Sunteți pe pagina 1din 7

PROIECT DE LECŢIE

CLASA:
UNITATEA ŞCOLARĂ:
DISCIPLINA: Procese de prelucrare primară a țițeiului
TEMA: Clasificarea țițeiurilor
TIPUL LECŢIEI: Predare și comunicare
DURATA: 40 minute
PROFESOR:

OBIECTIVE OPERAŢIONALE. Elevii trebuie să fie capabili:


O1. Să definească termenul de țiței;
O2. Să cunoască compoziția țițeiului;
O3. Să enumere tipurile de țiței;
O4. Să cunoască proprietățile țițeiului;
O5. Să enumere derivatele țițeiului;
O6. Să rezolve fișa de lucru.

STRATEGIA DIDACTICĂ:
1. Resurse procedurale
 Metode și procedee: conversația, expunerea, explicația, modelarea,
demonstrația, problematizarea.
 Forme de organizare: frontal, individual, lucru pe grupe.
2. Resurse materiale: laptop, video proiector, tablă
3. Modalităţi de evaluare: observaţia, oral, scris.

1
DESFĂŞURAREA ACTIVITĂŢII

Momentele instruirii Metode şi Forme de Resurse Modalităţi de


Ob. op. Activitatea profesorului Activitatea elevilor
(timp) procedee organizare materiale evaluare
Moment organizatoric - Verific prezenţa elevilor, disponibilitatea Elevii comunică Conversaţie Frontal - Observaţia
(2 min) colectivului clasei pentru începerea orei şi absenţii şi se pregătesc
pregătesc materialele necesare de lecţie.
desfăşurării lecţiei.
Reactualizarea - Adresez elevilor următoarele Elevii răspund la Conversaţie Individual Oral
cunoştinţelor asimilate întrebări: ,,Ce este țițeiul?’’, ,,Care este întrebările adresate de
anterior compoziția chimică a țițeiului?,, ,,,Care profesor
(4 min) sunt propietățiile țițeiului?’’.
Captarea atenţiei - La sfârșitul verificării cunoștințelor Elevii notează în caiet Conversaţie Frontal Tablă -
(2 min) anterioare, anunț și scriu pe tablă titlul titlul lecţiei noi, Cretă
lecţiei noi : „Clasificarea țițeiurilor”, după ascultă şi devin atenţi
care enumăr pe scurt obiectivele la obiectivele ce se vor
operaţionale ale lecţiei urmări pe parcursul
lecţiei
Desfăşurarea propri-zisă O1 Țițeiul sau petrolul brut constituie una . Predare Individual Laptop Observaţia
a lecţiei O2 dintre principalele bogații naturale ale Elevii noteaza in Conversația Video Oral
(15 min) O3 țării noastre. Zacaminte mari de de țiței se caiete si asculta cu Expunerea proiector Scris
O4 găsesc în județele :Bacău,Prahova, Argeș atenti. Explicaţia Tablă
O5 și Gorj. Demonstraţia Cretă
Definesc termenul de țiței- este un Problemati-
amestec complex de hidrocarburi gazoase zarea
și solide dizolvate în hidrocarburi lichide.
De aceea el se prezintă în natură în stare
lichidă. Țițeiul mai contine compuși
organici cu oxigen (fenoli,acizi
naftetici),cu sulf(tiofen,mercaptani),cu
azot (chinolina). În țiței se găsesc
hidrocarburi aciclice saturate (alcani sau
parafine), hidrocarburi ciclice .
saturate(cicloparafine sau naftene) și
hidrocarburi aromatice.aceste trei clase de
hidrocarburi în proporții diferite se găsesc
în toate tipurile de țiței.
PROPRIETATI . Țițeiul brut, este un
lichid vâscos ,de culoare brună-neagră ,cu

