Sunteți pe pagina 1din 6

PROIECT DE LECŢIE

UNITATEA DE ÎNVĂŢĂMÂNT: Scoala Gimnaziala Neagra Sarului


PROFESOR: COCÎRDAN MARIUS COSMIN
CLASA : A II –A
DATA : 1.03.2021
OBIECTUL : Educaţie fizică
EFECTIV : 12 elevi : 5 baieti si 7 fete
LOC DE DESFĂŞURARE : Sala de sport

TEME SI OBIECTIVE OPERATIONALE ALE LECTIEI

1. Gimnastica acrobatica : Rostogolire din ghemuit in ghemuit inapoi


O : Invatarea corecta a executiei rostogolirei

2. Complex exercitii forta cu gantere


O : să arate o execuţie corectă

METODE ŞI PROCEDEE: explicaţia, demonstraţia, exerciţiul, corectarea, exersarea, jocul dinamic.


MATERIALE FOLOSITE: fluier , mingi, gantere, saltele, jaloane, copete

1
DESFĂŞURAREA LECŢIEI
NR. VERIGI(ETAPELE CONŢINUT FORMAŢII INDICAŢII
CRT. LECŢIEI) -MIJLOACE DE REALIZARE- DOZARE DE METODICE
ŞI DURATĂ LUCRU
-alinierea; -in linie pe un rand
1. Organizarea -salutul; ooooooooo -baietii in flancul stang iar fetele in
colectivului de elevi -controlul echipamentului şi verificarea o flancul drept
(2 minute) stării de sănătate; 1min
-anunţarea temelor şi a obiectivelor;
-intoarceri la comanda , la stanga si la 30 sec
dreapta
-intoarceri la stg inprejur
a)
a). Mers şi variante de mers: .
2. Pregătirea bratele intinse sus , palmele orientate
organismului pentru -mers pe vârfuri cu braţele întinse sus -o spre interior, degetele intinse
efort mers normal diagonala
(5 minute) - mers pe călcâie cu mainile la spate; -o latura -în coloană câte unul -spatele drept , privirea inainte,
mers normal -o o
-mers pe partea interna/externa a labei diagonala o -bratele pe langa corp
piciorului; -o latura o
-pasul uriasului -o o -palmele pe genunchi;
-mers normal. diagonala o o
-o latura o -piciorul opus fandarii inainte intins .
- b). Alergare şi variante de alergare: o
o

-alergare uşoară;
-revenire mers b).2 min.30 -pendularea gambei inapoi(calcaiele
-alergare cu pendularea gambei înapoi de sec -în coloană câte unul ating ushor palmele)
-revenire mers; o diagonala -desfacerea bratelor si intinderea
-alergare laterala cu pas adaugat -o latura o acestora la nivelul umerilor,
-revenire mers -o o
-alergare serpuita diagonala o -alergare imaginara printre jaloane ,
-revenire mers -o latura o spatele drept joc de brate , mentinerea
-pas saltat -o o o echilibrului

2
-revenire mers; diagonala o -accentul se pune pe brat picior opus
-alergare de viteza -o latura o ridicarea genunchiului piciorului din
o diagonala o fata cat mai sus
-mers şi formarea coloanei de o
gimnastică. -o latura
-o
diagonala
-o latura
.

Dispunerea colectivului de elevi in


3. Influenta selectivă a linie pe 2 randuri - linie pe 2 rânduri;
aparatului locomotor
(6 minute)
oooooo
.
oooooo
Ex.1. P.I: Stând depărtat ,
piciorele la nivelul umerilor cu
mâinile pe şolduri: -spatele drept
-Rotarea capului de la stanga la dreapta
8x o
-Rotarea capului de la dreapta la
stanga 8x -spatele drept , privirea inainte

Ex.2. . P.I: Stand departat


-mainile pe umar , rotarea bratelor
-15 sec
inainte 8T si inapoi 8T
-15 sec
Ex.3 PI: Stand departat , bratele -idem
indoite din coate, la nivelul
pieptului :
2x8T
-flexie si extensie.
-spatele drept
Ex.4. PI: Stand departat cu -idem
mainile pe solduri :

