Sunteți pe pagina 1din 4

TEMA 4

PROIECT DIDACTIC

Clasa: a IV – a
Consiliere si dezvoltare personală
Tema activităţii: ”Prietenia – floare rară ”
Scopul: - educarea copiilor în spiritul prieteniei
- dezvoltarea unor deprinderi de selectare a grupului de prieteni.
Obiective operationale:
- Să analizeze conceptul de ”prietenie” din diferite perspective;
- Să formuleze enunțuri pro și contra în argumentarea unor idei;
- Să sintetizeze informațiile despre prietenie;
- Să coopereze pe timpul sarcinilor de lucru.
Metode şi procedee: conversaţia, explicaţia, problematizarea observaţia.
Mijloace didactice: fişe de lucru, bilețele, diplome.
Forma de organizare: individual, pe grupe, frontal, în perechi.
Durata: 50 de minute
Locul desfăşurării: sala de clasă
Bibliografie şi surse:

 DRAGU, Mariana, BABAN, Marilena, POENARU, Camelia, Proiectul de lecţie între tradiţional şi modern – ghid metodic, Didactica
Publishing House, Bucureşti, 2015.
 Site educaţional: www.didactic.ro
DESFĂŞURAREA ACTIVITĂŢII
Etapele activităţii Conţinutul activităţii Metode şi Mijloace
didactice Activitatea consilierului Activitatea elevilor procedee didactice
1. Moment  Se asigură condiţiile necesare bunei desfă şură ri a  Elevii intră în clasă și își ocupă
organizatoric orei: locul în bă nci. Se pregă tesc pentru
- pregă tirea materialului didactic necesar; începerea activită ţii.
2. Captarea  Spargerea ghetii : ‘’ Exercițiu de gâ ndire  Sarcina elevilor este de a se uita la Conversaţi Bilete
atenţiei pozitivă ’’; bilet și de a rupe partea de bilet pe a
 Profesorul va împă rți elevilor câ te un bilet, care este scris cuvâ ntul avâ nd Observația
împarțit în două pă rți, pe care sunt scrise noțiuni conotația negativă și de a pă stra
opuse ca sens, de genul: prieten – dușman, partea de bilet care are cuvâ ntul
înțelegere – conflict. pozitiv.
3. Anunţarea  Se face prin descoperire, realizâ ndu-se legă tura  Elevii ascultă . Conversați
temei şi a cu noțiunile aflate pe bilete. a
obiectivelor  ” Cu toții știm proverbul “Prietenul adevărat la
nevoie se cunoaște”. Ală turi de familie, 
prietenii sunt unele dintre cele mai importante
persoane din viaţa noastră . Fă ră aceştia, lumea ar
fi mult mai rece, practic oamenii ar fi unii pentru
ceilalţi doar nişte stră ini. Prietenia se naşte dintr-
un sentiment de simpatie, de respect şi de stimă ,
faţă de o altă persoană . Cu ajutorul activită ților ce
le vom face în această oră vom descoperi ce
implică o relație de prietenie adevarată .”

4. Dirijarea Activitatea 1 (5 minute)


învăţării  Joc didactic „Copacul prieteniei”  In grup de cate doi elevi, vor nota Explicaţia Fisa de
pe frunzele copacului de pe Anexa lucru
1, criteriile dupa care isi aleg
Activitatea 2 (3 minute) prietenii.
Explicația Cartonase
 Se vor împă rţi elevii în patru grupe.
 Fiecare va extrage o bucată de
hâ rtie cu câ te o cifră , și se vor
Activitatea 3 (15 minute) grupa în grupa corespunză toare
 ”Fiecare grupă va avea o sarcină diferită însă cifrei extrase.
Fise de
doar dacă fiecare grupă își realizează sarcina
lucru
corect vom realiza un tablou al prieteniei pentru  Vor comenta diverse citate despre Conversa
clasa noastră . De aceea vă rog sa fiți atenți la prietenie.
sarcinile primite ca să vă faceți o impresie despre  Vor prezenta sarcinile rezolvate și ţia
cum va ară ta tabloul nostru.” vor discuta. Toate grupele
 Fiecare grupa își va prezenta sarcina rezolvată . participă la completarea ideilor.
Activitatea 4 (2 minute)
 Scrieți pe cartonașul pe care l-ați extras câ nd ați Cartonase
alcă tuit grupele, numele celui mai bun prieten din
clasa voastră .  Elevii vor nota alegerea fă cută ;
 Doi elevi vor aduna biletele și vor
contabiliza ră spunsurile date de
elevi.

5. Fixarea și  Se citește studiul de caz din Anexa 6.  Fiecare grupă are de ră spuns la Conversa Fişe de
consolidarea câ te o întrebare din fisa de lucru ţia lucru
cunoștințelor Concluzii: ”A fi prieten cu cineva nu înseamnă a-l primita anterior.
aproba în orice privință. Atunci când considerăm că
prietenii noștri greșesc trebuie să le spunem acest
lucru. Dacă e necesar trebuie să luăm legătura cu
părinții sau cu profesorii pentru a-i ajuta.”
6. Evaluarea  Elevul care a avut cele mai multe nominaliză ri va  Fiecare elev va spune un cuvâ nt Diploma
activității primi o diplomă . care i-a ră mas în minte de la
finalul acestei activită ți.

S-ar putea să vă placă și