Sunteți pe pagina 1din 14

PROIECT DE LECȚIE

Data: 04. 02. 2020


Școala: GIMNAZIALĂ NR. 24
Clasa: a IV-a C
Cadru didactic : Prof. înv. primar: FULGA DANA-MARIA
Aria curriculara:Limbă și comunicare
Disciplina: Limba și literatura română
Unitatea de învățare: Suntem bine informați
Tema lecției: Pronumele
Tipul lecției:- recapitulare - consolidare

COMPETENŢE GENERALE:
1. Receptarea de mesaje orale în diverse contexte de comunicare
2. Exprimarea de mesaje orale în diverse situaţii de comunicare
3. Receptarea de mesaje scrise în diverse contexte de comunicare
4. Redactarea de mesaje în diverse situaţii de comunicare

COMPETENȚE SPECIFICE
1.2. Deducerea sensului unui cuvânt prin raportare la mesajul audiat în contexte de comunicare
previzibile
1.4. Manifestarea atenţiei faţă de diverse tipuri de mesaje în contexte previzibile
2.4. Iniţierea şi menţinerea unei interacţiuni în vederea rezolvării de probleme individuale sau
de grup
2.5. Manifestarea interesului pentru participarea la interacţiuni orale
4.5. Manifestarea interesului pentru scrierea creativă şi pentru redactarea de texte informative şi
funcţionale

Obiective operationale:

Cognitive:
O1 Să completeze propoziții lacunare folosind cuvinte/ expresii potrivite;
O2 Să recunoască pronumele personale și personale de politețe;
O3 Să identifice alte forme ale pronumelui personal;
O4 Să utilizeze pronumele personal, personal de politețe / alte forme ale pronumelui personal
în enunțuri proprii/ expresii;
O5 Să analizeze pronumele personale identificate.
Afectiv:
Manifestarea unui comportament adecvat participând activ atât la activitatea frontală cât și la
cea individuală sau pe echipe.
Resurse:
-Procedurale: conversația, explicația, problematizarea, exercițiul, ciorchinele, joc didactic
-Materiale: planșa / fișa rebus, planșa – propoziții lacunare, cartonașe Bingo, fișa ciorchine ,
copăcelul cu pronume & flori – propoziții, fișe de lucru
-Forme de organizare: frontal, individual, în echipe
Resurse-umane:19 elevi
- temporale:50’
- spațiale: sala de clasa

Bibliografie:
Curriculum Naţional - Programe şcolare pentru învăţământul primar, Bucureşti, 2003;
Metodica predării limbii și literaturii române – Ioan Șerdean
Metodica predării limbii și literaturii române în învățământul primar – Mariana Norel, Brașov,
2010
Demersul didactic Metode Mijloace Forma de Evaluare
organizare
1. Asigur condiţiile optime pentru buna desfăşurare a Conversația frontal
Moment lecţiei: pregătirea materialului didactic şi
organizatoric stabilirea liniştii.
2. Verificarea Verific cantitativ și calitativ tema prin citirea orală Conversația Caiet de frontal Observare
temei de către elevi, se fac aprecieri , se corectează Explicația teme sistematică
eventualele greşeli.
3. Captarea O1 Prezint planșa – rebus : Pronumele (Anexa 1). Conversația Planșa Frontal Observare
atenției Citesc enunțurile lacunare. Explicația rebus sistematică
Exercițiul Fișa rebus Evaluare orală
4. Anunțarea Anunț titlul lecției : ”Pronumele – recapitulare” Conversația Tabla Frontal
temei și a Scriu titlul la tablă. caiete
obiectivelor Enunț obiectivele lecției, pe înțelesul copiilor
Elevii notează titlul lecției pe caiete.
5. Dirijarea O1  Joc – completarea propozițiilor lacunare : Conversația Planșa Frontal Evaluare orală
învățării pe o planșă ( Anexa2) sunt scrise propoziții Explicația Fișă Individual
lacunare : Problematizarea Evaluare scrisă
Pronumele este ……….. Joc didactic
Pronumele poate fi la numărul ………….. sau
……………
Pronumele poate fi la persoana … , a ……- a sau
a ……..- a .
Pronumele la persoana a III-a pot fi la genul
……………… sau …………………. .
Planșa este distribuită și elevilor ca fișă ( anexa 2)
 ”Bingo cu pronume”
Elevii aleg de pe masă câte un cartonaș (anexa 3)
pe care sunt scrise pronume personale, personale Joc didactic
de politețe . Conversația Evaluare orală
Ei trebuie să ridice cartonașul și să strige : Bingo! Explicația
în momentul în care aud caracteristicile ce Cartonașe Frontal
O2 corespund pronumelui selectat. pronume