-rasucirea trunchiului spre stanga si


3
dreapta 2x8T -genunchii intinsi ,fara deplasarea
picioarelor
Ex.5. . P.I: Stând depărtat, braţele -bratele intinse
sus :
-extensia trunchiului cu arcuire T1-2 ,
2x8T
cu aplecarea trunchiului cu arcuire T3-4

Ex.6. . P.I: Stând depărtat cu


braţele lateral aplecarea trunchiului
inainte la 90 grade : -piciorul din spate intins , sprijin cu
palmele pe genunchi , -fara deplasare
2x8T
-rasucirea trunchiului cu arcuire T1-2 -idem inainte
cu ducerea bratului stg la piciorul
drept , si T3-4 invers

Ex.7. P.I: Stând : 2x8T


-fandare inainte cu arcuire pe piciorul -ducerea piciorului lateral intins , cu vf
stang T1-8 ; labei piciorului in sus ,
-fandare inainte cu arcuire pe piciorul - incercarea formarii unui unghi intre
drept T1-8 picioare de 90 grade
- incercarea ducerii bratelor intinse in
Ex.8 Din stând ghemuit fata si paralele
-fandari laterale pe piciorul drept T1-T2
T5-T6
-fandari laterale pe piciorul stang T3-T4
T7-T8

-elevii impartiti in 2
- Stafeta cu transportul unei siruri -in linie unul in spatele celuilalt
Calitatii motrice mingi in mana 2x - a2-a oara se schimba
4. viteza coechipierii in formatii ,
4 min stanga dreapta , fata
spate

4
Tema 1

Gimnastica acrobatica : -observare sistematica;

1.Repetarea elementelor invatate : 4-5x -pozitia bratelor, a picioarelor


-cumpana pe un picior;
-stand pe omoplati/lumanarea; 4-5x -ridicarea simultana a picioarelor
Invatarea -rostogolire din ghemuit in ghemuit 4-5x apropiate si drepte
consolidarea inainte ; -pe 3 siruri -sustinrea bazinului cu mainile
perfectionarea 4-5x -pozitia ghemuit, capul in piept, avant
evaluarea 2.Rostogolire din ghemuit in ghemuit 4-5x in picioare si rostogolire inainte cu
deprinderilor si sau inapoi -lucru la saltea aterizare in ghemuit pe picioare, bratele
priceperilor motrice inainte intinse
- pozitia ghemuit, capul in piept, avant
in picioare si rostogolire inapoi cu
25 min aterizare in ghemuit pe picioare, bratele
inainte intinse

Tema 2

Complex exercitii de forta cu gantere

-pe 2 randuri cu distanta


1.Exercitiu pentru brate- biceps 3x si intervale intre ei -observarea sistemica;
2.Exercitiu pentru brate- triceps -explicatii
3x -lucreaza cu cate 2 -aprecieri verbale;
3.Exercitiu pentru brate –umeri gantere de 1 kg fiecare
4.Exercitiu pentru trunchi 3x
5..Exercitiu pentru picioare 3x

6. - Cu mainile intinse inainte ,


Dezvoltarea/ educarea - Executare genoflexiuni 10(B) 8 1x -elevii asezati intr-o spatele drept , privirea inainte ,
sau verificarea (F) linie cu interval de brat picioarele ushor departate
calitatilor motrice drept intins intre ei
forta sau rezistenta

5
7.
Revenirea - alergare uşoară; -o -în coloană câte unul -coordonarea respiratiei;
organismului după - mers cu mişcări de relaxare a diagonala - scuturari de picioare si brate.
efort(reducerea membrelor inferioare şi superioare; -o
marilor funcţiuni) - mers cu exerciţii de respiraţie; diagonala
(2minute)

-aprecieri asupra desfăşurării lectiei;


-evidenţieri pozitive şi deficienţe;
-recomandări pentru elevii care nu
8. Aprecieri şi execută corect; -în linie pe un rând
recomandări -aprecieri asupra comportamentului
(1minute) elevilor;
-alinierea, salutul şi părăsirea salii de
sport în mod disciplinat.

S-ar putea să vă placă și