Sunteți pe pagina 1din 3

Proiect didactic

Data : 13.04.2022
Clasa a VII-a A
Disciplina: matematică-geometrie
Profesor: Popa Cristina
Unitatea de învăţământ: Școala Gimnazială nr 56, București
Tema lectiei: Teorema lui Pitagora
Tipul lecţiei : dobândirea de noi cunoștințe
Unitatea de învăţare: Relații metrice
Durata lecției: 40 minute
Resurse TIC: Catalog electronic
Tabla inteligenta, manualul digital
Temele pentru acasă se încarcă pe platforma Google Classroom
Competențe generale:
CG1:Identificarea unor date, mărimi si relații matematice, in contextul in care acestea apar
CG2: Prelucrarea unor date matematice de tip cantitativ, calitativ, structural, cuprinse în
diverse surse informaționale.
CG3: Utilizarea conceptelor și a algoritmilor specifici în diverse contexte matematice.
CG4: Exprimarea în limbajul specific matematicii a informațiilor, concluziilor și
demersurilor de rezolvare pentru o situație dată.
Competente specifice:
CS 1.7. Recunoașterea elementelor unui triunghi dreptunghic într-o configurație geometrica
data
CS 2.7. Aplicarea relațiilor metrice într-un triunghi dreptunghic pentru determinarea unor
elemente ale acestora
CS 3.7. Deducerea relațiilor metrice într-un triunghi dreptunghic
CS 4.7. Exprimarea in limbaj matematic a relațiilor dintre elementele unui triunghi
dreptunghic
Strategii didactice:
a) Metode de învățământ: conversația, exercițiul, observația, demonstrația, problematizarea,
explicația
b) Forme de organizare: frontal si individual
c) Mijloace de învățământ: culegere, manuale, marker, tablă, caiet de notițe;
d) Evaluare: evaluare orală, observare sistematică, autoevaluare.
Activitatea elevilor:
Se pregătesc pentru lecție.
Răspund la întrebările adresate de către profesor.
Iau notițe si sunt atenți.
Bibliografie:

 Culegere de matematică pentru clasa a VII-a MATE2000, Ed Paralela 45, partea a II-a,
2020
 Manualul de matematică pentru clasa a VII-a, editura Sigma
 Manualul de matematică pentru clasa a VII-a, editura Litera

SCENARIUL DIDACTIC
1. Moment organizatoric (2 min):

üFac prezenta.

üPregătirea celor necesare: caiete , markere.

2. Verificarea temei (5 min):

üDiscutam neclaritățile din tema. Anterior lecției, am verificat selectiv temele încărcate pe
platforma Google Classroom si daca am observat anumite greșeli, le corectam aici.

3. Captarea atenției si anunțarea titlului lecției si a obiectivelor(3 min)

üTitlul lecției de astăzi este „Teorema lui Pitagora”.

ü Captarea atenției se realizează prin intermediul afirmației: – „Noi cunoaștem deja enunțul
teoremei lui Pitagora din clasa a VI a, dar astăzi vom învăța sa îl si demonstram, prin intermediul
teoremei catetei!”. Aici amintim enunțul teoremei lui Pitagora si enunțul teoremei catetei.

ü Elevii răspund la întrebările adresate de către profesor

4. Dirijarea învățării si fixarea cunoștințelor (20-25 min):

üScriu pe tabla enunțul teoremei lui Pitagora, însoțit de un desen sugestiv.


„Intr-un triunghi dreptunghic, pătratul lungimii ipotenuzei este egal cu suma pătratelor lungimilor
catetelor.”
Demonstrez împreuna cu elevii teorema lui Pitagora cu ajutorul teoremei catetei aplicata pe rând in
cele doua triunghiuri dreptunghice care se formează daca ducem înălțimea corespunzătoare
ipotenuzei triunghiului dreptunghic dat in ipoteza. Adunând membru cu membru cele doua relații,
rezulta relația din teorema.

ü Demonstrația este urmata de doua exemple scurte in scopul fixării cunoștințelor:


Exp 1) Se da un triunghi isoscel ABC cu AB=AC=15 cm, BC=18 cm. Determinați lungimea înălțimii
triunghiului ABC corespunzătoare bazei BC.
Exp 2) Se da un trapez isoscel ABCD, cu AB//CD, AB>CD, baza mare de 30 cm, baza mica de 20 cm,
BC=25 cm. Se cere lungimea înălțimii trapezului.
ü Enunțam reciproca teoremei lui Pitagora, apoi o demonstram:

„Daca, intr-un triunghi, pătratul lungimii unei laturi este egal cu suma pătratelor lungimilor
celorlalte doua laturi, atunci triunghiul este dreptunghic.”

Demonstram împreuna acest enunț, folosindu-ne de o construcție ajutătoare, desenam un triunghi


dreptunghic care sa aibe una dintre catete comuna cu o latura a triunghiului dat, care se dovedește
a fi congruent cu triunghiul nostru, si astfel tragem concluzia ca triunghiul dat este dreptunghic.

ü Demonstrația este urmata de trei exemple scurte in scopul fixării cunoștințelor:


Exp 1) In triunghiul ABC cunoaștem: AB=3 cm, AC=4 cm, BC=5 cm. Aflați natura triunghiului ABC.

Spunem ca numerele 3,4,5 sunt numere pitagorice sau pitagoreice.

Exp 2) Sunt următoarele triplete nr pitagorice?

4,5,6

6,8,10

5,12,13

√ 2, √ 3, √ 5
6√ 3, 6√ 6, 18

Exp 3) Fie triunghiul ABC înscris într -un cerc de centru O si raza r. Lungimile laturilor triunghiului
sunt: AB=9 cm, AC=12 cm, BC=15 cm. Arătați ca BC este diametru.

5. Feedback-ul zilei (2 min):

üSe va face un rezumat la ceea ce am învățat astăzi.

ü Elevii care s-au remarcat primesc plusuri in catalogul profesorului.

6. Încheierea lecției (1 min):

üLe transmit că tema va fi încărcată pe Google Classroom. Tot acolo elevii vor încărca și ei
rezolvările sub forma de pdf, folosind aplicația CamScan, sau de imagini.

üNe spunem la revedere.

S-ar putea să vă placă și