Sunteți pe pagina 1din 7

Proiect de lecţie

UNITATEA DE ÎNVĂŢĂMÂNT: Scoala Gimnaziala Radu Voda Fetesti


DATA: 21.05.2021
CLASA: IB
PROPUNĂTOR: Badea Maria Gabriela
ARIA CURRICULARĂ: Consiliere şi orientare
DISCIPLINA: Dezvoltare personală
UNITATEA TEMATICA :Prietenia
SUBIECTUL: ” Prietenul meu”
FORMA DE REALIZARE : activitate integrată (CLR, MEM,AVAB)
TIPUL LECŢIEI: formare de abilităţi şi atitudini

SCOPUL ACTIVITĂŢII
-Cunoaşterea şi respectarea normelor de convieţuire socială prin manifestarea unor atitudini de prietenie, toleranţă şi
armonie în relaţiile cu cei din jur

COMPETENȚE GENERALE:
1.Manifestarea interesului pentru autocunoastere si a atitudinii pizitive fata de sine si fata de ceilalti
2. Exprimarea adecvată a emoţiilor în interacţiunea cu copii şi adulţi cunoscuţi;
3. Utilizarea abilităţilor şi a atitudinilor specifice învăţării în context şcolar.

COMPETENŢE SPECIFICE:

1.1 Identificarea unor trăsături personale elementare


2.2. Identificarea regulilor de comunicare specifice în activitatea şcolară
2.3. Explorarea caracteristicilor fiintelor si obiectelor preferate si a interactiunii simple cu acestea
Competente specifice integrate
Comunicare in limba romana
1.1 Identificarea semnificatiei unui mesaj scurt ,pe teme familiare,rostit clar si rar
1.2 Identificarea unor informatii variate dintr-un mesaj scurt,rostit clar si rar
Matematica si explorarea mediului
1.1Recunoasterea si scrierea numerelor in concentrul 0-31
Arte vizuale si abilitati practice
2.3 Realizarea de aplicatii/compozitii/obiecte/constructii simple,pe baza interesului direct

OBIECTIVE OPERAŢIONALE:

a)cognitive :

OC1 - sa audieze cu atentie textul ;

OC2 - sa aprecieze comportamentul personajelor din poveste ;

OC3 -șă-si prezinte prietenul;


OC4 -să respecte regulile de comunicare (vorbirea pe rând, ascultarea activă);

b)psiho-motorii :

OPM - să mânuiască materialele puse la dispoziţie;


c)afective :

OA1 – dezvoltarea atitudinii pozitive faţă de colegi şi lecţie pe toată durata orei ;
OA2 – stimularea participării active în desfăşurarea scenariului didactic ;

RESURSE: umane – 19 elevi


temporale - 35 minute +10 minute activitati recreative

STRATEGII DIDACTICE:

a) Metode şi procedee : conversaţia, observaţia, explicaţia, jocul ,povestirea;

b) Mijloace didactice :coli albe,hartie cartonata,carioci,polistiren,foarfeca;


c) Forme de organizare : frontală, individuală;

BIBLIOGRAFIE:

 ***Curriculum Naţional- Curriculum pentru învăţământul primar, M.E.N., 2013;


 ***Suport de curs “Organizarea interdisciplinară a ofertelor de învăţare pentru formarea competenţelor cheie la
şcolarii mici “ – 2013;
 Alexandra Manea,Claudia Matache-Ed. Delta Cart Educational-Pitesti-2013 “Ghid practic
pentru clasa pregatitoare”
DESFASURAREA LECTIEI
Momente le C. s. Elemente de conţinut Metode Mijloace Forme de Evaluare
lecţiei organizare