 Activitate în echipe : fișa ciorchine ( anexa


4) : Alte forme ale pronumelui personal.
- distribui elevilor fișele și le solicit să dea
exemple de alte forme ale pronumelui personal la
persoana I, a II-a, a III-a, singular și plural. Conversația
Exercițiul
Ciorchinele Evaluare scrisă
Fișa
ciorchine
Activitate în
echipe
Exercițiul
O3  Activitate individuală: solicit elevilor
rezolvarea unui exercițiu din manual.
Evaluare scrisă
Joc didactic caiete
 Copăcelul cu pronume ( anexa 5) Exercițiul
– Pe spatele fiecărei flori din copăcel sunt scrise analiza
O4 propoziții (anexa 6). Pe rând, câțiva elevi vor veni Activitate Evaluare orală
la tablă, vor lua câte o floricică și vor rezolva copăcelul individuală Evaluare scrisă
cerința: identificarea și analiza pronumelor cu
pronume
flori – Activitate
propoziții frontală ți
tabla individuală
O5 caiete
6 Asigurarea O2 Activitate pe echipe : Conversația Fișe de Activitate în Evaluare scrisă
feedback-ului O4 Fiecare echipă primește o fișă de lucru – cerințele Explicația lucru echipe
diferă de la o echipă la alta ( Anexa 7) Cei care Exercițiul
termină mai repede decât timpul dat, și corect, Fișa -
primesc fișa - bonus bonus
7 Tema pentru Anunţ tema pentru acasă Conversația Caiete Frontal Observare
acasă speciale sistematică
8 Aprecieri Fac aprecieri cu privire la modul în care elevii au Conversația Frontal Evaluare orală
finale participat la oră.
Anexa 1

P R O P R I U
L I T E R A
C O M U N
C U V A N T
S U B S T A N T I V
C O M U N I C A R E
A D J E C T I V

1.Substantivul .......................................se scrie întotdeauna cu literă iniţială mare


2.Semnul grafic al sunetului este.............................................................................
3.Substantivul ………………………………………se scrie întotdeauna cu literă
iniţială mică
4.Este format din una sau mai multe
silabe…………………………………………………………..
5.Partea de vorbire care denumeşte fiinţe, lucruri, fenomene ale naturii se
numeşte................................................................................................................
6.Se realizează între vorbitor şi
ascultător……………………………………………………………..
7.Partea de vorbire care denumeşte însuşirea unui substantiv se
numeşte.................................................................................................................
Anexa 2

Completează cu cuvinte potrivite:

 Pronumele este ……………………………………………………………

……………………………………………………………………………

 Pronumele poate fi la numărul …………..….. sau …………….………

 Pronumele poate fi la persoana … , a ……- a sau a ……..- a .

 Pronumele la persoana a III-a pot fi la genul ……..………… sau

…………………... .
Anexa 3

EU
TU EL
EA
NOI
VOI

EI
ELE
DUMNEATA
DUMNEA- DUMNEAEI
VOASTRĂ

DUMNEALUI DUMNEALOR

EA
EI EL
Anexa 4
ALTE FORME
ALE
PRONUMELUI

PERSOANA PERSOANA
I A III-a

PERSOANA
SINGULAR PLURAL A II-a PLURAL
SINGULAR

SINGULAR PLURAL
Anexa 5

Copăcelul cu pronume
Anexa 6

Propoziții flori – copac

1. Tu vrei să dansezi ?

2. Ei vor merge la spectacol.

3. Cea mai harnică este ea !

4. Dumneavoastră nu veniți ?

5. Nici mie nu îmi place !

6. Ne-a chemat mama la masă .


Anexa 7

Fișa nr. 1

1.Subliniază pronumele personale din textul urmator:


,,Eu, tu, el si ea
Ne vom număra așa:
Unu, doi,
Noi si voi,
Iar la trei
Vin si ei.”

2.Transcrie din text pronumele personale la numărul plural si alcătuiește


propoziții cu acestea.
....................................................................................................................................
....................................................................................................................................
....................................................................................................................................
....................................................................................................................................
3. Alcătuiește propoziții în care nouă să fie pronume și adjectiv.

Fișa nr. 2

1. Încercuieşte forma corectă.

Ea / ia este sora mea cea mare.


Iei / ei nu mai sunt vecinii noştri.
Iele / ele sunt responsabile cu disciplina.
Eu / ieu am cules cele mai frumoase flori.
Iel / el mi-a arătat drumul spre casă.

2Subliniază pronumele personale dintre cuvintele de mai jos:

casă, eu, ţară, voi, el, blândă, ea, flori, ele, copii, ei, ca, noi, să, tu, da, nu;

3. Realizează corespondența :

Scriam tu vorbești noi


Scriai eu vorbim tu
Scriați ei vorbește voi
Scriau voi vorbiți ea
Fișa Bonus

FELICITĂRI! Acum poți colora, dar atenție la cerință!

Colorează razele care conțin pronume.

EU
FLOARE
PLOAIE
DUMNEALOR

TU

AMĂRUI
ALBASTRU

EA
DUMNEATA

CREION
IOANA

DUMNEALUI
EL

S-ar putea să vă placă și