Sunteți pe pagina 1din 6

PROIECT DE LECŢIE

UNITATEA DE ÎNVĂŢĂMÂNT: Scoala Gimnaziala Neagra Sarului


PROFESOR: COCÎRDAN MARIUS COSMIN
CLASA : I
DATA : 1.03.2021
OBIECTUL : Educaţie fizică
EFECTIV : 14 elevi : 4 baieti si 10 fete
LOC DE DESFĂŞURARE : Sala de sport

TEME SI OBIECTIVE OPERATIONALE ALE LECTIEI

1. Deprinderi utilitar aplicative: Mersul taras


O : Invatarea corecta a executiei

2. Exercitii dezvoltare forta exploziva : Sarituri


O : să isi formeze capacitatea de a executa corect o saritura in conditii diverse

METODE ŞI PROCEDEE: explicaţia, demonstraţia, exerciţiul, corectarea, exersarea


MATERIALE FOLOSITE: fluier , mingi,saltele, jaloane, copete, caluti gimnastica, trambulina, gardut ppl

1
DESFĂŞURAREA LECŢIEI
NR. VERIGI(ETAPELE CONŢINUT FORMAŢII INDICAŢII
CRT. LECŢIEI) -MIJLOACE DE REALIZARE- DOZARE DE METODICE
ŞI DURATĂ LUCRU
-alinierea; -in linie pe un rand
1. Organizarea -salutul; ooooooooo -baietii in flancul stang iar fetele in
colectivului de elevi -controlul echipamentului şi verificarea o flancul drept
(2 minute) stării de sănătate; 1min
-anunţarea temelor şi a obiectivelor;
-intoarceri la comanda , la stanga si la 30 sec
dreapta
-intoarceri la stg inprejur
a)
a). Mers şi variante de mers: .
2. Pregătirea bratele intinse sus , palmele orientate
organismului pentru -mers pe vârfuri cu braţele întinse sus -o spre interior, degetele intinse
efort mers normal diagonala
(5 minute) - mers pe călcâie cu mainile la spate; -o latura -în coloană câte unul -spatele drept , privirea inainte,
mers normal -o o
-mers pe partea interna/externa a labei diagonala o -bratele pe langa corp
piciorului; -o latura o
-pasul uriasului -o o
-mers normal. diagonala o o
-o latura o
- b). Alergare şi variante de alergare: o
o

-alergare uşoară; -pendularea gambei inapoi(calcaiele


-revenire mers b).2 min.30 ating usor palmele)
-alergare cu pendularea gambei înapoi de sec -în coloană câte unul -desfacerea bratelor si intinderea
-revenire mers; o diagonala acestora la nivelul umerilor,
-alergare laterala cu pas adaugat -o latura o
-revenire mers -o o -alergare imaginara printre jaloane ,
-alergare serpuita diagonala o spatele drept joc de brate , mentinerea
-revenire mers -o latura o echilibrului
-pas saltat -o o o -accentul se pune pe brat picior opus

2
-revenire mers; diagonala o ridicarea genunchiului piciorului din
-alergare de viteza -o latura o fata cat mai sus
o diagonala o
-mers şi formarea coloanei de o
gimnastică. -o latura
-o
diagonala
-o latura
.

Dispunerea colectivului de elevi in


3. Influenta selectivă a linie pe 2 randuri - linie pe 2 rânduri;
aparatului locomotor
(6 minute)
oooooo
.
oooooo
Ex.1. P.I: Stând depărtat ,
piciorele la nivelul umerilor cu
mâinile pe şolduri: -spatele drept
-Rotarea capului de la stanga la dreapta
8x o
-Rotarea capului de la dreapta la
stanga 8x -spatele drept , privirea inainte

