacţii şi opinii privind textele receptate;
- utilizarea adecvată a achiziţiilor lingvistice în receptarea diverselor texte;
- identificarea elementelor specifice din structura unor texte studiate;
- utilizarea corectă şi adecvată a formelor exprimării orale şi scrise în diverse situaţii;
- identificarea temei textelor propuse pentru studiu;
- compararea ideilor şi atitudinilor diferite în dezvoltarea aceleiaşi teme literare;
- identificarea elementelor dintr-un text care confirmă sau infirmă o opinie privitoare la textul
respectiv.
OBIECTIVE OPERAŢIONALE
La sfârșitul lecției elevii vor fi capabili:
O1 Să perceapă „Mara” ca un text unitar, care poate fi rezumat și a cărui structură este
specifică speciei;
O2 Să descopere teme, viziune, tipologii în romanul citit;
O3 Să aplice anumite concepte operaționale învățate în gimnaziu pentru caracterizarea de
personaj ;
O4 Să distingă particularități stilistice si de compoziție ale textului ;
O5 Să-și manifeste gândirea critică în raport cu tema capitolului studiat „Confruntări etice și
civice”
O6 Să-și dezvolte încrederea în propriile posibilități de comunicare.

STRATEGII DIDACTICE:
1. RESURSE PROCEDURALE:
METODE ŞI PROCEDEE: explicaţia, conversaţia, lucrul cu fişele de citate, dezbaterea,
învăţarea prin descoperire.
 FORME DE ORGANIZARE: frontal şi individual.
2. RESURSE MATERIALE: fişe de lucru (portofoliu), cărți, manual, tabla de scris, proiector
video, flipchart.

1
BIBLIOGRAFIE

Alexandru Crişan, Liviu Papadima,


Ioana Pârvulescu, Florentina Pârvulescu,
Florentina Sâmihăian, Rodica Zafiu “Limba şi literatura română, manual pentru clasa a
IX a”, Editura Humanitas, Bucureşti,2005.
Parfene Constantin “Metodica studierii limbii şi literaturii române în şcoală”, Editura
Polirom, Iaşi, 1999.
Nicolae I. Nicolae, I. Gh. Olteanu, Emil Leahu, Constantin Parfene, Maria Pavnotescu, Elena
Berea-Găgeanu – Limba și literatura română, Manual pentru clasa a X-a, E.D.P., 1992
Ioan Slavici, Mara, București, Editura Albatros (Lyceum), 1977
Nicolae Manolescu, Istoria critică a literaturii române, Editura Paralela 45, Pitești, 2008

Scenariu didactic

ETAPELE CONŢINUTUL ACTIVITATEA PROFESORULUI ACTIVITATEA ELEVILOR


LECŢIEI
Actualizarea Face prezenţa Răspund la întrebările
ancorelor Îi întreabă pe elevi care a fost tema profesorului.
3 minute pentru acasa.
Face aprecieri asupra temei.
Captarea Analiza temelor Profesorul explică cerinţa: elevii vor Elevii vor rezolva cerinţa.
atenţiei majore studiate avea de explicat și exemplificat
4 minute temele studiate în clasa a IX-a,
corelându-le.
Enunţarea Anunţarea titlului Scrie titlul lecţiei pe tablă „Mara” – Îşi notează în caiete titlul
temei lecţiei de Ioan Slavici; implicații etice și lecţiei.
4 minute civice.

Prezentarea Romanul „Mara” Îi roagă pe elevi să deschidă Răspund la întrebările


sarcinilor de de Ioan Slavici. manualele la pagina 184 și să-și profesorului, completându-
învăţare Privire generală. pregătească portofoliile. Solicită se reciproc. Identifică
3 minute elevilor să rezume romanul și să structurile generale,
numească atât personajele rezultat al ”lecturii
principale, cât și unele personaje inocente”, formulează
secundare, episodice sau colective. impresii de lectură.
Cere elevilor să prezinte, selectiv,
citate din roman și să justifice Argumentează alegerea
alegerea lor în cadrul temei citatelor din fișele
„Confruntări etice și civice” întocmite.
Dirijarea Titlul romanului Problematizează solicitând elevilor Elevii vor participa activ la
învăţării ”Mara”. Motivare să justifice alegerea de către autor a dezbatere.
25 minute (induce tema titlului. Dirijează conversația.
banului, fixează
în plan social

2
opera, dezvoltă o
viziune
deterministă
asupra existenței).

Caracterizarea de Propune o lectură selectivă care să Elevii înțeleg coerența


personaj: Mara – urmărească relația dintre Mara și scenariului și îl
implicații etice. fiica sa, Persida. Prezintă materialul completează, cu argumente
în Powerpoint și invită elevii la pro și contra. Sunt deschiși
dezbaterea fiecărui diapozitiv. și spre considerații generale
despre familie,
Solicită elevilor să propună exemple iar în etapa următoare a
(din roman) care să pună bazele unei lecției, despre societate.
dezbateri despre conflictul dintre
eroi (înțeleși ca familie) și societate
Asigurarea Aspectele cele Va aprecia răspunsurile elevilor pe Vor răspunde în număr cat
feed-back- mai importante tot parcursul lecţiei cu note și mai mare.
ului ale lecţiei vor fi aprecieri verbale.
5 minute recapitulate, dar
concluziile vor fi
predominant ale
elevilor.
Asigurarea Sursele Va propune elevilor exercițiul 3/191, Vor alege și justifica
retenţiei şi a conflictului în solicitând o ierarhizare și nuanțare a răspunsurile, în corelație cu
transferului romanul „Mara”. motivelor din care Națl și Persida demersurile din cadrul
3 minute eșuează în iubire. lecției.
Tema pentru Elevii vor avea de realizat o Îşi vor nota tema în caiete
acasă compunere pe tema „O situație
1 minut conflictuală. (/191)

S-ar putea să vă placă și