Sunteți pe pagina 1din 10

Aleea M. Sadoveanu nr.

46 – cod 700489 IAŞI


Telefon/fax: 0232 214 955; 0232 219 011; cod fiscal: 4701460
website: www.scoalanormala-vasilelupu.ro | secretariat@scoalanormala-vasilelupu.ro

Grădinița cu program prelungit nr. 12, Iași

Proiect didactic pentru susținerea lecției finale din cadrul


examenului de certificare a competențelor profesionale în
învățământul preșcolar

Candidat: Nechita Bianca- Iuliana, elevă a Colegiului Pedagogic „Vasile Lupu”, Iași - profil pedagogic,
specializarea învăţător-educatoare
Sesiunea 2022

PROFESOR COORDONATOR: prof. dr. Farcaș Genoveva- Aurelia


PROFESOR METODIST: prof. Vasluianu Andreea- Ionela
PROFESOR ÎNVĂȚĂMÂNT PREȘCOLAR: prof. Benhassou Ramona
Data: 18.03.2022
Grupa: Grupa mică „Raze de soare”
Domeniul de activitate: Estetic și Creativ
Categoria de activitate: Artistico-plastică

Tema anuală: “Când, cum, și de ce se întâmplă?”


Tema săptămânii: „ Flori de primăvară.”
Titlul plastică: “Floarea”
Formă de realizare: Estompare
Tipul lecției: formare de priceperi și deprinderi

Obiectivul fundamental:
Formarea priceperilor și deprinderilor de a realiza o lucrare după modelul prezentat, utilizând tehnica de lucru și
mijlocul de realizare propus( estompare cu bețișoare)

Obiective operaționale:
O1: să enumere minim 2 elemente componente ale florii, pe baza planșei suport;

O2: să intuiască materialele necesare pentru realizarea lucrării;

O3: să realizeze lucrarea, respectând mijlocul de realizare;

O4: să finalizeze lucrările respectând etapele de lucru;

O5: să aprecieze lucrările colegilor;

Strategia didactică:
a. Metode și procedee didactice: conversația, explicația, demonstrația, observarea, exercițiul;
b. Mijloace de învățământ: planșe cu flori,stimulente, lucrarea model, bețișoare, acuarele, apă, servețele;
c. Forme de organizare a învățării: Frontal, individual.

Bibliografie:
 Metodica predării activităților de modelaj în grădinița de copii, București, 1992
 „Curriculum pentru învăţământul preşcolar”, 2008
 „Ghid pentru proiecte tematice” – Didactica Publishing House 2008
 „Revista invatamantului prescolar” nr. 1-2/2009.

Resurse temporale: 15 de minute

SCENARIUL ACTIVITĂȚII
STRATEGIA DIDACTICĂ
Nr. Metode și Mijloace Moduri
SECVENȚELE OB CONȚINUTUL INSTRUCTIV- procedee didactice de
Crt EVALUARE
LECȚIEI OP EDUCATIV organizar
. ea
învăţării
1. Moment Asigurarea unui ambient(material și psihic)
organizatoric optim pentru copii: Conversația planșe cu Capacitatea
• aerisirea sălii de grupă flori, Frontal
preșcolarilor de
• aranjarea scăunelelor Instructajul stimulente, a se pregăti
• pregătirea materialului lucrarea pentru
Solicit copiii să adopte o poziție corectă pe model, începerea
scăunele pentru a putea reazliza lucrarea bețișoare, activității.
corect: spatele drept, mâinile pe masa, capul acuarele,
drept, privirea la mine . apă,
servețele;
2. Introducerea în Se va realiza prin intermediul unei conversații Conversația Planșe cu Frontal
activitate despre schimbările din natură pe care le aduce flori
Capacitatea
primăvara.
elevilor de a
„În ce anotimp suntem?”
O1 răspunde la
„Ce schimbări apar în natură în această
întrebări
perioadă?”
„Ce flori de primăvară cunoașteți?”
3. Anunțarea temei „Astăzi la activitatea artistico-plastică vom Conversația Frontal Capacitatea
și a obiectivelor. picta o lalea prin estompare, adică folosindu- preșcolarilor de
ne de bețișoare, iar în final vom face o a recepta un
expoziție cu cele mai frumoase lucrări”. mesaj oral
transmis.
4. Prezentarea și O2 Se prezintă fișa model realizată , explicându- Conversația Fișa Frontal Capacitatea
analizarea se etapele și modul de lucru. Explicația Lucrarea elevilor de a
planșei model model observa fișa
Etape de lucru: Bețișoare model
 Se pictează cu o culoare la alegere Apă
petalele lalei; Capacitatea
 Se pictează cu verde închis tulpina Observația elevilor de a
lalelei; intuit
 Se pictează cu verde deschis frunzele materialele de
lalei; lucru
O3 Demonstrația
 Se pictează fundalul cu o culoare
preferată de fiecare preșcolare în parte, Capacitatea
Explicarea și astfel diferențiindu-se lucrările preșcolarilor de
demonstrarea repeta etapele
După prezentarea și observarea modelului, se
modului de de lucru
va demonstra execuția sa, oferindu-se din nou Individual
lucru si repetându-se etapele de lucru.

Preșcolarii au pe mese fișe cu lalele, iar ei


Verificarea trebuie să îi picteze prin estompare, cu Capacitatea
noilor informații ajutorul indicațiilor oferite.

Pentru asigurarea înțelegerii etapelor corecte


de lucru, se pun întrebări suplimentare. preșcolarilor de
a realiza o
lucrare prin
Înainte de începerea activității, se vor face estompare.
Realizarea câteva precizări cu privire la condițiile de care
lucrărilor trebuie să țină cont preșcolarii pe parcursul
activității.
Capacitatea
Efectuarea unor exercitii pentru încălzirea copiilor de a
mâinilor. respecta
1.Cu coatele sprijinite de masă închidem și conturul lalelei.
deschidem pumnii;
2.Ploaia-atingerea mesei cu vârful degetelor Capacitatea
imitând căderea stropilor de ploaie; copiilor de a
3.Morișca înainte/înapoi. păstra
Se urează “Spor la lucru”, iar preșcolarii acuratețea
încep să lucreze, solicitând ajutorul lucrării.
educatoarei ori de câte ori au nevoie. Capacitatea
Pe parcursul efectuării lucrării, se expun și preșcolarilor de
criteriile de evaluare a lucrărilor, astfel a termina în
stimulându-se creativitatea preșcolarilor: timpul dat.
•Finalizarea lucrării
•Corectitudinea realizării
•Aspectul estetic

6. Evaluare O4 Se va realiza o galerie cu lucrărilor Conversația Frontal Capacitatea


preșcolarilor, iar ei vor analiza lucrările Planșele elevilor de a
colegilor și vor intervenii dacă nu au efectuat preșcolarilor observa
o etapă de lucru din cele prezentate.
Aprecieri
Aprecieri verbale cu referire la modul de lucrările
lucru al fiecărui preșcolar. colegilor

Preșcolarii primesc stimulente


7. Încheierea Se realizează prin intermediul întrebărilor Conversația Frontal
activității referitoare la florile de primăvară și
schimbările din natură. Capacitatea
elevilor de a
identifica
subiectul lecției
de astăzi

S-ar putea să vă placă și