Sunteți pe pagina 1din 7

MINISTERUL EDUCAȚIEI ȘI CERCETĂRII AL REPUBLICII MOLDOVA

COLEGIUL PEDAGOGIC „ION CREANGĂ” DIN CADRUL

UNIVERSITĂȚII DE STAT „ALECU RUSSO” DIN BĂLȚI

PROIECT DIDACTIC DE SCURTĂ DURATĂ


la disciplina MATEMATICA

Student stagiar: Iulia NICUȚA

Învăţător mentor: Mihaela ȚURCANU


2023, Bălți
Clasa: I

Disciplina: Matematica
Subiectul lecţiei: Numărul și cifra 9
Tipul lecţiei: de consolidare a cunoștințelor
Unităţi de competenţă:
2.3. Compararea şi ordonarea numerelor naturale 0 – 10.
2.4. Explorarea modalităţilor de compunere, descompunere a numerelor naturale 0 – 10.
2.5. Completarea unor secvenţe ale şirului 0 – 10 pe baza sesizării prin observare a ordonării crescătoare sau descrescătoare a numerelor date.
Obiectivele lecţiei:
La sfârşitul lecţiei elevul va fi capabil:
- să identifice propriile emoţii;
- să realizeze legături logice între imagini şi cuvinte întâmplătoare;
- să descifreze mesajul textului propus;
- să valorifice propriile calităţi în soluţionarea unor conflicte;
- să manifeste deschidere în rezolvarea conflictelor;
- să colaboreze în rezolvarea sarcinilor de lucru.
Strategii didactice:
- metode şi procedee: conversaţia, explicaţia,conversația, numărarea, reprezentarea prin desen,interogarea;
- mijloace de învăţământ:prezentare PPT, tablă, stickere, filmuleț,TV;
- forme de organizare: grup mare frontal, independent.
Strategii de evaluare: autoevaluare; evaluare formativă interactivă (EFI).
Bibliografie:

1. Curriculum Național: Învățământul primar. Chișinău, 2018 Disponibil: https://mecc.gov.md/sites/default/files/curriculum_primare_05.09.2018.pdf.


2. Ghid de implementare a curriculumului pentru învățământul primar. Chişinău, 2018. Disponibil: https://mecc.gov.md.
EVENIMENTUL CONŢINUTUL ACTIVITĂŢII t′ RESURSE STRATEGICE

INSTRUCŢIONAL

METODE MIJLOACE FORME

EVOCARE

1. Moment - Bună ziua copii!Pregătiți toate cele necesare pentru lecție. 2′


organizatoric
Conversația Prezentarea
PPT
Am pregătit pentru voi un mic joculeț!O să vă citesc un rind de Frontal
Captarea atenţiei afirmții.Dacă afirmația este adevărată, ridicăm în sus mina.Dacă Interogarea
2. 5′
afirmația este falsă, nu ridicăm mina.Sunteți gata?

1. Număeul 7 este mai mare ca 1


2. Numărul 3 este mai mare ca 1
3. 123456789-Numerele sunt ordonate crescător
4. Numărul 4 este iun număr impar
5. 7654-numerele sunt ordonate crescător
6. 1,3,5,7,9 sunt numere impare
7. 5 este un număr par
Bravo elevi!V-ați isprăvit de minune!

REALIZAREA SENSULUI

3. Reactualizarea .Acum,e timpul să ne amintim ce am studiat la lecția de matematică 10′ Numărarea Frontal
structurilor învăţate data trceută.Cine îmi spune?
anterior
Corect!Am învățat cifra 9.

Hai să numărăm până la 9 crescător.Acum hai să numărăm explicaţia


descrescător.Care sunt cifrele pare de la 1 până 9?Dar cele impare?
Bravo!
Prezentare
Acum,să deschidem manualul de mateatică la pagina 31 și să rezolvăm
PPT
4. exercițiul 3. Conversația
Acum, vom avea o pauză dinamică.Hai să ne sculăm în picioare!
Repetăm după băiețel!

Filmuleț

V-ați distrat un pc?Acum e timpul să revenim la matematică.Vă rog să


Anunţarea deschideți caietul de teme la matemtică.Hai să începem să rezolvăm
subiectului, exercițiile de aici.
enunţarea
obiectvelor Începem cu primul și continuăm.
Independen
t

Prezentarea/în

văţarea conţinutului
5.

Obţinerea
performanţelor

6. Bravo!Am reușit!Hai să încercăm acum să descumpunem numărul


9.Cine trece la tablă?

Ați reușit!
10′

REFLECŢIA

8. Asigurarea feed- Hai să discutăm!Unde în viața de zi cu zi v-eți ave nevoie de 8′ tabla, creta frontal
back-ului cunoștințele pe care le-ați obținut azi la lecție?
Discuția
Acum, vă propun să luați stickerile pe care le aveți pe masă și să
desensți 9 obiectez.aceste obiecte pot să fie 9 floricele, 9 mașinuțe, 9
mingi sau orice altceva ce doriți.
Evaluare Bravo!
9. Reprezentar Stickere independent
ea prin
desen

EXTINDERE

10. Tema pentru acasă Explicarea temei de acasă.

S-ar putea să vă placă și