Sunteți pe pagina 1din 3

Proiect Didactic

Data : 04 - 12 - 2011
Instituţia: Liceul Teoretic ,,V. Anestiade’’, s. Sărătenii Vechi
Învăţător: Midrigan Mihai
Clasa : a IV- a”B”
Disciplina: Limba română
Tipul lecţiei : de formare a capacităţilor de dobândire a cunoştinţelor
Timpul: 45 min.
Subiectul : Colindul gutuii de la geam, de Adrian Păunescu
Competenţa specifică:
Perceperea mesajului citit/audiat prin receptarea adecvată a universului emoţional şi estetic al textelor literare şi utilitatea textelor
nonliterare.

Obiectivele operaţionale:
O1 – să aprecieze valoric lectura- model;
O2 – să deducă independent anumite idei;
O3 – să utilizeze cuvintele noi în propriul sistem lexical;
O4 – să citească cursiv, expresiv colindul;
O5 – să demonstreze veridicitatea şi falsitatea unui enunţ (vers);
O6 – să memoreze date biografice ale scriitorului A. Păunescu;
O7 – să creeze compoziţii plastice;
O8 - să aprecieze valoric activitatea;

Strategii didactice:

Metode şi procedee : conversaţia, reproducerea, observaţia, explicaţia, problematizarea, alfabetul cifrat, lectura multiplă,
istorioară structurată, analiza, jocul A-F, pensula liberă.

Mijloace didactice : manual, gutui, fişe cu expresii de buzunar, puzzle.

Forme de organizare : frontal , în perechi , în grup, individual ;

Metode de evaluare: observarea curentă, verificarea orală, aprecieri verbale.

Bibliografia:
 Curriculum şcolar, clasele I -IV,Chişinău, 2010.
 Ghid de implementare a curriculumului modernizat pentru treapta primară, Chişinău, 2011
 Limba română, manual pentru clasa a IV-a
 Limba română, ghid pentru învăţători şi părinţi
 Dicţionare
Etapele Activitatea învăţătorului şi a elevilor Strategii
lecţiei didactice
 Se asigură condiţiile necesare pentru o bună desfăşurare a lecţiei. Descoperirea
 Descoperiţi opera cu ajutorul alfabetului cifrat.
Evocarea 4, 16, 13, 10, 15, 5, 23, 13;
8, 23, 21, 23, 10, 10; Alfabetul
5, 6; 13, 1; cifrat
8, 6, 1, 14.
(Colindul gutuii de la geam) În perechi
- Cine este autorul acestei poezii ?
 Astăzi la ora de limbă română vom citi expresiv, vom alcătui enunţuri, vom formula întrebări şi
vom descoperi lucruri interesante. Cei care se vor deosebi prin răspunsuri originale vor primi, la Conversaţia
finalul orei, cîte o gutuie.
Realizare  Citiţi şi comentaţi cuvintele-cheie: Comentarea
a Lumină, gutuie, pîine, lux, colind. Istorioară
sensului  Alcătuiţi o istorioară folosind cuvintele-cheie. structurată
Asocieri libere
 Ce imagine vă sugerează titlul poeziei?
Reproducerea
- Ce cunoaşteţi despre Adrian Păunescu?(date biografice despre poet)
* Lectura model prezentată de către învăţător. Citeşte expresiv avînd o privire contemplativă, voce
Lectura
lină, ritm lent, domol, intensitatea vocii medie.
model
(Se confruntă versiunea poeziei din manual cu istorioara alcătuită de elevi şi cu asocierile făcute în
baza titlului.)
- Alegeţi cuvintele ce exprimă emoţiile pe care le-aţi trăit, audiind colindul.
Activitatea în
 Explicaţi cuvintele noi. perechi/frontal
Introduceţi în enunţuri proprii cuvintele noi.
Jind – rîvnire, dorinţă adîncă, poftă; *cu jind- cu ardoare, plin de dorinţă *a duce jind(ul)-a duce Exerciţiul
dorul de ceva.
Beteală – mănunchi de fire lucioase pentru împodobirea bradului; Explicaţia
 Citiţi pastelul „zumzăind”
- Încercaţi să redaţi cît mai expresiv conţinutul lui.
- Să vedem, cum v-a reuşit? Se evidenţiază corectitudinea recitării marcate prin punct, virgulă, Manual
puncte de suspensie (citesc patru elevi cîte o strofă)
- Ce fel de comunicare este în acest text? (comunicare în versuri)
- Ce stări sufleteşti trăieşti citind Colindul gutuii de la geam ? Analiză
- Citeşte versurile ce te impresionează?
 Identificaţi cuvintele-rimă. Activitatea
Reflecţia  Jocul ,,A-F’’ Pentru un răspuns fals bat din picioare, pentru un răspuns adevărat bat din palme. frontală
,,Dulce, galbenă lumină, cum şi eu bălai eram’’; ,,Mi-a pus mama o pară ce se coace-ncet la geam’’;
,,Mama avea beteală, stea şi globuri pentru a împodobi bradul’’; ,,Gutuia era dulce şi amăruie’’; Jocul ,,A-F’’
,,Gutuia parcă avea ceasornic şi al mamei plînset sfînt’’.
 Citind acest colind, ce puteţi spune despre autor ?
 Vă propun să vă împărţiţi în trei grupuri. Fiecare grup va avea de restabilit o imagine.
Elevii vor descoperi imaginea, după care vor identifica versurile ce corespund tablourilor
obţinute. Pensula
 Veţi audia colindul interpretat de Alin Oprea, redînd prin culori cu ajutorul pensulei, acuarelei şi liberă
foii un fragment din această poezie.
Prezintă creaţiile, anunţînd şi titlul. Problematizarea
 Cum crezi, de ce gutuiul este sfînt ?
 Continuă gîndul: Expresii de
La lectura acestei poezii am trăit emoţii de... buzunar
Sunt emoţionat cînd se vorbeşte despre...
Voi ajuta şi eu...
 Elevii, împreună cu învăţătorul interpretează colindul . Notarea
 Cei care ai fost activi primesc cîte o gutuie. Aprecierea cu note.
Extensia  Sarcini de învăţare pentru acasă: ex. 4, 5 pag. 59 (manual).

S-ar putea să vă placă și