1. Moment Se asigură un climat educaţional favorabil.


organizato
ric

Activitatea va debuta cu ”Întâlnirea de


2. Captarea CLR dimineaţă”. conversaţia Panoul de frontală aprecieri
atenţiei 1.1 - Salutul: prezenta, verbale
1.2 ”Bună dimineața, clasa albinuţelor ! calendarul
- Stirile zilei: naturii,
Prezentarea ”musafirilor”. cartonase,
- Meteo: etichete
Cum este vremea astăzi? (responsabilul
meteo din această săptămână va prezenta
buletinul meteo, numind fenomenele care
ME caracterizează ziua. Vom stabili
M îmbrăcămintea adecvată pentru această zi,
1.1 după care vom completa calendarul naturii
- vom numi cartonaşele/etichetele, vom
repeta zilele săptămânii, lunile de toamna,
lunile anului și anotimpurile).
Se vor preciza, dacă există, alte evenimente
importante în această zi (ex: ziua de
naştere a unui coleg). Conversatia
- Regulile grupului:
Reactualizare.
- Agenda zilei:
Voi prezenta activităţile din această zi:
„Astăzi vom discuta la DP despre explicatia
prietenie, la CLR vom învăţa u nou grup
de litere, la MEM efctua scăderi, iar la
AVAP vom face

3.Anunţarea Astazi ,la dezvoltare personala vom vorbi explicaţia frontală


subiectului despre prietenie,ne vom juca,vom face
şi a „Copacul prieteniei ”.
obiective lor
urmărite

4.Dirijarea CLR Citesc textul „Doi prieteni” dupa Anton Individuală observarea
invatarii 1.1 Pann.(Anexa 1) conversaía sistematică
Se poarta discutii. explicaţia
-Pe unde treceau cei doi prieteni ?
-Cu cine s-au intalnit ei ?
-Ce a facut unul dintre ei ?Dar celalalt?
-Cum a scapat calatorul de urs ?
-Ce l-a intrebat cel care se urcase in copac? observarea
-Ce i-a raspuns calatorul care s-a prefacut sistematică
mort ?
-Ce credeti? Cei doi erau prieteni
DP adevarati? aprecieri
2.2 -De ce nu erau prieteni ? conversaţia verbale
-Ce fac prietenii adevarati? individual
-Voi aveti prieteni ?
Se poarta discutii despre prietenie.

Individuala
Se face prin jocul de cunoastere/ Jocul observarea
5.Obţinerea intercunoastere “Pot sa te prezint eu?”,in sistematică
performanţei DP care fiecare copil isi prezinta prietenul . conversaţia aprecieri
1.1 (Prietenul meu este…. .El este prietenul explicaţia verbale
2.3 meu pentru ca…. . ) frontală
individuală
observarea
conversaţia coli albe sistematică
Vom realiza „Copacul prieteniei ” explicaţia carioci
6.Activităţi Elevii vor desena conturul mainii pe care il hartie aprecieri
în AVA vor decupa.Lucrarile elevilor vor fi cartonata verbale
completare P asezate astfel incat ele sa formeze coroana polistiren
2.3 unui copac numit “Copacul prieteniei” .

7.Încheierea Se fac aprecieri globale şi individuale cu


activităţii caracter motivant privind participarea conversaţia frontală aprecieri
elevilor la lecţie verbale

ANEXA 1
Doi prieteni
după Anton Pann

Într-o vară, doi prieteni treceau prin desisul unei păduri. Mergeau si vorbeau .
Deodată, a apărut în calea lor un urs. Unul dintre ei se urcă repede într-un copac. Celălalt, văzând că a rămas
singur, se trânti la pământ si se prefăcu mort. Ursul îl mirosi, se învărti în jurul lui, dar văzând că nu suflă, îl lăsă în
pace.
După de a plecat ursul, călătorul din copac îl întrebă pe celălalt :
- Ursul ce îsi zise la ureche, frate ?
Călătorul de jos, mâhnit că e luat în râs, a răspuns :
- Îmi spuse să nu mai călătoresc altă dată cu asemenea prieteni.

S-ar putea să vă placă și