Ex.2. . P.I: Stand departat


-mainile pe umar , rotarea bratelor
-15 sec
inainte 8T si inapoi 8T
-15 sec
Ex.3 PI: Stand departat , bratele -idem
indoite din coate, la nivelul
pieptului :
2x8T
-flexie si extensie.
-spatele drept
Ex.4. PI: Stand departat cu -idem
mainile pe solduri :

-rasucirea trunchiului spre stanga si


3
dreapta 2x8T -genunchii intinsi ,fara deplasarea
picioarelor
Ex.5. . P.I: Stând depărtat, braţele -bratele intinse
sus :
-extensia trunchiului cu arcuire T1-2 ,
2x8T
cu aplecarea trunchiului cu arcuire T3-4

Ex.6. . P.I: Stând depărtat cu


braţele lateral aplecarea trunchiului
inainte la 90 grade : -piciorul din spate intins , sprijin cu
palmele pe genunchi , -fara deplasare
2x8T
-rasucirea trunchiului cu arcuire T1-2 -idem inainte
cu ducerea bratului stg la piciorul
drept , si T3-4 invers

Ex.7. P.I: Stând : 2x8T


-fandare inainte cu arcuire pe piciorul -ducerea piciorului lateral intins , cu vf
stang T1-8 ; labei piciorului in sus ,
-fandare inainte cu arcuire pe piciorul - incercarea formarii unui unghi intre
drept T1-8 picioare de 90 grade
- incercarea ducerii bratelor intinse in
Ex.8 Din stând ghemuit fata si paralele
-fandari laterale pe piciorul drept T1-T2
T5-T6
-fandari laterale pe piciorul stang T3-T4
T7-T8

-elevii impartiti in 2
- Mers in echilibru pe banca de siruri -in linie unul in spatele celuilalt
Calitatii motrice gimnastica asezata in 2 pozitii 4-5x
4. indemanare
4 min

4
Tema 1

Mersul taras -observare sistematica;

1.mers taras pe saltea 4-5x -pozitia bratelor, a picioarelor


2.mers taras pe saltea pe sub gardut
3.mers taras pe saltea pe sub un gardut 4-5x -pe 2 siruri
Invatarea si ridicare trecere prin pasire peste al II- 4-5x -brat picior opus in pasire
consolidarea lea gardut
perfectionarea 4.invers ex 3 4-5x -lucru la saltea
evaluarea
deprinderilor si sau
priceperilor motrice

25 min

Tema 2

Complex exercitii de forta: Sarituri

1.alergare 4 m saritura si aterizare 5x


2.alergare 4m saritura peste calut de -observarea sistemica;
gimnastica si aterizare 5x -pe 2 siruri -explicatii
-aprecieri verbale;
3.alergare 4 m, saritura pe trambulina si 5x
aterizare -pe 2 siruri -la intoarcere in formatie mers taras pe
4.alergare 4m, saritura pe trambulina si saltele
peste calut de gimnastica si aterizare 5x

6. - Cu mainile intinse inainte ,


Dezvoltarea/ educarea - Executare genoflexiuni 7(B) 1x -elevii asezati intr-o spatele drept , privirea inainte ,
sau verificarea 5(F) linie cu interval de brat picioarele ushor departate
calitatilor motrice drept intins intre ei
forta sau rezistenta

5
7.
Revenirea - alergare uşoară; -o -în coloană câte unul -coordonarea respiratiei;
organismului după - mers cu mişcări de relaxare a diagonala - scuturari de picioare si brate.
efort(reducerea membrelor inferioare şi superioare; -o
marilor funcţiuni) - mers cu exerciţii de respiraţie; diagonala
(2minute)

-aprecieri asupra desfăşurării lectiei;


-evidenţieri pozitive şi deficienţe;
-recomandări pentru elevii care nu
8. Aprecieri şi execută corect; -în linie pe un rând
recomandări -aprecieri asupra comportamentului
(1minute) elevilor;
-alinierea, salutul şi părăsirea salii de
sport în mod disciplinat.

S-ar putea să vă placă și