Sunteți pe pagina 1din 6

Proiect didactic

Data:
Clasa: a III-a
Unitatea de învăţământ: Şcoala Gimnaziala Nr 1, 1 Decembrie
Propunator: Dinu Florica
Aria curriculară: Limbă şi comunicare
Disciplina: Limba şi literatura română
Subiectul lecţiei: Propoziţia. Intonarea propoziţiilor. Semnele de punctuaţie
Scopul lecţiei: Însuşirea cunoştinţelor referitoare la semnele de punctuaţie în comunicarea scrisă şi
orală
Tipul lecţiei: Predare-învăţare

Obiective operaţionale:
O1 - să ordoneze corect cuvintele în propoziție
O2 - să alcătuiască propoziții din două, trei și patru cuvinte
O3 - să intoneze corect propozițiile folosind tonul potrivit
O4 - să citească din textul ,,Bunica” după B. Ș. Delavrancea propoziții prin care se cer informații
O5 - să transcrie din text trei propoziții la sfârșitul cărora este semnul (.)
O6 - să alcătuiască propoziții folosind semnele de punctuație învățate
O7 - să completeze cu semnele de punctuație învățate un scurt text

Strategii didactice:
1. Metode şi procedee didactice: conversaţia, explicaţia, exerciţiul, observaţia
2.Materiale didactice: manual, caiet, tablă, fişă de lucru
3. Forma de organizare: frontal, individual
Nr. Strategia didactică
Crt. Etapele lecţiei Conţinut instructiv - educativ Evaluare
Metode şi Mijloace de Forme de
procedee învăţământ organizare
1. Moment Pregătirea clasei prin: Conversaţia Manual Frontal
organizatoric -asigurarea unui climat favorabil; Caiet
-pregătirea materialelor necesare pentru lecţie.

2. Verificarea temei Verific tema de acasă. Conversaţia Caiet Frontal


Explicaţia Individual
Exerciţiul

3. Captarea atenţiei Pe tablă sunt scrise cinci cuvinte: se, Rândunelele, pregătesc, Conversaţia Frontal
plecare, de. Individual
Ce putem alcătui cu aceste cuvinte?
Cum se scrie primul cuvânt al unei propoziţii?
4. Anunţarea temei Anunţ titlul lecţiei noi Propoziţia şi scriu la tablă. Frontal
şi a obiectivelor Cer elevilor să scrie şi ei în caiete.
5. Dirijarea Cer elevilor să deschidă manualele . Conversaţia Manual Frontal Evaluez
învăţării Vom ordona cuvintele din fiecare casetă, de la “Să Observaţia Tablă Individual capacitatea
descoperim” , astfel încât să obţinem o comunicare. Explicaţia Caiet elevilor de a
Se va stabili că propoziția este o comunicare scrisă sau ordona
corect
spusă, care are înțeles și care poate fi alcătuită din unul sau
cuvintele în
mai multe cuvinte (notez la tablă iar elevii în caiete).
propoziţie şi
Haideţi să alcătuim propoziţii din două, trei şi patru alcătuirea
cuvinte. Scrieţi în caiete două propoziţii formate din cinci corectă a
cuvinte. enunţurilor.
Mergem mai departe la textul de la “Să descoperim”.
Observăm că la sfârşitul propoziţiilor sunt scrise semne de
punctuaţie diferite. Acestea ne arată cum să intonăm Evaluez
propoziţia. Citim de la „Să reţinem”. intonarea corectă
„În funcţie de scopul comunicării, intonăm propoziţiile în a propoziţiilor.
mod diferit. Se intonează diferit propoziţiile:
-prin care cerem informaţii (întrebăm) Evaluez citirea
-prin care dăm informaţii propoziţiilor prin
-prin care exprimăm: o strigare, o urare, un îndemn, o care se cer
chemare, bucuria, mirarea etc. informaţii.
Citiţi din textul „Bunica” propoziţiile prin care se cer
informaţii (?). Evaluez
Transcrieţi din acelaţi text trei propoziţii la sfârşitul cărora alcătuirea de
este scris semnul (.). enunţuri folosind
Alcătuiţi câte două propoziţii la finalul cărora, se află, pe semnele de
rând, semnele de punctuaţie: (?) şi (!). punctuaţie date.
Aranjaţi cuvintele în ordine şi puneţi la sfârşitul lor, pe rând,
semnele (.), (?), (!) şi citiţi aceste propoziţii.
6. Obţinerea Vom rezolva exerciţiile de pe fişa de lucru. Explicaţia Fişa de lucru
performanţei Conversaţia

7. Încheierea lecţiei Apreciez global şi individual activitatea elevilor. Dau Conversaţia Frondal
tema pentru acasă. Individual
Fişă de lucru

1.Stabileşte corespondenţa între cele două coloane:


Ce prăjituri faci, bunico? o exclamare
Vino, Felicia, în cameră! o constatare
Felicia manâncă prăjitura delicioasa. o întrebare

2. Citeşte cu atenţie şi completează propoziţiile cu semnele de punctuaţie potrivite.


-
-
- Azor , adu-
-
3. Ordonează cuvintele pentru a forma propoziţii:
coapte merele cad iarbă în
_________________________________________________________________________________________
_______________________________________________________
galbene acoperă frunzele pământul
_________________________________________________________________________________________
_______________________________________________________

în oamenii livezi coapte fructe culeg


_________________________________________________________________________________________
_______________________________________________________

4.Alcătuieşte câte trei propoziţii la sfârşitul cărora să foloseşti punctul, semnul întrebării şi semnul exclamării
cu ajutorul cuvintelor: soare, zăpadă, bunica.
_________________________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________________________

S-ar putea să vă placă și