Sunteți pe pagina 1din 5

PROIECT DIDACTIC

Liceul Tehnologic „Moga Voievod” Hălmagiu


Profesor: MATEȘ IONELA CRISTINA
Data: 07.11.2023
Clasa: a VII-a
Disciplina: Elemente de limbă latină și de cultură romanică
Unitatea: Roma, o cetate a culturii
Titlul lecţiei: Civitas Romana
Tipul lecţiei: dobândire de noi cunoștințe

Competenţe generale:
1. Receptarea adecvată a elementelor lingvistice esențiale ale limbii latine prin raportare la limba română și la alte limbi romanice/moderne
2. Valorificarea elementelor de limbă, cultură și civilizație greco-romană în dezvoltarea personalității și în asumarea identității socioculturale

Competențe specifice:
1.2. Utilizarea elementelor lexicale și gramaticale într-o varietate de contexte, în limba latină și în limba română/ alte limbi romanice
2.1. Identificarea unor locuri, personaje, fapte, procese şi concepte definitorii pentru civilizaţia romană
2.2. Identificarea unor modele culturale clasice relevante pentru reprezentarea lumii

Obiective operaţionale:
La finalul lecției, elevii vor putea:

O1- Să identifice principalele monumente culturale din Roma Antică;


O2- Să precizeze caracteristici ale modelelor culturale si arhitecturale romane;
O3- Să utilizeze elemente lexicale si gramaticale în limba latină prin raportare la limba română;
O4- Să descrie și să compare locuri, evenimente din societatea romană relevante pentru cultura europeană;

Obiective afective:
O1- Să integreze cunoștințele despre civilizația și cultura romană în sistemul propriu de valori estetice;
O2- Să-și dezvolte gândirea creatoare, reflexivă și critică prin lectura unor texte despre modelele culturale clasice;
Strategia didactică:
Metode şi procedee :
● învăţarea prin descoperire

● jocul de rol
● activități în echipă

● analiza de text

● brainstormingul

● conversaţia

● explicația

Mijloace:
● Manualul digital

● Laptop

● Materiale video

● Animații

Forme de organizare: activitate frontală, activitate individuală, activitate pe grupe

Metode de evaluare: observarea curentă, chestionarea orală,


Resurse:
- umane: elevii clasei a VII-a ;
- de timp: 40 minute
- materiale: laptop, video-proiector, manuale digitale, tabla jamboard, materiale audio, caiet de notiţe.
- Bibliografie:s,
Alexandru Dudău, Simona Georgescu, Theodor Georgescu-Elemente de limbă latină și de cultură romanică, Manual, clasa a a VII-a, Editura
Art Klett, 2019
Programa școlară pentru disciplina ELEMENTE DE LIMBĂ LATINĂ ȘI DE CULTURĂ ROMANICĂ Clasa a VII-a

SCENARIUL DIDACTIC

ETAPELE LECŢIEI ACTIVITATEA PROFESORULUI ACTIVITATEA ELEVIOR TIMP METODE ŞI FORME DE


MIJLOACE EVALUA
DIDACTICE RE
1.ORGANIZAREA Notarea absenților, pregătirea materialelor Elevii îşi pregătesc materialele 2’ Conversația
CLASEI didactice, asigurarea climatului de lucru necesare

2.VERIFICAREA Se verifică informațiile dobândite de elevi Elevii răspund întrebărilor Observarea


CUNOȘTINȚELOR în lecția anterioară ,,Otium”. Profesorul profesorului și prezintă locurile 2’ Conversația sistematică a
DOBÂNDITE adresează întrebări privind semnificația și modurile de petrecere a elevilor
ANTERIOR termenului ,,Otium”. timpului liber în grădini si
Solicită elevilor să prezinte diferite parcuri publice, terme,
modalități de petrecere a timpului liber în modalități de servire a mesei si
societatea romană. de relaxare a poporului roman.

