Sunteți pe pagina 1din 2

Proiect didactic

Data : 23.02.2022
Clasa a VIII-a D
Disciplina: matematică-algebră
Profesor: Popa Cristina
Unitatea de învăţământ: Şcoala Gimnazială nr 56, București
Tema lectiei: Funcția de gradul I
Tipul lecţiei : consolidare si fixare de cunostinte
Unitatea de învăţare: Funcții
Durata lecției: 40 minute
Resurse TIC: Catalog electronic
Activitate desfășurată sincron folosind aplicația https://meet.google.com/
Folosirea fiselor de lucru încărcate pe platforma Google Classroom.
Temele pentru acasă se încarcă pe platforma Google Classroom.
Competențe generale:
CG2: Prelucrarea unor date matematice de tip cantitativ , calitativ , structural, cuprinse în
diverse surse informaționale.
CG3: Utilizarea conceptelor și a algoritmilor specifici în diverse contexte matematice.
CG4: Exprimarea în limbajul specific matematicii a informațiilor, concluziilor și
demersurilor de rezolvare pentru o situație dată.
CG5: Analizarea caracteristicelor matematice ale unei situații date.
Competente specifice:
CS 2.3. Descrierea unei dependențe funcționale într-o situație dată, folosind diagrame,
tabele sau formule
CS 3.3. Reprezentarea în diverse moduri a unor funcții cu scopul caracterizării acestora
CS 4.3. Utilizarea unui limbaj specific pentru formularea unor opinii referitoare la diferite
dependențe funcționale
Strategii didactice:
a) Metode de învățământ: conversația, exercițiul, observația, demonstrația, problematizarea,
explicația
b) Forme de organizare : frontal si individual, fizic si online
c) Mijloace de învățământ: fise de lucru, culegeri de probleme, manuale, marker, tablă,
caiet de notițe;
d) Evaluare: evaluare orală, observare sistematică, autoevaluare.
Activitatea elevilor:
Se pregătesc pentru lecție.
Răspund la întrebările adresate de către professor
Rezolva in caiete si la tabla exercițiile din fisa de lucru.
Bibliografie:

 Culegere de matematică pentru clasa a VIII-a MATE2000, Ed Paralela 45, partea a II-a,
2020
 Manualul de matematică pentru clasa a VIII-a, editura Litera
SCENARIUL DIDACTIC
1. Moment organizatoric (3 min):

üDeschid Meetul, ii rog pe cei online sa tina camerele pornite, microfoanele oprite, cu exceptia
momentului in care răspund.

üFac prezenta.

üPregătirea celor necesare: fișe , markere.

2. Verificarea temei (2-5 min):

üDiscutam neclaritățile din tema. Anterior lecției, am verificat selectiv temele încărcate pe
platforma Google Classroom si daca am observat anumite greșeli, le corectam aici.

3. Captarea atenției(1 min)

ü Anunț elevii ca astăzi vom rezolva aplicații cu funcții de gradul I

4. Anunțarea titlului lecției și a obiectivelor (1 min):

üÎn cadrul orei de astăzi vom calcula valoarea unei funcții intr-un punct, vom reprezenta grafic,
vom verifica daca anumite puncte aparțin graficului unei funcții sau nu, vom determina un punct
al graficului sau coeficienții funcției atunci când se impun anumite condiții, vom calcula aria
determinata de grafic si axe, distanta de la origine la grafic, etc.

5. Dirijarea învățării (25-30 min):

ü Elevii vor rezolva exercițiile din fișa propuse pentru consolidarea si îmbogățirea cunoștințelor
despre funcțiile de gradul 1.

ü Exercițiile vor fi rezolvate si la tabla, urmărind corectitudinea rezolvării, făcând eventual


observații, iar dacă există probleme în rezolvarea exercițiilor le sugerez elevilor metoda de
rezolvare.
ü Se împarte fiecărui elev câte o fişă de lucru şi se propun spre rezolvare unele exerciții din fișă,
restul rămânând ca tema pentru acasă.

6. Feedback-ul zilei (2 min):

üSe va face un rezumat la ceea ce am învățat astăzi.

ü Elevii care s-au remarcat primesc plusuri in catalogul profesorului.

7. Încheierea lecției (1 min):

üLe transmit că tema va fi încărcată pe Google Classroom. Tot acolo elevii vor încărca și ei
rezolvările sub forma de pdf, folosind aplicația CamScan, sau de imagini.

üNe spunem la revedere.

S-ar putea să vă placă și