Documente Academic
Documente Profesional
Documente Cultură
Cititorul Si Cartea
Cititorul Si Cartea
Chişinău, 2017
Proiect didactic
Disciplina :Limba și literature romănă
Clasa a VI-a D
Data: 18 ianuarie, 2017.
Argument:
Educarea lecturii elevilor prin activităţi literare
Nu contestăm valoarea pragmatică şi cognitivă a calculatorului ca sursă de informare, dar ne punem problema consecinţelor folosirii în exces a
unor programe neadecvate vârstei, a unor jocuri care promoveaza violenţa, agitaţia, nervozitatea, lipsa de concentrare, elemente ce pot constitui
instrumente nefaste în formarea micului cetaţean.
Caut să ofer o alternativă de antrenare la acţiuni care vizează întoarcerea la carte, la lectură, la lumea povestirilor, la poezie, la meditaţie şi la
creaţie.
. Dorim ca elevii să-şi facă din cărţi cei mai buni prieteni şi să li se dezvolte discernământul în selecţia valorilor.
Competenţe şi subcompetenţe:
8. Lectura, audierea şi interpretarea textelor literare şi nonliterare, în limita standardelor de conţinut.;
8.1. Lectura expresivă a textului dramatic;
8.2. Comentarea textului liric, a fragmentului de text epic sau dramatic;
5. Elaborarea şi realizarea spontană, fluentă, exactă a diverselor acte de comunicare orală şi scrisă;
5.2. Lansarea orală a discursului în faţa unui auditoriu dat într-un timp limită (5 min.).
Obiective operaționale:
O1-Să formuleze răspunsuri laconice la întrebări,
O2-Să lanseze idei sistematizăndu –le după valoare lor
O4.Să comenteze fragmente de lecturi/ cărți citite.
O3- Să elaboreze texte care reflectă propriile experienţe , opinii, argumente
C5. Elaborarea şi realizarea spontană, fluentă, exactă a diverselor acte de comunicare orală şi scrisă.
C8. Lectura, audierea şi interpretarea textelor literare şi nonliterare, în limita standardelor de conţinut.
C13. Producerea textelor care reflectă propriile experienţe senzoriale, idei, judecăţi, opinii, argumente.
Strategii/Metode/Tehnici:
1. Conversaţie
2. VAS
3. Discursul
4. Joc didactic
5. Harta textului
6. Diagrama Venn
7. Text-argumentativ
8. Redactarea unei compoziții
9. Cercul pe roluri
Forme de lucru: frontal, în grup, cercul pe roluri.
Parcursul didactic
Etapele lecției Strategii Resurse
Demersul instructiv-educativ didactice, temporale
materiale
Evocare Organizarea clasei.
.
Anexa 1
Harta textului
Titlul
Autorul Vocabularul
Personaje Cuvintele-cheie
TV Cartea
ANEXA 3
1. Dacă aș fi o carte, aș prefera să fiu….., deoarece….
2. Dacă ar trebui să aleg dintre lectura unei cărți sau vizionarea
unui film, aș alege …., deoarece….Dacă aș fi un personaj de basm,
aș fi……, deoarece….
3. Dacă aș fi un bibliotecar, aș propune spre lectură următoarele
cărți……, deoarece
„ Să deschizi o carte frumoasă şi să te cufunzi în ea... ce
sărbătoare!” ( Victor Hugo
„O lectură plăcută este tot aşa de folositoare sănătăţii noastre ca
şi exerciţiile fizice.” (Kant)
”Cartea - făclia Lumii”. (Mihai Cucereavii)
”Cartea face pe om, om!”
(Vasile Alecsandri)
Anexa 4
5. Încearcă să anticipezi ce ar putea Cineva mi-ar putea reproșa că…, dar eu cred că…
spune un oponent, o persoană care
nu este de accord cu tine și
răspunde la aceste posibile obiecții.
6. Formulează concluzia. În concluzie, pot spune că…
7. Formulează un îndemn final De aceea, vă invite să… (vă îndemn să…), fiindcă…
pentru a atrage ascultătorii de partea
ta.