3.CAPTAREA Profesorul le prezintă elevilor o clădire 4 min


ATENȚIEI impunătoare, în manual pagina 72.
Elevii urmăresc materialul video Materiale video
Le va fi prezentat elevilor CIRCUS si răspund solicitărilor Observarea
MAXIMUS, într-un scurt video. profesorului: Conversația sistematică a
https://www.youtube.com/watch? La relaxare, la întreceri sportive. elevilor
v=aksOAH7dYsQ
Ei se relaxau în special la băi,
Pentru ce credeți voi că a fost folosită numite terme (de ex. Termele Explicația
această clădire? împăratului Dioclețian), în
Ce alte construcții, spații pentru relaxare grădini si parcuri sau în
mai aveau romanii? Colosseum, unde urmăreau
luptele cu gladiatori.
Profesorul le prezintă utilitatea acestei Elevii urmăresc animația care
clădiri, tot printr-un video: prezintă cursele de cai organizate
https://www.ircul ron.com/watch? în Circus Maximus.
v=nGzmwh2QTYI
Elevii vor prezenta asemănările
Numiți un sport modern, care se aseamănă între cursele de cai si cursele
cu vechile curse de cai care aveau loc în actuale de mașini. Sunt privite cu
Circus Maximus. În ce constau plăcere de susținători. Au
asemănările? echipaje distincte. Sunt
organizate ca formă de
divertisment etc.
4. ANUNȚAREA Se prezintă titlul şi obiectivele lecţiei în
TITLULUI ȘI A termeni accesibili, astfel încât elevii să Elevii notează titlul lecţiei în Conversaţia Observarea
OBIECTIVELOR cunoască finalitatea acesteia. caiete şi ascultă prezentarea 1’ frontală sistematică a
LECȚIEI
Titlul lecției: Civitas Romana obiectivelor. elevilor

5. DIRIJAREA Cultură și civilizație romanică Elevii se grupează în cele 4


ÎNVĂȚĂRII Profesorul organizează clasa în patru grupe și lucrează fiecare pe câte 26’
grupe. Se folosește tabla jamboard. o tablă jamboard. Parcurg Activitate pe
Fiecare grupă, constituită din șase elevi va materialele din manual despre grupe Chestionare
parcurge materialul de la pagina 76,78, Circus Maximus orală
despre câteva monumente sau locuri
● Teatre
publice din vechea Romă. Vor descoperi
informațiile esențiale din fragmentele ● Bazilica Descoperirea
date, vor putea cerceta și alte surse online
și vor sintetiza materialul pe câte o tablă ● Dreptul la romani
jamboard. Fiecare grupă va avea câte un
lider care va prezenta rezultatul grupei Observarea
sale. Sintetizează informațiile citite, Expunerea sistematică a
Cele patru grupe se vor documenta și vor se documentează din surse elevilor
prezenta: online, adaugă fotografii
● Circus Maximus reprezentative.
Liderul grupei va prezenta apoi
● Teatrele la romani rezultatul muncii echipei.
● Bazilica

● Dreptul roman

Elemente de limbă latină Activitatea se desfășoară la


nivel frontal. Elevii ascultă
Profesorul dirijează apoi activitatea de textul . Jocul de rol Chestionare
învățare spre textul în limba latină, pagina Citesc apoi pe roluri textul dat. orală
72-73.
Profesorul, folosind manualul digital
prezintă audio textul elevilor.
Apoi profesorul împarte rolurile elevilor Elevii traduc textul, ajutați de
care lecturează textul. profesor.
Profesorul intervine și corectează
eventualele greșeli.
Profesorul solicită elevilor să prezinte
semnificația frazelor citite. Se recomandă
utilizarea dicționarului dat în manual.
Profesorul sprijină elevii, acolo unde ei
întâmpină dificultăți.

6.ASIGURAREA Pentru a îmbina studiul textului literar si Elevii citesc banda desenată, 3’ Activitate
FEED-BACK-ULUI cel al modelelor culturale romane, recunosc locul și personajele și frontală
profesorul propune ca exercițiu de fixare traduc replicile acestora.
ex. 1 pag 78 din manual, o bandă manualul digital
desenată.
Evaluarea se face pe parcursul orei, prin 1’ Conversația Observarea
aprecieri verbale, iar la sfârșitul orei prin Elevii cu răspunsuri bune, explicația sistematică a
7.EVALUAREA puncte roșii, pentru elevii cu răspunsuri susținute, vor fi notați. elevilor
bune, argumentate.

8.ASIGURAREA Tema elevilor va consta în transcrierea in Elevii îşi notează tema pentru Observarea
RETENȚIEI ȘI A caiete a textului, de la paginile 72,73 si a acasă și ascultă indicațiile 1’ Explicația sistematică a
TRANSFERULUI cuvintelor necunoscute și exercițiul III, profesorului. Conversaţia elevilor
pagina 80.

S-ar putea să vă placă și