Sunteți pe pagina 1din 7

PROIECT DIDACTIC LA LIMBA ŞI LITERATURA

ROMÂNĂ

Subiectul lecției:
Substantivul
Clasa: a IV-a
Elaborat:Doiniţa Stoleru

PROIECT DIDACTIC LA LIMBA ŞI LITERATURA ROMÂNĂ


Data: 27.11.2019
Clasa: a IV –a
Disciplina: Limba si literatura română
Subiectul lecţiei: Substantivul
Tipul lecţiei: Lectie mixtă.

Unități de competenţe:
Identificarea în diferite enunţuri a părţilor de vorbire, observînd rolul acestora în construcţia comunicării.
Încadrarea corectă din punct de vedere gramatical şi logic în enunţuri proprii a părţilor de vorbire.

Obiective operaţionale:
O1-Să depisteze substantivele din propoziţiile propuse.
O2-Să deducă regula substantivului.
O3-Să descopere substantivele din grila propusă.
O4- Să atribuie însuşiri subtantivelor propuse.
O5- Să alcătuiască propoziţii cu substantivele date.
O6-Să completeze enunţurile cu substantive potrivite.
O7-Să alcătuiască diamantul unui substantiv.
Obiective afective
O7-să participe cu interes şi plăcere la toate etapele lecţiei.
O8-să-şi cultive spiritul de competiţie şi iniţiativă.

Strategii didactice
Metode şi procedee: conversaţia, lectura, explicaţia, Diamantul, exerciţiul, demonstraţia, observatia, Declar lumii întregi ... , descoperirea.

Mijloace didactice: fişe, imagini, tabel, grilă, etc.


Forme de instruire:individual, frontal, în echipe.
Etapele o.o Activitatea învăţătorului Activitatea elevului Strategii didactice Evaluare
lectiei
Metode de înv. Mijloace didac.

Evocarea Asigurarea unui climat psihoafectiv favorabil unei bune Elevii se pregătesc de Observaţia
desfăşurări a lecţiei. lectie,organizindu-și
Se propune elevilor să privească imaginile extrase şi locurile de muncă. Imagini Frontală
să spună ce reprezintă fiecare. Grupaţi-le, în funcţie de
ceea ce reprezintă imaginile respective.
Numiţi criteriile de grupare. Clasificarea

Fiinţe Lucruri Fenomene ale naturii


…….. ……….. ………………………

Realizarea ……. ……….. ………………………


sensului -Elevi, noi astăzi vom trece la o temă nouă, iar pentru a
descoperi care este aceasta vă propun să încercuiţi
primile litere din următoarele cuvinte, iar cu ajutorul
acestora veţi forma un cuvînt nou, care va desemna
tema lecţiei .
Elevii descoperă care Descoperirea Cuvinte
Soare, umbrelă, brumă, sanie, tunel, avion, ninsoare, este subiectul lecţiei.
tractor, Ina, Victoria, undiţă, lumînare.
-Deci, elevi tema lecţiei este Substantivul.
-Ce denumesc aceste cuvinte?

 Reţineţi!
Cuvintele care denumesc fiinţe, lucruri şi fenomene ale
naturii se numesc substantive.
Se propune cîtora elevi să citească definiţia.
Elevii subliniază Explicaţia fişă Individual
 Citiţi enunţurile şi subliniaţi substantivele. substantivele, indicînd
Indicaţi ce denumeşte fiecare dintre cuvintele ce denumesc acestea.
subliniate.
1. Dacii şi romanii au purtat lupte crîncene.
2. Aricul se face un ghem de ace.
3. Copii harnici citesc legend istorice.
4. O ploaie puternică a speriat-o pe bunica.
Table
 Completaţi tabelul propus, folosind şirul de Elevii completează
cuvinte: tabelul propus.
Caiet, tunet, iepure, colegi, zăpadă, carte, castel, ploaie,
Individual
ceas, copil, buburuză, brumă, scaun, ceaţă, piatră,
delfin, nori, dulap, pisică, telefon, ghiozdan, învăţător.

