Sunteți pe pagina 1din 6

Proiect didactic

DATA: 11 mai 2022


ORA: a III-a
CLASA: pregătitoare B
PROPUNĂTOR: prof. înv. primar Puchea Dorel
ARIA CURRICULARĂ: Consiliere și orientare
DISCIPLINA: Dezvoltare personală
UNITATEA TEMATICĂ: „Printre stele”
FORMA DE REALIZARE: lecție integrată
SUBIECTUL LECȚIEI: Obiecte de igienă personală
TIPUL LECȚIEI: dobândire de priceperi și deprinderi

CONȚINUTURI:
- Identificarea obiectelor de igienă corporală
- Identificarea obiectelor de igienă personală (netransmisibile)
- Realizarea unui colaj
- Realizarea unor dialoguri pe teme date

DOMENII INTEGRATE:
 Dezvoltare personală
 Arte vizuale și abilități practice

COMPETENȚE SPECIFICE:
 Dezvoltare personală:

1.2. Identificarea unor obiecte şi activităţi simple de igienă personală

 Arte vizuale și abilități practice:

2.3. Realizarea de aplicaţii/compoziţii/obiecte/ construcţii simple, pe baza


interesului direct

OBIECTIVE OPERAȚIONALE:
La sfârșitul lecției, elevii vor putea:
O1 – să identifice obiectele de igienă personală;
O2 – să identifice activitățile de igienă corporală prezentate;
O3 – să răspundă corect la ghicitori;
O4 – să coloreze obiectele folosite pentru îngrijirea corpului;
O5 – să deseneze obiecte de igienă personală netransmisibile;
O6 – să răspundă corect la întrebări;
O7 – să recunoască regulile de igienă prezentate.

1
STRATEGII DIDACTICE:
a) Metode și procedee: exercițiul, conversaţia, explicația, jocul didactic,
munca independentă.
b) Mijloace de învățământ: caietul elevului, material ppt., calculator,
videoproiector, ecran, cântecul „Prietenii mei”, creioane, carioci,
plastilină, planșete.
c) Forme de organizare: frontal, individual

BIBLIOGRAFIE:
- programele școlare pentru clasa pregătitoare, în vigoare din data de
19.03.2013;
- ***„Organizarea interdisciplinară a ofertelor de învățare pentru formarea
competențelor cheie la școlarii mici” – Program de formare continuă de
tip „blended learning” pentru cadrele didactice din învățământul primar.

TIMP: 35ʼ

2
DEMERSUL DIDACTIC
Evenimentul didactic Obiective Conţinut ştiinţific Timp Strategia Evaluare
operaţionale didactică
Metode,
mijloace,
forma de
organizare
1. Moment Creez climatul optim desfășurării 1ʼ Frontal
organizatoric activităților propuse.
Elevii își pregătesc caietele,
rechizitele și materialele necesare. Eu
îmi pregătesc materialele necesare și
aparatura. Stabilesc ordinea și liniștea
necesară.
2. Captarea atenţiei O1 Material ppt.: „Despre igienă”. 9ʼ Conversația Observarea
O2 1. Elevii vizionează cântecelul Material ppt., participării
O3 „Prietenii mei”. Au loc cântec (video) copiilor la
discuții. Individual discuție
2. Prezint elevilor imagini cu
activități de igienă corporală.
Au loc discuții.
3. Citesc poezia „Dimineața”. Au
loc discuții.
4. Elevii identifică obiectele de
igienă prezentate.

3
5. Elevii răspund la ghicitori.

Elevii care participă cel mai activ la


activitate primesc câte o recompensă.
3. Anunţarea temei „Dragii mei, astăzi vom învăța despre 1ʼ Expunerea
și a obiectivelor obiectele de igienă personală. Vom Frontal
identifica obiectele și activitățile de
igienă personală, vom răspunde la
niște ghicitori, vom colora și vom
desena obiecte de igienă personală,
vom răspunde la întrebări și vom
recunoaște reguli de igienă.”
O4 Elevii au ca sarcină să coloreze 8ʼ Conversația Observarea
4. Dirijarea obiectele folosite pentru îngrijirea euristică, modului de
învăţării prin corpului (ex. 1, pag. 68). explicația, participare a
anuntarea La final, are loc o discuție între munca elevilor la
selectiva a învățător și elevi pe tema: „Este independentă activități
normal ca obiectele de igienă Caietul elevului
obiectivelor
personală să fie utilizate de mai multe Frontal,
persoane? Ce se poate întâmpla?” individual
Elevii care rezolvă corect sarcina
anterioară și care participă activ la
discuție primesc câte o recompensă.
O5 Elevii au ca sarcină să deseneze 8ʼ Explicația Observarea
obiectele de igienă personală care nu Caietul elevului, modului de
pot fi împrumutate (ex. 2, pag. 68). creion HB, rezolvare a
Elevii care rezolvă corect sarcina creioane cerințelor
primesc câte o recompensă. colorate /
4
carioci
Frontal,
individual
5. Obţinerea O6 Material ppt.: „Despre igienă” – 5ʼ Explicația, Observarea
performanţei Steluța curioasă conversația, participării
Activitate în perechi: sunt formate explozia stelară copiilor la
cinci perechi de elevi prin Material ppt. activitate
nominalizare directă. Un elev din Frontal
fiecare pereche pune întrebarea,
celălalt răspunde. Întrebările încep cu:
- perechea 1: „Ce...?”;
- perechea 2: „Unde...?”;
- perechea 3: „Când...?”;
- perechea 4: „Cum...?”;
- perechea 5: „De ce...?”.
Pentru fiecare întrebare pusă corect și
răspuns corect perechile primesc câte
o recompensă.
6. Asigurarea feed- O7 Material ppt.: „Despre igienă” – 2ʼ Conversația Observarea
backului Reguli de igienă Material ppt. participării
Elevii recunosc regulile de igienă Frontal copiilor la
prezentate. activitate
Pentru fiecare răspuns corect elevii
primesc câte o recompensă.
7. Incheierea activităţii Se fac aprecieri globale și – eventual 1ʼ Conversația
– individuale. Elevii care au participat Frontal
activ la lecție și care au primit cele
mai multe recompense vor primi câte
5
o stea de șerif.

S-ar putea să vă placă și