Sunteți pe pagina 1din 4

PROIECT DE ACTIVITATE LOGOPEDICĂ

Data:
Clasa:
Logoped:
Tulburarea de limbaj: dislalie polimorfă
Tema activității : „Ş în cuvinte şi enunţuri”
Tipul activității : consolidare
Durata: 20 minute
Obiectivul general : consolidarea emiterii corecte a fonemului ş în cuvinte şi enunţuri
OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
O1 – să emită reflectat ş în logatomi şi în cuvinte în care fonemul se află în poziţie iniţială, mediană şi finală;
O2 – să emită reflectat enunţuri în care cuvintele includ ş;
O3 – să denumească imagini în care cuvintele conţin ş;
O4 – să repete versuri impostând corect sunete siflante şi şuierătoare
OBIECTIVE FORMATIV-TERAPEUTICE:
O5 – să pronunţe corespunzător cuvinte cu ş în silabe directe şi inverse, după model;
O6 – să emită corect, în mod independent, cuvinte conţinând fonemul ş
METODE ŞI PROCEDEE: demonstraţia, explicaţia, exerciţiul, jocul
MIJLOACE DIDACTICE: imagini a căror denumire include ş, material verbal (cuvinte, enunţuri, poezii)
MOMENTELE DESFĂŞURAREA ACTIVITĂŢII OBIEC METODE EVALUARE
ACTIVITĂŢII
TIVE
Evocare Pregătirea materialului didactic şi verbal, aşezarea
copilului în faţa oglinzii logopedice.
Reactualizarea
sensului Ghicitoare continuă
Imitarea onomatopeelor corespunzătoare fonemului ş;
O1 demonstraţia
impostare ş.
Emitere, după model a silabelor deschise (şa, şe, şi, şo,
şu, şă, şî) şi inverse (aş, eş, iş, oş, uş, ăş, îş).

Exerciţii de emitere reflectată a cuvintelor cu ş în poziţie O1, O5 exerciţiul


iniţială, mediană şi finală (în silabe directe şi inverse).
O2
Emitere reflectată de enunţuri.

Exerciţii de denumire a unor imagini colorate.


O6, O3 jocul formativă
Joc: ce imagine am acoperit?
Sarcina jocului: copilul ghiceşte şi apoi denumeşte explicaţia
imaginea acoperită. I se cere ulterior să spună ceva
Reflecție despre imaginea respectivă (alcătuire de enunţuri).
Exerciţii de recitare după model a poeziilor: „Şandru” O4 exerciţiul
„Dacă fac un singur pas” de Luiza Carol.
Extindere
Se fac aprecieri cu caracter general referitoare la modul continuă
de participare a copilului la activitatea terapeutică.
MATERIAL VERBAL PENTRU CONSOLIDARE Ş

Cuvinte cu ş în poziţie iniţială:


- şah, şut, şir, şepci, şanţ, şapcă, şarpe, şapte, şoapte, şurub, şură, şiret, şorici, şină, Şerban, şalupă, şoricel,
şopârlă, şedinţă, şireată, şobolan, şifonier;

Cuvinte cu ş în poziţie mediană:


- silabe directe: uşă, roşu, paşi, cămaşă, maşină, poşetă, cireşe, puişor, căpşună, roşie, paşaport, mănuşă;
- silabe inverse: paşte, naşte, muşcă, puşcă, muştar, pişcă, nişte, pişcot, aştept, poştă,meşter, câştig, deştept,
caşcaval,muşcate,caleaşcă
răţuşcă, linişte, găluşte, loveşte;

Cuvinte cu ş în poziţie finală:


- caş, naş, moş, coş, duş, pluş, pâş-pâş, cocoş, poştaş, ţăruş, albuş, gheţuş, umeraş, iepuraş, drăgălaş,
măgăruş, gălbenuş, preş.

Enunţuri: Poezii:
Am un şoricel sub şifonier. Şandru are-un coş,
Şoricelul găseşte caşcavalul. Şi-n coş – un cocoş.
Lăbuş stă în cuşcă liniştit. El nu muşcă. Iată: vine moşul!

Cloşca are şapte puişori. A fugit cocoşul?


Aşez cămaşa pe umeraş.
Văd o răţuşcă drăgălaşă.
Am un urs de pluş. Dacă fac un singur pas,
Ştefan face duş. Pot să prind un fluturaş.
Şerban câştigă concursul. Dar de ce să-l prind? Îl las,
Cleştele e pe dulap. Că e mic şi drăgălaş.

S-ar putea să vă placă și