Sunteți pe pagina 1din 6

Proiect didactic

Data:11.12.2020
Clasa: a VI-a
Disciplina:limba și literatura română
Subiectul -Omonime
Durata:45 min
Subcompetențe:Aplicarea terminologiei lingvistice studiate
Obiective operaționale:
O1 Să observe diferențele de sens dintre imaginile propuse și context.
O2 Să exemplifice în enunțuri orale omonimia imaginilor de pe fișe.
O3 Să formuleze noțiune de ”omonim”.
O4 Să compună propoziții cu diferite omonime propuse.
Materiale didactice: Manual ”Limba și literatura română”, cl. aVI-a, Cartier, Chișinău
2017, fișe de lucru, minge de gumă (tenis), fișe de lucru (anexa 1)
Metode:explicația, conversația, descoperirea euristică, jocul didactic.
Tehnici de lucru:, individual, frontal.

Demersul lecției
Etapele Activitatea profesorului Activitatea elevilor Metode
lecției
Profesorul salută elevii, după care probează Elevii salută, după care
Evocarea tema pentru acasă. prezintă tema pentru
acasă.
Priviți fișele primite pe bănci și remarcați cum Elevii analizează fișele
a înțeles Bimbirel propozițiile pe care i le-a propuse.
citit Nătăfleață.

Conversația

O1 De când cămașa aceasta în


dungi, îmi merge foarte bine.

Am dorit toată viața să-mi realizez o

de avocat.

Pe o din parcul nostru


se întâlnesc bătrâni care joacă șah.

, ,
, ,

capra mărunțel,

Iar în jurul caprei


Un ieduț și-un băiețel.

De fiecare dată când la școală mă


întâlnesc cu mai mulți consăteni.
Cuv. port-verbul a
Observați, ce greșeli de sens a comis purta,
Nătăfleață. Carieră- domeniu de
activitate,
Bancă-scaun lung,
Sare-verbul a sări,
Vin-verbul a veni.
Realizare
a Exemplificați în enunțuri proprii diferențele de Elevii realizează
sensului sens a cuvintelor explicate. enunțuri cu ajutorul
civintelor: port,
carieră, bancă,
O2 sare, vin.
Omonimele sunt
Să încercăm a realiza o noțiune pentru a cuvinte care se sciu sau Descoperirea
explica termenul Omonime se pronunță la fel, dar euristică
au sensuri total diferite.
Ele pot fi atât din
aceeași clasă
O3 morfologică cât și din
Scriem noțiunea în caiețelele de notițe. clase morfologice
Notăm schema pe tabă: (manual, pag74) diferite.
Ex: banc(subst.),
șiret(subst., adj.).
Omofone :
Omonimele sau, s-au
Omofone sa, s-a
omografe ea, ia Explicația
șah, han, râs...
Omografe:
Véselă, vesélă
Completați schema de pe tablă cu exemple. Háină, haínă
Ácele, acéle.
O să realizăm un joc. Regula este ca un elev să
spuie un cuvânt care are un omonim , Elevii compun enunțuri
exemplificând într-un enunț, după care cu ajutorul cuvintelor
transmite mingea la alt elev, care trebuie să propuse.
exemplifice omonimul cuvântului spus de
coleg.

Reflecție
O4 Evaluarea orei. Pe tablă este afișat un poster Elevii completează
cu replicile: enunțurile.
Am aflat:
M-a impresionat:
Voi aplica:
Fiecare elev primește foi cu abțibild, pe care
mai apoi le lipesc pe poster.
Temă pentru acasă………Redactaţi o
compunere de 10-15 rânduri cu titlul „ O
călătorie în ţara omonimelor”;

Jocul didactic

Elevii transmit mingea


de la unul la altul,
exemplificând
omonime.

Extindere
Anexa 1

De când cămașa aceasta în dungi, îmi merge foarte


bine.

Am dorit toată viața să-mi realizez o de avocat.


Pe o din parcul nostru se întâlnesc bătrâni care
joacă șah.

, ,

, ,

capra mărunțel,

Iar în jurul caprei


Un ieduț și-un băiețel.

De fiecare dată când la școală mă întâlnesc cu mai


mulți consăteni.

S-ar putea să vă placă și