Fiinţe Lucruri Fenomene ale


naturii

Elevii descoperă Descoperirea


 Descoperă substantivele din grila propusă. substantivele din grila
Grilă
s n v j c propusă.
Leu Individual
a l u n e
Vulpe
c e l u a
Ceaţă
n u p r ţ Urs
l k e s ă Sac
Alune
 Atribuie înşuşiri substantivelor descoperite la
exerciţiul anterior. Individual
Leu-……………….. , ……………… ,………………… . Elevii atribuie însuşiri
Vulpe- ……………. , ……………… , ………………… . substantivelor propuse. Exerciţiul
Ceaţă-…………….. , ……………… , ………………… .
Urs- ………………., ……………….. ,…………………. .
Sac- ……………… , ……………….. , …………………. .
Alune-……………. ,………………… ,…………………. .

-Elevi, ce aţi observat? Fişă


Substantivele pot fi însoţite de cuvinte ce arată însuşiri.

 Alcătuiţi o propoziţie cu una dintre îmbinările de


cuvinte obţinute. Individual
Exemplul
 Transformaţi cuvintele: ţară, scaun, copil,
munte, tablou, vulpe, elev. Elevii transformă
Model: o ţară- două ţări; substantivele după
………………………… …………………………. modelul propus.
………………………… ………………………….
………………………… ………………………….
Substantivul este o parte de vorbire care poat fi
numărat. Exerciţiul
 Completaţi enunţurile cu substantivele potrivite. Frontală
Pe……. plumburiu plutesc nori mari, înspăimîntători. Elevii completează
…….mari şi aurii se lasă smulse din copac. enunţurile propuse.
La marginea pădurii am văzut o ………….
………….se sperie şi de umbra lui.
Concurs
 Concurs- Cine-i mai rapid, corect şi prietenos! Elevii se implică active,
Aveţi 3 min.la dispoziţie pentru enumera cît mai multe respectînd condiţia
substantive ce denumesc: înaintată.
Gr.1-animale sălbatice;
Gr.2- unelte de lucru;
Gr.3-jucării;
Gr.4-legume;
Gr.5-flori.
Elevii alcătuiesc Diamantul Individual
 Alcătuiţi diamantul unui substantiv. diamantul unui
 Se propune elevilor să lucreze cu fişele. substantive la alegere.
Explicaţia Fişă de lucru
Fişă de lucru
1. Completează definiţia substantivului:
Elevii realizează
Substantivul este partea de ................................ care sarcinile din fişa de
denumeşte..................... , lucru.
............................., ....................................... .

2.Subliniaţi substantivele din textul:


“Cuza merse pînă la locul cu pricina şi-i zise
boierului cu voce domoală:
-De ce vrei să stea în genunchi omul ăsta?
Boierul răspunse cu dispreţ:
-Pentru că vreau să-mi simtă puterea.
Cuza îşi scoase pelerina. Boierul, dîndu-şi seama
cine îi vorbise,
dădu să cadă în genunchi.
Cuza îl opri :
-Nu mie trebuie să-mi ceri iertare, boierule, ci
acestui om pe care l-ai umilit.”
3.Dă exemple de cîte şase substantive care să
denumească : Individual
FIINŢE LUCRURI FENOMENE
ALE
NATURII

Lectura

4.Alcătuiţi propoziţii cu următoarele substantive:


Ionel, veveriţă, maşină , carte, ploaie.
..................................................................................
……………………………………………………………….
………………………………………………………………
………………………………………………………………
………………………………………………………………

Reflecţii  Pentru a mă asigura că aţi înţeles ce am făcut Elevii au descoperit


astăzi, am să vă citesc o poezie/ghicitoare. La răspunsul ghicitoarei.
Lectura
sfârşit doresc să-mi spuneţi despre cine este
vorba în aceasta.
„Sunt ………………..cel înţelept,
Frontală
Sunt fiinţă, lucru, obiect,
Mă găseşti în casă,
Pe scaun, la masă…
Sunt munte, pădure şi floare,
Sunt nor, sunt ploaie, sunt soare,
Sunt om, fluturaş, rândunică,
Carpaţi, Bucureşti, Iepurică,
În fiecare zi, în fiecare noapte,
Mă rosteşti tare, în gând sau în şoapte.
În dragoste şi ură, tristeţe, bucurie,
Pe toate le ai datorită mie.
Sunt necesar în orice spui
Şi de folos sunt eu oricui.
Mai îndrăzneţ, mai emotiv,
Sunt cunoscutul …………… .” Completează gîndul
propus.
Declar lumii întregi că… Se notează tema pe Explicaţia
acasă.
Caiet. elev. Ex. 1, 2, 3,4, 5 pag.

S-ar putea să vă placă și