Sunteți pe pagina 1din 2

PROIECT DE LECTIE

I . PARTEA INTRODUCTIVĂ
Prof. Tirca Luminita-Sofia .
Liceul Tehnologic ,,Al. I.Cuza” Barlad
Clasa.a IXa
Disciplina.Chimie
Subiectul lecţiei LEGĂTURI FIZICE ȘI CHIMICE
Durata de desfăşurare a lecţiei. 1oră
Obiectivul central (scopul) lecţiei. Rezolvarea de probleme în scopul stabilirii unor corelaţii relevante,demonstrând raţionamente
deductive şi inductivee
Obiectivele operaţionale în concordanță cu competențele specifice
O1 - descrierea comportării unor specii chimice într-un context dat
O2 – modelarea formării unor legaturi ionice, legături covalente
O3 efectuarea de investigații pentru evidențierea unor proprietăți reprezentative ale substantelor ionice
O4- corelarea informațiilor prin observări calitative
O5- formularea de concluzii care să răspundă ipotezelor formulate
O6 - folosirea corecta a terminologiei specifice chimiei
Tipul şi varianta de lecţie. : lecţie de fixare şi consolidare, de recapitulare şi sistematizare a cunoştinţelor
Resurse procedurale (metode de învăţământ). conversaţia, problematizarea, munca independentă, analiza şi sinteza, comparaţia
Resurse materiale (mijloace de învăţământ: aparatură şi material didactic) fişă de lucru, S.P , calculatorul, videoproiector , soft
educațional,, Legături fizice și chimice”
Tipul de organizare a activităţii (colectivă, pe grupe şi / sau individuală). activitate pe grupe
Anticiparea dificultăţilor.
Bibliografia Olga Petrescu,Gagriela Dobrescu, Adrian Mihai Stadler- Chimie manual pentru clasa a IXa Editura Didactica si pedagogica
RA

II. DESFĂŞURAREA LECŢIEI ( conform tabelului anexat).


III. SCHEMA TABLEI –
Legatura ionică
Legătura covalentă
Interacții intermoleculare
I. DESFĂŞURAREA LECŢIEI
Obiectivele Etapele (evenimentele) Activitatea profesorului Evaluarea**
operaţionale lecţiei Activitatea elevilor
I-MOMENTUL Se face prezenţa şi se verificǎ existenţa mijloacelor
ORGANIZATORIC necesare desfǎşurǎrii lecţiei.se stabilesc grupele de Organizarea
elevi grupelor
II CAPTAREA Se capteazǎ atenţia elevilor, cu o secvență din Rezolvă
ATENŢIEI PENTRU emisiunea școala discovery rebusul,identificând Soft
LECŢIE cuvintele cheie din educațional ,,Legături
II. ANUNŢREA TEMEI Se anunță tema lecției, obiectivele urmărite lecție fizice și chimice”
SI A OBIECTIVELOR
O1 III -PREZENTAREA Se prezintă conținuturile lecției Urmăresc secvenţele
OPTIMĂ A 1 Se prezinta pe videoproiector softul lecţiei
O2 CONŢINUTULUI educațional ,,Legături fizice și chimice” - conversează cu Fise de lucru
IV -DIRIJAREA profesorul
O3 ÎNVĂŢĂRII (FIŞE DE 2 Se rezolvă itemii Parcurg itemii  Autoevaluarea
LUCRU) softului educațional fisei de lucru
O4 V-CONEXIUNEA Răspund la întrebările  Observarea
INVERSĂ (FEED- Se analizează răspunsurile, se corectează lansate, corectează sistematica a
O5 BACK-UL), răspunsurile colegilor. elevilor,
VI-EVALUAREA Se notează elevii care au raspuns la rezolvarea Realizeaza sarcinile de aprecieri
O6 testului Raspund la intrebarile verbale,
VII FIXAREA Se incurajează verbal elevii testului individuale si
globale.
Se asigură transferul cunostintelor –
VIII-TRANSFERUL DE Tema pentru acasa
CUNOŞTINŢE/ Portofoliu- documentati-va și realizati o schemă cu notează tema pentru
APLICAREA IN utilizarile NaCl , ale HCl acasă
PRACTICĂ,

S-ar putea să vă placă și