Sunteți pe pagina 1din 2

Proiect de lecție

SUSȚINĂTOR: Frantiuc Alexandru

DATA: 19.09.2023

CLASA: V

DISCIPLINA: Limba și literatura română

SUBIECTUL: Discuții pe baza textului. Formularea ideilor principale/secundare

TIPUL LECȚIEI: Recapitulare și sistematizare

1.Competențe generale:

1. Participarea la diferite interacțiuni verbale în diverse situații de comunicare.

2. Redactarea textului scris de diverse tipuri.

3. Utilizarea corectă şi adecvată a limbii române în producerea de mesaje scrise, în diferite


contexte de realizare, cu scopuri diverse.

2. Competențe specifice:

1.1 Identificarea informaţiilor esenţiale dintr-un mesaj oral, în scopul înţelegerii sensului
global al acestuia

2.3. Alcătuirea unor propoziţii şi fraze corecte din punct de vedere gramatical.

3.1. Identificarea ideilor principale după citirea globală a unui text.

3. Obiective operaționale:

1. Să identifice ideile principale și secundare ale unui text.

2. Să deosebească ideile principale de cele secundare.


3. Să identifice un text narativ literar.

4. Resurse materiale:tablă, caiete

5. Resurse procedurale: conversația euristică, dezbaterea, analiza literară

6. Metode de evaluare: valorificarea răspunsurilor elevilor în discuție, feedback-ul dat elevilor .

Scenariu didactic

I. Organizarea clasei: pregătirea materialelor, notarea absențelor

II. Faza de evocare

1. Elevii răspund provocării de a enumera cinci texte literare. 5m

2. După ce audiază câteva dintre răspunsuri, profesorul, împreună cu elevii, argumentează


de ce textele menționate de aceștia aparțin tipului de text aflat în discuție. 5m

III. Faza de construire a sensului

1. Elevii, împreună cu profesorul, continuă lectura textului. 5m

2. După ce au terminat de citit textul Prietenul meu, eleviilor li se propune realizarea orală
unui rezumat. 5m

3. Profesorul împarte elevii în patru grupe, dându-le sarcina de a formula câte o idee
principală și două idei secundare pentru fiecare fragment. 10m

4. După efectuarea sarcinii, reprezentatul fiecărei grupe vine la tablă, scrie ideea principală
și cele două idei secundare, urmând ca după ce sunt toate scrise pe tablă, să le punem în
ordine. 10m

IV. Faza de reflecție

1. Eleviilor li se cere să identifice trei texte literare din programa Evaluării Naționale.

2. Ca temă pentru acasă, elevii vor efectua exercițiile 1,2,3,4, din Manual, de la pagina 13.

S-ar putea să vă placă și