Sunteți pe pagina 1din 12

PROIECT DIDACTIC

ÎNVĂȚĂTOARE: Ciuntu Diana

DATA: 21.10.2023

UNITATEA DE ÎNVĂȚĂMÂNT: Școala Gimnazială IPGimnaziul Rudi

DISCIPLINA: ȘTIINȚE ALE NATURII

SUBIECT: Condițiile de viață ale lumii vii: aer, apă, sol, lumină, căldură

TIPUL LECȚIEI: Fixarea și sistematizarea cunoștințelor

Competenţele specifice disciplinei:


1. Identificarea și descrierea componentelor, fenomenelor, proceselor, relațiilor carateristice mediului înconjurător, demonstrând corectitudine și
coerență în utilizarea terminologiei specifice.
2. Explorarea-investigarea mediului înconjurător, manifestând curiozitate și interes în valorificarea metodelor și instrumentelor specifice de
colectare și organizare a rezultatelor.
OBIECTIVE OPERAȚIONALE:

O1: Să identifice consecințele poluării apei, a aerului și a solului;

O2: Să numească modalitățile prin care putem stopa poluarea aerului, a apei și a solului;

O4: Să recunoască tipurile de poluare.

O5: Să identifice factorii poluării.

STRATEGIA DIDACTICĂ:

 METODE ȘI PROCEDEE: conversația, explicația, problematizarea, observația, exercițiu, turul galeriei, expunerea, metoda cadranelor;
 MIJLOACE DE ÎNVĂȚARE: tablă, marker, duplex, fișă poezie, piese de puzzel, duplex;
 FORMA DE ORGANIZARE: frontal, individual, pe grupe

METODE DE EVALUARE:

 Observația sistematică
 Aprecieri verbale

RESURSE:

 UMANE: 28 elevi
 TEMPORALE: 50 de minute
 SPAȚIALE: sala de clasă

BIBLIOGRAFIE:
1. Curriculum national. Învățământul primar. Chișinău: MECC, 2018.
2. . Galben - Panciuc Z., Galben S., Diaconu S., Botgros I. Științe, manual pentru clasa a III-a, Editura Prut, Chișinău, 2016.
3. Ghid de implementare a curriculumului pentru învățământul primar. Chișinău: MECC, 2018.
STRATEGIA DIDACTICĂ

ETAPELE OB. ACTIVITATEA ACTIVITATEA


PROPUNĂTORULUI ELEVILOR
LECȚIEI OP. METODE MIJLOACE FORMA

ȘI DE DE

PROCEDEE ÎNVĂȚARE ORGANIZARE

1. Moment  Pregătesc materialele  Elevii pregătesc


necesare pentru desfășurarea materialele necesare
organizatoric Conversația Frontal
lecției pentru ora și se
( 1 minut )  așază în bănci.
-Bună ziua!

Reactualizarea cunoștințelor se Elevii vor răspunde la Frontal


realizează printr-un dialog inițiat de întrebări
2.Reactualizare propunătoare. Se vor adresa Conversația Individual
a cunoștințelor următoarea întrebări: Problematiza
( 5 minute ) - Câte tipuri de poluare rea
cunoaștem?
- Credeți că este important să
nu poluăm mediul
înconjurător? De ce?
- Voi cum protejați mediul
înconjurător?
- Care credeți că sunt factorii
poluării?
Etc.

3. Captarea Captarea atenției se realizează prin Elevii vor asculta poezia. Conversația Fișă poezie Individual
atenției intermediul unei „poezii
matematice”. Apoi vor răspunde la Exercițiul Tablă Frontal
( 5 minute ) întrebare:
Marker
I. Exprimați-vă acordul sau dezacordul în legătură cu situațiile II. Imaginați-vă că sunteți nevoiți să trăiți într-un oraș imens, dar
ilustrate. poluat fonic, cu aer irespirabil, cu lumină artificială,fără spații
 Explică în fiecare caz : „ Sunt/ nu sunt de acord cu... pentru că...” verzi.
 Identificați pericolele la care sunt expuși locuitorii acestui oraș.
 Elaborați un plan de măsuri pentru reglementarea situației.

III. Identificați și propuneți soluții pentru a rezolva problemele IV. Explicați înțelesul proverbului: „ Ce ție nu-ți place, altuia nu-i
de poluare a solului, a apei, a aerului. face”, referindu-vă la relația voastră cu natura.
 Prezentați consecințele poluării.  Precizați câteva modalități de poluare.

Metoda Cadranelor
STELUȚA MICULUI ECOLOGIST

S-ar putea să vă placă și