Sunteți pe pagina 1din 2

Proiect didactic

Data : 13.04.2022
Clasa a VII-a B
Disciplina: matematică-algebra
Profesor: Popa Cristina
Unitatea de învăţământ: Școala Gimnazială nr 56, București
Tema lectiei: Sistem de axe ortogonale
Tipul lecţiei : Consolidare si fixare de cunostinte
Unitatea de învăţare: Elemente de organizare a datelor
Durata lecției: 40 minute
Resurse TIC: Catalog electronic
Tabla inteligenta
Temele pentru acasă se încarcă pe platforma Google Classroom
Competențe generale:
CG1:Identificarea unor date, mărimi si relații matematice, in contextul in care acestea apar
CG2: Prelucrarea unor date matematice de tip cantitativ , calitativ , structural, cuprinse în
diverse surse informaționale.
Competente specifice:
CS 1.3. Identificarea unor informații din tabele, grafice si diagrame
CS 2.3. Prelucrarea unor date sub forma de tabele, grafice sau diagrame in vederea
înregistrării, reprezentării si prezentării acestora
Strategii didactice:
a) Metode de învățământ: conversația, exercițiul, observația, demonstrația, problematizarea,
explicația
b) Forme de organizare : frontal, individual
c) Mijloace de învățământ: manual, culegere, marker, tablă, caiet de notițe;
d) Evaluare: evaluare orală, observare sistematică, autoevaluare.
Activitatea elevilor:
Se pregătesc pentru lecție.
Răspund la întrebările adresate de către professor
Rezolva in caiete si la tabla problemele indicate de profesor.
Bibliografie:

 Culegere de matematică pentru clasa a VII-a MATE2000, Ed Paralela 45, partea a II-a,
2020
 Manualul de matematică pentru clasa a VII-a, editura Litera

SCENARIUL DIDACTIC
1. Moment organizatoric (3 min):

üFac prezenta si asigur liniștea in sala de clasa.

üPregătirea celor necesare: afisarea materialului de lucru pe tabla smart , markere .


2. Verificarea temei (2 min):

üTemele au fost incarcate pe platforma Classroom, pe care eu le-am verificat selectiv anterior
lectiei, discutam aici eventualele greseli observate sau intrebari ale elevilor.

3. Captarea atenției(1 min)

ü Anunț elevii ca astăzi vom exersa reprezentarea grafica a unor puncte de coordonate intr-un
sistem de axe de ortogonale, calcularea distantelor dintre doua puncte, si a mijlocului unui
segment, adică vom aplica formulele învățate in lecția precedenta de algebra.

4. Anunțarea titlului lectiei și a obiectivelor (1 min):

üScriu titlul lecției pe tabla: “Sistem de axe ortogonale - aplicatii”

5. Dirijarea învățării (30-35 min):

ü Proiectez pe tabla interactiva materialul de lucru.

ü Elevii vor rezolva problemele din manual si culegere propuse pentru consolidarea si aprofundarea
cunoștințelor despre sisteme de axe ortogonale, si anume:
7 si 9/95 din manualul de la editura Litera, apoi Testul 3 III exercițiile 1 si 2/46 din culegerea Mate
2000, restul testului 3 rămânând ca tema pentru acasă.

ü Problemele vor fi rezolvate si la tabla, urmărind corectitudinea rezolvării, făcând eventual


observații, iar dacă există probleme în rezolvarea lor le sugerez elevilor metoda de rezolvare.

6. Feedback-ul zilei (2 min):

üSe va face un rezumat la ceea ce am învățat astăzi.

ü Elevii care s-au remarcat primesc plusuri in catalogul profesorului.

7. Încheierea lecției (1 min):

üLe transmit că tema va fi încărcată pe Google Classroom. Tot acolo elevii vor încărca și ei
rezolvările sub forma de pdf, folosind aplicatia CamScan, sau de imagini.

üNe spunem la revedere.

S-ar putea să vă placă și