2
reflexe albăstrui,rareori galbui. Are miros
caracteristic ,este insolubil în apă și mai
ușor decât apa ,densitatea lui variind între
0,700 și 0,930 g/cm3 . Nu are temperatură
de fierbere fixă ,fiind un amestec complex
de hidrocarburi.
După natura chimică, ţiţeiurile sunt
caracterizate prin indici structurali şi prin
indici de calitate. Pe baza indicilor
structurali, ţiţeiurile sunt împărţite în 7
clase denumite astfel :
1. Clasa parafinică
2. Clasa parafin-naftenică
3. Clasa parafin-aromatică
4. Clasa parafin-naften-aromatică
5. Clasa parafin-aromato-naftenică
6. Clasa naften-aromatică
7.Clasa aromato-naftenică
O clasificare mai veche împarte ţiţeiurile
în neparafinoase, semiparafinoase şi
parafinoase după punctul de congelare al
păcurii şi anume :
Clasa A : pentru ţiţeiuri neparafinoase a
căror păcură are punctul de congelare mai
mic de -15 C, care se subîmpart în :
A1 - neparafinos –octanic –uleios
A2 - neparafinos –octanic –neuleios
A3 - neparafinos –neoctanic –uleios
A4 - neparafinos –neoctanic –neuleios
Clasa B : pentru ţiţeiuri semiparafinoase a
căror păcură are punctul de congelare
între -15 C si 20 C
Clasa C : pentru ţiţeiuri parafinoase cu
punctul de congelare a păcurii de peste 20
C
Principalele derivate ale titeiului sunt
urmatoare:
-Benzina usoara;
-Benzina grea;
-Gaze de cracare;

3
-Petrol lampant;
-Motorina;
-Uleiuri;
-Pacura ;
.

Asigurarea conexiunii - Informez clasa cu privire la nivelul atins Elevii se gândesc şi Conversaţia Frontal - Oral
inverse în asimilarea cunoştinţelor, după care răspund la cerinţa Feed-back
(2 min) solicit elevilor să redea pe scurt noțiunile profesorului, spunând
învățate. că: „ Simbolul chimic
este notația prescurtata
a denumirii unui
element chimic’’
Evaluarea performanţei O6 Împart elevilor o altă fişă de lucru (Anexa Cu ajutorul Conversaţie Frontal Fişă de lucru Oral
(12 min) 1) care conține câteva exerciții pentru profesorului elevii Feed-back Individual Tablă Scris
învățarea simbolurilor chimice si căutarea rezolvă (Anexa 1).
acestora în sistemul periodic.
.
Încheierea lecției și tema - Notez elevii care au răspuns bine în Elevii ascultă şi Conversaţie Frontal - Observaţia
pentru acasă timpul lecţiei ţinând cont şi de fisa de notează tema pentru
(3 min) lucru. acasă.

4
ANEXA 1
FIȘĂ DE LUCRU

1. Stabiliți dacă următoarele afirmații sunt adevărate ( punând litera A) sau false (punând litera F)
1.Petrolul (țițeiul), este un lichid vâscos, de culoare brună- neagră cu miros caracteristic, insolubil în apă, cu densitatea mai mică decât a apei.

2.Zacaminte de titei se gasesc in tara noastra in judetele: Bacau, Arges, Prahova si Maramures.

3.Din punct de vedere al compozitie chimice, titeiul este un amestec complex de hidrocarburi gazoase sau solide dizolvate in hidrocarburi lichide.

4. După natura chimică, ţiţeiurile sunt împărţite în 7 clase denumite astfel : clasa parafinică, clasa parafin-naftenică, clasa parafin-aromatică,
clasa parafin-naften-aromatică, clasa parafin-aromato-naftenică, clasa naften-aromatică, clasa aromato-naftenică.

2. Alegeți varianta corectă

1.In petrol nu se gasesc:

a) hidrocarburi saturate
b) grăsimi
c) hidrocarburi nesaturate
d) oxigen

2.Țițeiul se prezintă în stare:

5
a) Lichidă
b) Sollidă
c) Plasmatică
d) Gazoasă

3.Trei derivați ai țițeiului sunt:

a) benzina, motorina și grasimi


b) motorină, păcura și naftalina
c) parafina, cocsul și olefine
d) motorină, petrol lampant, gaze de cracare

4. Petrolul si derivatii acestuia provoacă:


a) poluări masive în marile orașe
b) subțierea stratului de ozon
c) topirea calotelor polare
d) toate variantele de mai sus

Temă: Definiți termenii cifră octanică și cifă cetanică.

6
Bibliografie

http://www.referatele.com/

http://ro.wikipedia.org

S-ar putea să vă placă și